şükela:  tümü | bugün
 • 60'larin ortalarinda new york'ta faaliyet gostermis, lubnan asilli amerikalilardan olusan beat/garage grubu, arapca soyluyorlar..tek plaklari hard rock from the middle east sanssiz bir sekilde 1967 arap israil savasindan* once ciktigi icin, radyolarda calinmamis ve dolayisiyla da gumlemis. plaklari collector's item statusunde olsa da, cd olarak basildi abd'de 2-3 yil once..
  bizim acimizdan onemi, erkin koray vs. in yaptigi turk rock'una muhtemelen en benzer, yabanci sarkilari cikarmis grup olmalari..erkin koray'in bir kac sarkisinin muzigi de direkt bunlardan araktir. illa ki, deli kadin bunlardan ikisi.. illa ki'nin orjinali wala dai ozellikle nefis..
 • şu internetin neredeyse her mezrada bile bulunduğu günümüzde, hala az insan tarafından bilinmesine rağmen, bilmem kaç sene evvel erkin koray bunların plağını nasıl bulup dinlemiştir? öyle bir müzik yapmış ki adamlar tam anlamıyla esin kaynağı.
 • yaptıkları müzikler,dönemin şartları ile düşünüldüğü vakit oldukça sıradışıdır.tek cenabetlikleri,ilk ve son albümlerini çıkardıkları vakit,israil ve arap ülkeleri arasında patlak veren 1967 yılında ki altı gün savaşlarının başlamış olması.

  keşke amerikan radyoları arapça şarkılarına ambargo koymasaydı ve keşke daha fazla eser üretebilselerdi.

  (bkz: shisheler).
 • albümleri dikkatle dinlenirse "lingo lingo şişeler, yar yar yar aman, rakıyı içti çamura mı düştü" gibi nidalar da sayko havalar arasında duyulabilir.
 • erkin koray'ın birebir apartmalarının yanında birçok anadolu rock grubuna "esin kaynağı" olduğu gözlemlenebilecek grup.
 • çok kral bir grup. türkçe şarkılara ilgi gösteren yabancı gruplar ya da müzisyenler neden bu kadar sempatimi kazanıyor, bu da içten içe milliyetçi bir refleks midir bilemem.

  ayrıca günümüzde böyle müzik yapan bir grup daha var, the devils anvil'in manevi oğulları diyebiliriz kendilerine, brothers of baladi grubun adı. vokali biraz daha nezih, halilye biraz daha batı kalabiliyor anvil'e göre. ama yine de candır tabi.
 • bu hoş grup hakkında yapılan en büyük yanlış, erkin korayın bunlardan şarkı arakladığı safsatasıdır. sanıldığının aksine şarkılar grubun kendisine ait değil , doğu coğrafyasından anonim parçalardır, albümlerindeki lingo lingo şişeler de buna güzel bir örnektir, erkin korayda anonim eserlerden alıntı yapmıştır zaten kendiside bunu açıklamıştır.
 • 1970'lerde the devil's anvil benzeri bir cok grup ve sanatci vardi. (bkz: fadoul), (bkz: sharhabeel ahmed), (bkz: melek mahmoud), (bkz: ahmed valek) vd.
  edit: imla
 • hayatımda dinlediğim en ilham verici grup. selim alai özelinde tüm şarkılarını beğenerek dinliyorum.
 • secret chiefs 3 ve estradasphere ile birlikte eklektik-avantgarde müzik zevkimin oluşmasına vesile olan 3 gruptan birisi.

  keşke daha fazla albüm yapabilselerdi. keşke..

hesabın var mı? giriş yap