• (bkz: batman)
 • nolan'ın batman begins'in devamı olarak start alan projesi. memento'nun ilk işlevsel hikayesini yaratan jonathan nolan ile profesyonel bir geek olan ve ilk film için kendini camdan bir kafese kilitlemiş olan david goyer tarafından biçimlendiriliyor. heath ledger'in joker-liği de kesinleşti (ki bir çok konuyla ilgili site; "ledger joker için uygun seçim mi?" tarzı anketler yapıyor; sonuçlar heath için; ilk düzlükte pek o kadar parlak değil). isim ise frank miller'ın klasiğine bir yerden bulaşılıcağının kanıtı gibi. batman begins; the man who falls ile long halloween in kırması olarak lense edilmiş olsa bile; bill finger'ın elinden çıkma "the bat-man" isimli eser köklere ve çevresel faktörlerin ikonik betimlemesine "year 0ne" kadar katkıda bulunmamıştı. bu nokta da politik bir alt metin yerine, killing joke'da ki gibi hikayenin yüksek sesle bağırdığı yeni bir görsel mit rahatsızlığı beklemek yerinde olacaktır. supermen returns de singer'ın; citizen kane'den close encounters'a oradan casablanca'ya kadar uzanan görsel referanslarını tutuşturma arzusunu-following ile 'kaçan alan derinliğinden titreyen bir karakter yaratma-yönelimiyle dengelemek isteyen bir nolan görme arzusu içindeyim. bale'için söylenecek hiç bir şey yok haliyle. 2008 ucunda gösterime girecek bir film için.(ömrün yeteceği bile garanti değil.) büyük ve komik umutlar gibi dursa da. bir türü, sinemada bir bakışı, bir oyuncuyu sevmenin; günün ve gecenin getirdiği herşeyi dikmek kadar belirsiz ve yorucu olduğunu söyleyemeyeceğim.
 • batman the long halloween'e hayranlığıyla bilinen yönetmenimiz cristopher nolan'ın, adeta tim sale'in kaleminden çıkmış bir joker yaratacağı filmdir.
  joker çizgiromanlarda sıska, uzun yüzlü ve kıvırcık saçlı bir delidir. tim burton'ın batman'indeki joker'le deliliğin doruklarında olması dışında pek bir ortak noktası yoktur.
  ledger en azından görüntü olarak muhteşem bir joker olur kanısındayım. sesine ise bir mark hamill dublajı cuk efekti yaratır. ledger joker olmadan önceki halini, hamill'da joker'i seslendirirse tadından yinmez.

  http://www.cinescape.com/…at_id=270338&obj_id=51866
 • buda yeni bir haber filmde penguin'i de içinde bulundurma ihtimali olan film.

  bu rol için philip seymour hoffman'a teklif götürülmüş.

  ağzımızdan sular akıtarak takip ediyoruz.
 • çok büyük ihtimalle harvey dent karakterinin de önemli bir ol oynayacağı film. kaynak; fi tarihinden bir joblo.com haberi.
 • 2008 de gösterime girmesi düşünülen batman begins'in devam filminin kesinleşmiş adı.

  http://www.movieweb.com/…s/film/81/4381/summary.php
 • yeni bir joker ile karşımıza gelecek film. jack* baba yaşlanmış diye, yerini heath ledger'a bırakmış. pek ümidim yok ya, hadi hayırlısı.

  2 sene sonra gelen cevap ve düzeltme: heath ledger, önyargılarımı suratıma pat pat çarparak filmi tek başına sırtlamıştır. değil ki genç protagonistlerimiz christian bale ve aaron eckhart'ı, gary oldman ve morgan freeman gibi kurtları da geçmiş tek başına filmi sürüklemiştir adeta. öldü diye mi bu kadar gözümde büyütüyorum bilmiyorum ama, muazzam oynamış. allah rahmet eylesin.
  (bkz: heath ledger/#12396559)
 • oyuncular arasinda katie holmes'un da yer aldigi resmi olmayan ama guvenilir kaynaklar tarafindan aciklanan film.
 • kuşkusuz batman begins'in hiç beklemediğim anormal başarısı ve gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman orijinlerinden birini ortaya koyması sonrasında en çok beklenen çizgiroman uyarlaması haline geldi diyebilirim batman için.. hoş, 2007 yazında spider-man 3 ve venom'la şenlenecek ortalık, o tamamen ayrı bir konu fakat spider-man 2'nin bir adım önüne koyduğum batman begins'in devamı olarak bu filmi de sm3'ten daha az heyecanla beklemiyorum yani, öyle büyük bir başarıydı begins..

  begins'in sonundaki joker belirtisiyle daha 2. film söylentileri ortada yokken ve bunun yepyeni bir seri olduğu bu kadar bilinmezken kimi dangozlar müthiş bir prequel olduğunu söylemişti batman begins'in.. elbette bunun böyle olmadığı ortaya çıktı daha sonra.. ve yeni joker kim olacak geyikleri dönmeye başladı..

