şükela:  tümü | bugün
788 entry daha
  • --- spoiler ---

3.sezona bir geldim elizabeth bunağın tekine döndü bu ne hahaha çok da çirkin
    --- spoiler ---
  • 3 günde 2 sezonu bitirdim. rüyamda kraliçe elizabeth'le, buckingham sarayında çay partileri veriyorum.

dönem dizilerini hep sevmişimdir ama, kişileri tanıdığımız ve halen yaşayan insanların hayatını konu aldığı için sanırım daha merakla izledim. açıkçası son sezonu merak ettim ve en baştan başladım. sıkılmadan, keyif alarak izledim, karakterleri büyük çoğunlukla gerçek hallerine benzetmişler. oyunculuklar şahane, konu zaten ilgi çekici.

ah ninem sen neler çekmişsin de haberimiz yokmuş, boşuna değilmiş o kibirli,sinirli hallerin.
    ben en çok prenses margaret için çok üzüldüm ya. yanlış kararlar almakta kadınların üstüne yoktur, sen de bunu çok yüksek yaşamışsın, kıyamam sana.

vaktiniz varsa izlemeye değer.
  • ilk iki sezonu ağzımdan salyalar akıta akıta izlemiştim yıllar önce. üçüncü sezonda claire foy'dan sonra kaknem olivia colman'ın, dünya güzeli vanessa kirby'den sonra bonham carter'in gelmesini hazmedemediğim için ilk bölümden sonrasını izleyemedim. dördüncü sezon fragmanı ile kalbimi fethedince üçü atlayıp doğrudan dördüncü sezonu izledim ve bugün bitirdim. aynı durumdaysanız direkt dördü izleyin, hiçbir şey değişmiyor -hele de hikayeyi biliyorsanız.

buradan sonrası spoiler olabilir.

--- spoiler ---
    diana ile ilgili her şeyi, her repliği, giydiği kıyafetlere kadar biliyorum. annem hayranıydı leydi di'nin. geçen yıllarda ben de merak salıp onunla ilgili çekilmiş her belgeseli izledim. o yüzden özellikle charles ve diana bölümlerinde aşırı sıkıldım. emma corin'in dünya güzeli olması, diana'ya kardeşi gibi benzemesi falan değiştirmedi bu fikrimi. bu arada emma corin'in bazen boynu bükükler kıvamına ulaşan utangaç (!) diana tasviri ile charles'ın abartlılı özgüvensizliğinden kaynaklanan kamburluğu çok karikatürizeydi bana göre. evet, diana utangaç bakışları çok atarmış ama (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=wg_fib2gqau) bu dizideki kadar karikatürize değilmiş hiçbiri.

aynı karikatürize rol thatcher için de geçerliydi bence. gillian anderson'a bayılırım ama o kadar ıkınmıyordu bence thatcher konuşurken. yani şunu izleyince soldan soldan miğren atağı gelmiş de gözü seğiriyor gibi konuşmuyor thatcher hiç https://www.youtube.com/watch?v=odb8ux3g9_8. ilk iki sezondan hatırladığım çok daha gerçek rollerdi. bu kadar karikatürize olunca baya belgesele dönmüş diye düşünüyorum. öte yandan thatcherli tüm bölümler çok keyifliydi. ona itiraz edemem.

olivia colman konusunda yanılmışım. owdear dedikçe hoşuma gitti kadın. üçüncü sezonda değişim yaşlara göre tutmuyorduysa da dördüncü sezonda hiç sırıtmadı bence.

philip şahane bir oyuncu ile değişmiş. bıyık altından keyifli gülüşünü sevdim. değişimine tepkili olmadığım tek oyuncu o olabilir. önceki sünepeee, laneettt..

neyse, kıssadan hisse ingiliz kraliyet ailesine karşı merakınız varsa hoşunuza gidecek bir sezonla dönmüş dizi. şaşırtıcı hiçbir şey yok diana tarafında, çünkü her boku biliyoruz haklarında *

yine de yıl olmuş bilmem kaç, dünyanın en güçlü ülkelerinden birinde bir türlü ölmeyen bir kraliçe var ve o ölmeden tüm kirli çamaşırları netflix'te. charles ölmeden ölmeyecek kadın sanırım, o adama kraliyet mi bırakılır *

--- spoiler ---