şükela:  tümü | bugün
 • nathanael westin 1930larda "olmek icin" california a giden kayip insanlari anlattigi, horoz dovuslu, tecavuzlu, lincli, bulanik ve yapiskan rahatsiz edici romani. homer simpson isimli bir karaktere hayat vermisligiyle taninir.
 • başrollerini karen blackve donald sutherland'in oynadığı, john schlesinger'in yönettiği, keşfedilmeyi bekleyen, çarpıcı ve sarsıcı film.
 • son on dakikasinin mukemmelligiyle beynime kazinan, hakettigi ilgiyi gorememis kult bir filmdir.
 • bok gibi bir filmdir çok afedersin.
 • roman hollywood hayalinin great depression döneminde insanların hayatını nasıl mahvettiğini anlattıyor.

  ön bilgi olarak, great depression döneminde insanlar işsizlik ve para sıkıntısı çektiklerinden dolayı artık sinemalarda iyiliği izlemek istemiyorlar. ahlak anlayışı değişiyor ve insanlar daha realist oluyor. yeni rol modeller alma ihtiyacı duyuyorlar. topluma gore şekillenen hollywood insanların ilgisini çekmek için gangster, prison ve fallen women konularında filmler yapmaya başlıyor. daha elit ve sanat filmleri yapan firmalarda var fakat bunlar parası olan büyük firmalar. insanlar ganster filmlerini izlerken mutlu oluyorlar çünkü kendilerinin kullanamadığı vahşeti izlemeyi seviyorlar. gansterler iyilik için kötülük yapıyorlar. fallen women zengin adamların metresi olarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. istedikleri adamların evliliğini mahvetmek değil sadece kendilerine bakması. insanlar paraları olmadığı için hayatta kalmaya çalışan bu kadınlara kızamıyor. prison hikayelerine gelince işlenen konu genellikle zengin insanların işledikleri suçları fakir olanların üzerine atmasıyla alakalıydı. yüz ifadesi bu tür filmlerde çok önemliydi.

  çok kısaca:

  romanın ana karakterkerinden biri tod hackett kaliforniya'ya hollywood'un bir parçası olmak için gider. dekoları boyamak ve kıyafetlerin hazırlanmasına yardımcı olmak onun işidir. faye greener herkesin arzuladığı hollywood dansçısı güzel bir kızdır. zengin ve yakışıklı bir adamla evlenmek hayattaki en büyük gayelerinden biridir. tod faye'ye sahip olmayı çok ister. fakat ne yakışıklıdır ne de zengin o yüzden faye onu arkadaşı olarak görür. homer simpson ise bir diğer önemli karakterdir. klasik amerikan erkeğini temsil eder. zengin olduğu için faye ona karşı ilgisiz değildir. babasıyla birlikte sürekli onun evinde vakit geçirir. babası öldüğü zaman cenaze sırasında tod faye'ye bir şey söyleceği gerekçesiyle çağırır ve tecavüz etmeye çalışır. babasının ölümünden sonra faye iki erkek arkadaşıyla beraber homer'ın evinde yaşamaya başlar. homer faye'yi hollywood için yetiştirmeye başlar. tod ise homer'ı diğer iki erkek konusunda sürekli kışkırtır fakat faye eğer onlar giderse ben de giderim diyerek tehdit eder onu. romanın sonunda ise büyük bir kalabalık sinemaya girmeye çalışır. romanın ortalarındaki çocuk adore (annesi onu meşhur etmeye çalışır) homer'ın kafasına taş atar, homer da onu öldürür.

  -romanda herkes ünlü olmaya çalışır.
  -fallen women image romanın temalarından biridir.
  -great depression dönemi olduğu için herkes bir arayış içindidedir.
  -para çok önemli ve ahlak çöküşü de toplumun sorunlarından biridir.
  -ucuz filmler revaçtadır.
  -ayrıca çekirge'nin dini açıdan sembolik bir anlamı vardır. romanın son sahnesindeki -kalabalık firavun'un tarlasını mahveden çekirgelerle özdeşleştirilmiştir.
  -ayrıca kitabın filmi de vardır.