şükela:  tümü | bugün
  • bittiğinde oğlunuz gülerken sizin ağladığınız bi çizgi film gibi.
  • 3 ekimde yeni albumleri the crane wife piyasaya cikacakmis.

linkini az sonra verecegim sitede colin meloy'un kitapcida calisirken denk geldigi bir cin halk hikayesinin albumun adina esin kaynagi oldugundan dem vurulmus.

neyse, hikayeyi ben dilim dondugunce cevireyim, ama haberin orijinali icin linki de hemen vereyim:
    http://pitchforkmedia.com/page/news/2006/06/09

hikaye, feodal japonya'da yasayan bir koylu hakkinda. bu koylu arkadasimiz bir gun ormanlik bolgede yururken kanadindan okla yaralanmis bir turna bulur, oku cikarip turnayi yasama dondurur. ama tabi kus bu, ucar gider. birkac gun sonra koylunun kapisinda bir kadin belirir, asik olurlar birbirlerine, akabinde evlenirler. ve fakat ciftimiz cok fakirdir. kadin kocasina der ki: "ben bir seyler oreyim, sen de pazarda sat, biraz para yapalim."
    sonra kadin odasina girer, kapiyi kapatir, kocasina da yemin ettirir ki kendisini gozetlemesin. aksi takdirde cok kotu seyler olacagini soyler, gozdagi verir o yastaki adama (bu arada adamin fikri kabul ettigini cikariyorum ben olan bitenden). neyse efendim, her gun girer odaya kadin, sonra super bir seyle cikar elinde: kazak midir, suveter mi, hirka mi adini siz koyun. adam da pazarda satar bunlari bir guzel, odada ne olup bittigini bilmeden. ve tabi ki beklenen olur; merak, verilen sozden ustun gelir ve adam karisini bir orgu seansinda gozetler. o da nesi? iceride bir turna, kendi tuylerini yolup bunlarla orgu ormekte ve ustelik kanamaktadir! bu sirada kadin (turnaydi bu?) adamin kendisini gordugunu gorur, turnaya donusur (turnaydi dedim?) ve ucup gider.

bu hikaye bana kucukken favorilerimden olan sihirli cikrik masalini hatirlatti, tavanarasini bi karistirayim da ciksin ortaya prensesler, periler... yedi cuceler!
  • iddialı bir giriş yapmak istemiyorum da the shins 'dan daha güzel bir müzik yaptıklarını düşündüğüm şahaneli indie rock grubudur.the shins 'a haksızlık etmeyeyim şimdi onlar sayesinde tanıdım sevdim bu zatları ama her gün de dinliyorum artık yankee bayonet olsun, here i dreamt i was an architect olsun , shiny olsun. böyle nasıl diyor siz; bir tatlı gibi bir sevgipıtırcıklı gibiler.
  • dinlerken içinizi gıdıklayan karıncalandıran hatta karnınıza yeni bir grup keşfetmenin sevinciyle ağrılar sokan ve daha hala da sokmaya devam eden bir müzik yapıyorlar.
  • ilk dinlediğim zaman bir ingiliz topluluğu tadı veren portland'lı indie pop grubu. daha çok the go-between, belle and sebastian ve the shins'den etkilendikleri açık. topluluğun isimi 14 aralık 1825'te rusya'da ortaya çıkan decembrist revolt'dan geliyor. onların $arkılarında hüküm süren kı$ temasınıda göz önüne alarak the decemberists olmu$ topluluğun adı.

özellikle topluluğun yazı anlattıkları "summersong" adlı $arkısını mutlaka dinlemek gerek. ayrıca; topluluğun vokalistti colin meloy'un morrisey $arkıları söylediği bir albümü de mevcut.
  • kimseye tavsiye etmediğim ve ne kadar az kişi dinlerse o kadar özel kalacağına inandığım süper grup..istanbul-balıkesir hattında salgıladığı serotoninlerle mutluluktan çıldırtma potansiyeli vardır.
  • "güzel bir şarkı bir hayatı kurtarmaya yetmez" diyenlere orta parmaklarını göstererek gülümseye gülümseye şehirler arası uzun yolculuklar, düş kurma seansları için müzikler yapmaya devam eden güzel grup. şehirden ilk kez dışarı çıkarken kırı, dağları belli belirsiz çiçek tarlalarını gördüğü için şaşıran bir çocuğun şaşkınlığı, huzuru ve hüznünü düşünün onun gibi bir müzik işte.
  • hammond'ı o kadar güzel kullanıyorlar ki. sanırım bu yüzden sırf bu yüzden bile ilerde isimleri daha çok kişi tarafından duyulacak.
  • 2003 yılında çıkardıkları iki albüm de birbirnden başarılı olan, colin meloy liderliğindeki indie rock grubu. yaptıkları müzikte folk ezgileri oldukça hissedilmektedir. 2004 yılında the tain adlı bir ep ile yeni bir albümün haberini vermişlerdir.