şükela:  tümü | bugün
127 entry daha
  • --- spoiler ---

    birinci sezonun dokuzuncu bölümünde churchill'in 80. yaş günü hediyesi olarak sipariş edilen tablonun hikayesinin anlatılması ve bir bölümün buna ayrılması harika bir şey olmuş. söz konusu tablo ve bu tablonun hikayesi pek çok sırrı barındırmaktaydı ve churchill'in karısının bu sanat eserini bahçede yakmasıyla bu sırlar da kül olmuştu.

    tablo churchill tarafından beğenilmediği gibi, parlamento binasındaki doğum gününde sert bir dille de eleştirilir. tabloyu yapan ressam graham sutherland ile churchill arasında gelişen dostluk ve yakınlaşmanın özel boyutu her ne kadar bizler için bir sır perdesi olsa da bu bölümde bütün yönleriyle anlatılmış. kurgusal kısımlar olabilir elbette ama churchill'in bilinen tepkileri ve tarihi gerçeklerle beraber işlenerek dokunaklı bir hikaye çıkarılmış. öykü içinde bir mini öykü olmuş.

    ressam sutherland, portresini beğenmeyen churchill'a esere zaman vermesini söyler. burada kast ettiği şey portrenin ortaya çıkardığı gerçeklerle yüzleşmesidir. olayın üzerinden geçen 64 yıl sonra bizler de bu bölümde churchill'in sırlarıyla yüzleşiyoruz bir bakıma.

    --- spoiler ---
5 entry daha