  şunu söyleyebilirim ki tim burton'ın batman'i gerçekten çizgiroman uyarlamalarının şahları arasındadır.. ve ilk filmdeki joker'i de jack nicholson'ın sinema tarihine geçecek performansıyla muhteşem bir villain olarak ortaya çıkmıştır.. jack babaya saygım sonsuz, joker yorumuna da hayranım, hiçbir rahatsızlık yaratmadı bende ve fakat batman'in belalısı joker jack babanın joker'i değildir, bunun altını ilk olarak çizmekte fayda var.. hem de ne kişilik yönünden, ne de fiziksel görünüm olarak joker değildir.. hatta alakası bile olmadığını söylemek gerek.. burda sonuç olarak jack nicholson'ın oyunculuk kabiliyeti ve yorum gücüyle birlikte tim burton'ın karikatürizasyonun içine koca bir somun ekmeği banarak suyuna kadar yemesini bunun göze batmasını engellediğini söyleyebiliriz.. öyle bir başarıdır ki çizgiromanla alakası olmayan o joker, hayatında batman okumamış ve hatta okumuş bazı insanları bile romandaki joker'in öyle olduğuna inandırmıştır.. bunun uzantısı olarak bruce wayne'in ailesini öldüren kişi olarak bilinmesi de cabası.. bunlar hep tim burton'ın akıl almaz başarılarının karakter üzerinde açtığı yaralar tabii ki ama öyle yaraya da can kurban be kardeşim deyip işin içinden sıyrılmak, dert etmemek gayet mümkün..

  bu nedenlerledir ki heath ledger'dan jack nicholson performansı beklemek hem oyuncuya, hem de karaktere yapılacak büyük bir haksızlık olacaktır.. ledger seçildiği günden beri her yer "yok jack baba gibi olabilir mi?", "acaba rolde sırıtacak mı?", "jack babadan sonra bu yükün altına girilir mi be dostlar?", "yanından geçemez be ustam" gibi abuk soru ve yorumlarla çalkalandı.. bu filmde jack nicholson'ın joker'inin benzerini göreceklerini düşünenler filme hiç gitmesin diyebilirim şimdiden.. çünkü fiziksel olarak yerden bitme ve balina kıvamındaki joker'in tam aksine olabildiğince uzun boylu(joker'in boyu 1.90'ın üstündedir, kamburluğuna aldırmayın!) ve cılız bir joker'le karşılaşacaklar.. bunun yanında jack babanın jokerinin deliliğinin üstüne en az 3 porsiyon daha ekleyip, çok daha sert, cani, karanlık, psikopat bir joker'in geleceğinden de hiç şüphem yok..
  christopher nolan'ın genç oyuncuları ilk filmle beraber rollerine cuk diye oturtması sonrasında yeni bir genç seçimin joker olmasını da yadırgamadım, bilakis neslinin en kalite adamlarından olan heath ledger'ın hem fiziksel yönden joker olmaya yatkınlığı, hem de oyunculuk yeteneğiyle unutulmaz bir performans göstereceğini de şimdiden tahmin edebiliyorum.. jake gyllenhaal, joshua jackson gibi rakiplerin arasından gelip batman'liği kapan christian bale, scarecrow rolünde yine neslinin en yetenekli elemanlarından biri olan cillian murphy'nin seçimlerinden sonra heath ledger seçimi sürpriz değil, diğer iki gencin ilk filmde başardıkları da buna eklenince ledger'dan da en az onlar kadar, hatta rolün avantajı nedeniyle daha da iyi ve efsane bir performans beklemek yanlış olmaz..

  sonuç olarak, daha 2 yıldan fazla olmasına rağmen, çekimler bile başlamadan diyorum ki, heath ledger jack nicholson'dan çok daha iyi, çizgiromanın özüne sadık, kral bir joker olacaktır..

  hikaye ve senaryonun oluşumunda nolan killing joke'un önemli bir yer tutacağını söyledi.. bu heyecan yaratabilir insanlarda fakat ilk filmden önceki batman year one kelamlarını duyup filmde patlamış biri olarak bu filmde de killing joke'un temel olarak alınmayacağını düşünüyorum.. ilk yıl hikayesindeki gibi hikayenin değişik yerlerinden alınan motifler filme sokuşturulacak ve bir tür saygı duruşuyla beraber joker'in orijinine de yer verilecektir..

  ilk film orijine tekrar yönelmesiyle insanı çarpmış, ra's al ghul-batman düellosu açıkçası o orijinin gölgesinde kalmıştı.. joker'in piyasaya çıkışıyla kapışmaların da zevk vermeye başladığı bir batman tadından yenmez deyip filmi beklemeye koyuluyorum.. hayvani bir şey geleceğinden şüphem yok..
hesabın var mı? giriş yap