şükela:  tümü | bugün
 • efsanevi albüm in the court of the crimson king'in son şarkısı. şarkının adı albümün ismiyle sıkça karıştırılır. "progressive rock nedir?" sorusunun cevabıdır.
 • the rusted chains of prison moons
  are shattered by the sun.
  i walk a road, horizons change
  the tournaments begun.
  the purple piper plays his tune,
  the choir softly sing;
  three lullabies in an ancient tongue,
  for the court of the crimson king.

  the keeper of the city keys
  put shutters on the dreams.
  i wait outside the pilgrims door
  with insufficient schemes.
  the black queen chants
  the funeral march,
  the cracked brass bells will ring;
  to summon back the fire witch
  to the court of the crimson king.

  the gardener plants an evergreen
  whilst trampling on a flower.
  i chase the wind of a prism ship
  to taste the sweet and sour.
  the pattern juggler lifts his hand;
  the orchestra begin.
  as slowly turns the grinding wheel
  in the court of the crimson king.

  on soft gray mornings widows cry
  the wise men share a joke;
  i run to grasp divining signs
  to satisfy the hoax.
  the yellow jester does not play
  but gentle pulls the strings
  and smiles as the puppets dance
  in the court of the crimson king.
 • king crimson'ın progressive rock evrenine dair en çarpıcı örneklerden birini sergilediği harika parça. grubun aynı albümde yer alan bir diğer unutulmaz şarkısı epitaph ile birlikte king crimson tarihçesine ait sayfalarda kabartmalı-yaldızlı kelimelerle işlenmesi gereken eserdir.

  ve görüyorum ki bu eser hakkında sadece 3 entry girilmiş. sözlüğün ilahlaştırdığı müzik gruplarının en boktan şarkılarına sırf popüler diye onlarca-hatta yüzlerce entry giren, "ben progressive adamım, gerisine koyarım" diyenlerin sadece popülerle işleri olduğunu anlamamı sağlamıştır. yazıktır.

  beni kendine çeken özelliği tarafı aynen epitaph'ta olduğu gibi etkileyici ve şarkının atmosferinin en önemli parçası olan vokal performansıydı.

  single 80 hafta listelerde yer almaya devam etti. böyle bir parçadır.
 • müzik kelimesinin sözlükteki karşılığı olan başyapıt. savaştan yeni çıkmış aragorn ve uruk-hai cesetleriyle dolu bir arazi geliyor aklıma bu şarkıyı dinlediğimde. lotr'in film müziği olsaydı, savaş sahnelerini daha da mükemmel yapabilirdi.*
 • ilahi gibi bir şey benim için. albüm kapağındaki şizoid adamı yaşıyorsunuz bunu dinlerken. robert fripp'in dediği gibi; gülümseyen ağzı kapattığınızda gözlerindeki hüzün, gözlerini kapattığınızda tebessüm ağır basıyor. tıpkı müzik gibi. müziği yansıtan şarkı budur.
 • children of men'in bir sahnesinde çalıyordu bu şarkı ayrıca. yanlış hatırlamıyorsam yıkımdan kurtarılan sanat eserleriyle dolu bir salonda arka planda çalmaktaydı. plaktan geliyormuş gibiydi hatta. şahsen o sahnede yer alan bir davut heykelinden daha mühim bir eserdir benim gözümde.
 • gary moore ve greg lake beraber çalmıştır bu parçayı, çok da iyi yapmışlardır.

  http://www.youtube.com/…7lo15j5qpmy&feature=feedlik

  children of men filminde kullanıldığı sahne için.

  http://www.youtube.com/…3vbr6am0ft8&feature=related
 • synthesizer'ının tonu her dinleyişimde ruhumu eritecek kadar hüzünlü ve kaliteli olan, aslında bir zamanlar köprü denilebilecek ama köprü olmayan flüt gitar partisyonu ile şarkıya karşı acayip bir empati beslediğim başka bir 60'ların güzelliği.
 • 30 yaşıma 10 günden az kala "dinlediğim en iyi şarkı nedir lan?" derken aklıma gelmiştir. geçen onca senede dinlediğim bir sürü muhteşem şarkı olduğu bir gerçek ama benim için en iyisi bu diyebilirim. prog-rock denen naneyi eskisi kadar yoğun dinlemesem de, o tarzın gerçek anlamda bir başyapıtı olması dışında genel olarak da muhteşem bir eser olduğunu düşünmekteyim. davut heykelini her türlü siker.
 • muhtemelen hala king crimson dinliyor olmama sebep şarkı.

  ilk gençlikte methini duyunca king crimson'un, in the court of the crimson king'ı alıp yerleştirmiştim kasatçalara. ne yalan söyleyeyim, bu şarkıya kadar çok da cezbeden yanı yoktu albümün.

  nihayet b tarafın sonundaki bu şarkıya vurulmsam, muhtemelen king crimson üzerine eğilmez, kendimi (birkaç iyi albümlük de olsa) bu zevkten mahrum kılardım.

hesabın var mı? giriş yap