şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: thanatos)
  • ölüme doğru bunca çekildiğimize göre var olsa gerek.
  • (bkz: jed rubenfeld)
  • 1920'de sigmund freud tarafından yaşam içgüdüsü'ne karşılık var olduğu iddia edilen içgüdüdür. bir diğer adı thanatos tur. yaşam içgüdüsü de eros olarak adlandırılır. sevgili freud bu iç güdüyü birinci dünya savaşı sonrasında evlerine dönen askerlerde gözlenen ve savaş sendromu olarak adlandırılan rahatsızlıkların ortaya çıkmasından sonra keşfetmiştir. eve dönmeyi başarmış ve bir çoğu fiziksel olarak yaralı askerde enteresan semptomlar başlamıştır. örneğin elini kaybetmiş bir asker hala bileğinden kopmuş olan elinin acıdığını hissetmekte, yanında bomba patlamış ama sanş eseri hiç yaralanmamış bir başkası ise, fiziksel hiç bir neden olmaksızın felçli olarak yaşamakta ve hareket edememektedir. savaş sendromunun tıpkı savaşın kendisi gibi bütün avrupa'ya yayılması ve tıbben açıklanamaması, freud'un önceleri pek de kabul görmeyen bilinçaltı teoremlerinin kabul edilmesine yol açmıştır. freud'da durur mu yapıştırmış cevabı;... gustav fechner’in “ tüm yaşayan süreçler sonuçta madensel dünyanın sürekliliğine dönüşürler ” ilkesini baz alarak ölüm içgüdüsü teorisini temellendirmiştir.

    aradan yıllar geçtikten sonra, kanser hastalığı ve hücrelerin ısrarla yaşamaya devam etme gayretleri de freud'un ısrarla yazılarında anlatmaya çalıştığı ve gerekli olduğunu savunduğu ölüm içgüdüsünün daha iyi anlaşılmasına neden olmuştur.
    tıpkı yaşam içgüdüsünden kaynaklanan libidinal enerji gibi, ölüm içgüdüsünden de saldırganlık doğduğu iddia edilir. ve yalnızca savaş sendromu yani savaş sonrası ruhsal hastalıklar değil, savaşın bizzat kendisi yani bir gerizekalı gibi ısrarla savaş isteyen bünyelerin rahatsızlığı da ölüm içgüdüsü ile açıklanır.

    see you.k.i.b.öptm.bye