şükela:  tümü | bugün
 • dark lunacy grubunun 2006 yılı çıkışlı albümüdür. grubu tanımama vesile olan albümdür ayrıca. ilginç şekilde ne önceki albümden (2003 çıkışlı forget me not) ne de sonraki albümden (2010 çıkışlı weaver of forgotten) bu albümde aldığım tadı alabildim. gruba bu albümle başladım bu albümle bitirdim diyebiliriz.

  grup tarz olacak doom metal ve melodik death metal arası işler yapıyor. albümü dinlerken bir parçada takır takır melodik death örnekleri sergilerken birden karamsar bir doom havasına geçiş yapabiliyorsunuz. şarkılarda ara ara giren operatik (ya da senfonik mi desek) kısımlar ise ayrı bir güzellik katıyor. açıkçası ben bu grubu ve albümü motherland parçası ile tanıdım ve dikkatimi ilk cezbeden nokta bu oldu.

  albümün 4. parçasında enteresan bir piyano/bateri işbirliğine tanıklık edebilirisiniz. 5. parçada ise female vokal de işin içine girip albümdeki çeşitliliği arttırıyor ve orta kıvamlı güzel bir parça dinliyorsunuz.

  velhasıl ara ara (bilhassa kışa girdiğimiz şu dönemlerde) kendini arattıran, yokluğunu hissettiren ve kafi miktarda sertlik ve karamsarlığı bünyesinde bulunduran bir albüm. dedeye sahip çıkalım diyor, tüm gençleri albümü dinlemeye davet ediyorum. evet.

  01. aurora
  02. play dead
  03. pulkovo meridian
  04. the diarist
  05. snowdrifts
  06. now is forever
  07. on memory's white sleigh
  08. heart of leningrad
  09. prospekt (instrumental)
  10. motherland
  11. the farewell song
 • dark lunacy'nin çıkardığı en sert albüm. albüm komple rus - alman şavaşını anlatmaktadır.