şükela:  tümü | bugün
 • california'daki yosemite ulusal parkında bulunan el capitan dağının en zoru olarak tanımlanan rota. hatta şu ana kadar serbest çıkılmış en zor rota olduğu belirtiliyor.

  rota, tommy caldwell ve kevin jorgeson'un 19 gün süren mücadelelerinin ardından 14 ocak 2015 tarihinde serbest çıkılabildi. yaklaşık 915 metre uzunluğundaki rota 32 ip boyu ve 6 tane 5.14, 12 tane de 5.13 dereceli ip boyu içeriyor.

  rotanın bazı ip boylarının çıkışları bizzat orada bulunan kameramanlarca (yukardan ip ile sarkarak geliyor kendileri) çekilmiş ve canlı olarak yayınlanmış.

  rotanın 3d modeli: link
  bu tarihi tırmanış hakkında takoz'da yayınlanan bir yazı: link
 • hakkında bir belgesel de var.
 • tommy caldwell ve kevin jorgeson isimli iki tırmanışçının 900 metre yüksekliğindeki el capitan'ın en zor bölgesine meydan okumalarını anlatan belgesel. belgeselde tommy caldwell'in azimle dolu hayatının özeti de var. teröristlere rehin düşmeleri, yaralanmasına rağmen bu tutkusundan vazgeçmemesi, duygusal yaşadığı dönüşümler. aslında insana ilham veren bir öykü. pes etmemek, tutkularının peşinden koşmak gibi güzel dersler çıkarılabiliyor. ben bu dağcıları, tırmanışçıları çok anlayamazdım, saygı duysam da. bu belgesel ile o hissettikleri mutluluğu görebildim. izleyiniz güzel belgesel.
 • netflix'in başarılı işlerinden biri. tommy caldwell ve kevin jorgeson'ın el capitan'e serbest tırmanış öyküsünü ve başarılarını anlatan bir yapım.

  şahsen birkaç yıl sonrası için dağcılık sporuna başlamak istediğim için özellikle tırmanışçıların hikayeleri benim için bir merak konusu ve bu tip belgeselleri de zaman buldukça izlemeye çalışıyorum. şimdiye kadar izlediğim türevleri için anlatısıyla sanırım en değerli olanı. özellikle caldwell'in hayatında kaybettiği pek çok şey ve yıkımlara rağmen hedefine odaklı bir sporcu olarak gösterdiği büyük başarıyı izlemek son derece etkileyici.
 • "free solo" kadar etkileyici bir belgesel olmasa da farklı noktaları ile ilham verici bir hikaye.önce the dawn wall'ı izleyip sonrasında ise free solo'yu izleyerek arşa çıkabilirsiniz.(bkz: free solo)
 • bir netflix belgeseli.

  insan azminin üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey olmadığını. azim, hırs, çalışma sonucu her şeyin hallolacağını göstermiştir.

  adamlar öyle bi belgesel yapmış ki muhteşem manzara görüntülerine bakarken, ulan ben olsam direnebilir miydim dedirtiyor. empati duygusunu zorluyor.

  son düzensiz cümlem ise tırmanış sporuyla alakalı. ulan biz odaklanmışız bir iki popüler spora. adamlar kan ter vs başarının kralı bir spora başlamış ve zirveyi görmüş.
 • daha zorlu bir tırmanış içeren oscar ödüllü free solo'dan daha çok beğendiğim film. bunun sebebi sadece tommy caldwell ve kevin jorgeson değil, etraflarındaki insanlardan da aldığım sıcaklık ve samimiyet hissi oldu sanırım. insani birçok duyguya çetin doğanın eşlik ettiği güzel film.
 • zorluklar karşısında asla pes etmeyen bir tırmanışçının imkansız denilen şafak duvarına tırmanışının belgeseli. bu tarz başarı öykülerini okumanın/izlemenin kişileri motive ettiğini düşünüyorum.
 • parmak olayi pek cok mücadeleye ilhan olabilir.
 • tek kelimeyle “muazzam” bir belgesel olmuş.
  (bkz: tommy caldwell)