şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir james joyce öyküsü ismi. dubliners'ın son öyküsü
 • bazıları tarafından ingilizce yazılmış en iyi kısa hikâye olarak kabul edilen, john huston tarafından sinemaya da aktarılmış hikâye...

  generous tears filled gabriel's eyes. he had never felt like that himself towards any woman, but he knew that such a feeling must be love." he can see through the window that it is snowing, and he knows it is snowing all over ireland, even on the grave where michael furey lies.
 • aynı zamanda john huston'ın 1987 tarihli çektiği son filmi. belki taşıdığı kan, belki uzunca yıllar irlanda'da yaşaması, belki kızını başrolde oynatması belki de öldüğünü biliyor olmasıdır joyce'un harika hikayesinin perdede birşeyler kaybetmemesine sebep.
  bu hikâyede "better pass boldly into that other world, in the full glory of some passion, than fade and wither dismally with age" diyen joyce'u da yine yönetmen haksız çıkarmıştır ölürken çektiği bu filmle... and now the snow falls upon every part of the lonely churchyard on the hill where john huston lies buried...
 • hikayedeki elemanin adi gabriel conroy'dur.
 • bir tek şu cümle bile öyküyü anlatmaya yeter:

  "his soul swooned slowly as he heard the snow falling faintly through the universe and faintly falling, like the descent of their last end, upon all the living and the dead."
 • gabriel'in şehvet dolu bedenine verilebilecek en korkunç cevabı veren gretta her ne kadar öyküde iyi huylu bir insan olarak lanse edilse de gabriel'in kırıklığı direk göz önüne gelebilmektedir, insanın içini burulur, gretta hınç dolunası bir insancık haline geliverir.. "his* soul swooned slowly as he heard the snow falling faintly through the universe and faintly falling, like the descent of their last end, upon all the living and the dead."
 • gabriel'in kendi gerçeğinin farkına vardığı an asla hiçbir kadını ölü oğlanın kendi karısı gretta'yı sevdiği gibi sevmediğini ve sevemeyeceğini anladığı andır. çevresindeki herkes gibi o da hem ölümlüdür, hem yaşayan ölüdür.
 • king diamond in give me your soul... please adli albumunun giris sarkisi,

  the dead
  king diamond
  heaven...or hell
  heaven...or hell

  where are we now?
  what is this place?
  don't you remember little brother..
  we died.. we're dead..
  but what are they gonna do to me?
  am i going to hell?
  i don’t know, but that’s what they say.
  i’ll try to find you another soul.
  listen..do you hear that organ playing?

  i must go to where the organ plays,
  i must go but i can never stay.

  now to this house i go.

  don't let anyone see your bloody dress..