şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda keyifle okuduğum bir webtoon.

  --------------
  the devil is a handsome man, şeytan'ın tanrı ve onun emrindeki melek orduları ile olan savaşından uzun bir süre sonra yaşanan olayları konu almakta.

  hikaye, ana karakterimiz ve dişi bir iblis olan xolia'nın (xo) bir iş mülakatı için sıraya kaydolması ile başlıyor. sonrasında ise anlıyoruz ki görüşmeye geldiği kişi şeytan'dan başkası değil.

  henüz nasıl olduğu açıklanmayan bir dizi olay ve geçen yılların sonunda şeytan'ın cehennem ve katlarının kontrolünü artık bir şirketi yönetir gibi sağlamaya başladığını (departmanlara ve bölümlere ayrılmış olarak) ve kendisinin de bu şirketin ceo'su konumunda olduğunu öğrenmemiz uzun sürmüyor.

  bu gerçeklikte şeytan ve tanrı arasındaki çatışma sonlanmış (veya biz öyle olduğunu düşünüyoruz), şeytan'ı takip eden iblisler ise zaman içinde soylarındaki saflığı kaybedip gittkçe güçsüz düşmüş ve nihayetinde gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek insanlar (sekreter, polis, barmen, havalı genç kız) haline dönüşmüştür. (tabi hala taşıdıkları boynuzlar, kanatlar, yüzgeçler vb. gibi her birinin kendine özgü tuhaflıklarını saymazsak.)

  xolia ise bir şeylerin eksik/yanlış olduğunu hissetmektedir ve yaşadığı dünyanın mutlak hakimi olan şeytan ile bir anlaşma yapmaya karar verir. onun için çalışması karşılığında istediği tek şey "bilgi" olacaktır. geçmişine ve gerçekte kim olduğuna dair bilgi.

  --------------
  the devil is a handsome man, henüz oldukça yeni bir seri olsa da gerek hikayesindeki gizemli noktalarla, gerek yarattığı sıradışı atmosfer ile gerek de oldukça stilize çizimleri ile beni kendine bağlamakta.

  serinin isminin şeytan'ın yakışıklılığı üzerine oluşuna rağmen neden yüzünün gösterilmediği (bunun yerine büyük bir boşluk çizilmekte), xolia'nın aslında kim olduğu, tanrı'nın şeytan'ı neden serbest bıraktığı (bıraktı ise?) gibi soruları düşündürürken bir yandan da karakterlerin günlük yaşantıları (ofis ortamı, iş sonrası gidilen barlar vb.) ile okuyucunun kolayca ısınabileceği bir ortam sağlamakta ve anlatılabilecek hikayelere yeni boyutlar katmakta.

  okumak için link

  (bkz: webtoon)
  (bkz: line webtoon)
  (bkz: naver.com)