• bir insanın kendini bulmasını anlatan şukela film.

15-16 yaşlarındaki bir kadının ergenlikten cinselliğe geçişini, kendi bedenini tanımasını, kadınlığa bakış açısının değişmesi, kendi kimliğini bulmasını başarılı aktaran bir film.

sonunda da bütün kiz cocuklarina seslenişinde duygulandım resmen. erkekleri merkeze koymayacağını dillendirmesi bence çok şukela idi.

ama oyuncunun true blood'tan eric'i (bkz: alexander skarsgard) öpüyor olmasını çok kıskandım.
  • 15 yaşında yeni yetme bir genç kız hatalar yapar mı kesinlikle bunda sorun yok. filmde de işte bu ana vurgu. ama gerçeküstü bir şekilde. bizim agir travma diyecegimiz bircok seyi normalize ederek basitleştirilmiş siradanlastirilmis bir şekilde. hayatın olağan akışı sanki buymuş gibi yaşa geç sigliginda üstüne kafa yorma mantığında... iste bu sebeple filmi gerçekçi bulamadığım gibi özenli de bulmadım. istismar boyutunda yaşanmış bir ilişki ve öyle bir anlatım dili ki seyirci gülüp eglenebiliyor, sarsıcı çoğu sahneyi sıradan gözlerle izliyor etkilenmiyor, normalize edebiliyor. elbette filmin dram yüklü olmasina gerek yok farkli tarzda da kurgulanabilir her sey ama yaşanılan onca şeyi baside indirgiyerek anlatmak bence olmamış. onun haricinde oyunculuklar güzel çekimler başarılı ve oldukça sürükleyici bir film ama o kadar derinlik ve duygu boyutu yok. yüzeysel bir tarz ve anlatım.
  • if istanbul 2016'da izleyemeyip bari evimde izleyeyim diyerek bitirdigim, ağızda yarım gülümseme bıraktırmış film.

--- spoiler ---

sonu da böyle bitiveriyor:

"so, maybe nobody loves me. maybe nobody will ever love me. but maybe it's not about being loved by somebody else."

"this is for all the girls when they have grown. "

--- spoiler ---
  • alexander skarsgard canlısının filmin san francisco premierine katılımı pek bir ilginç olmuş.
  • american splendor ve ghost world tadında bir film. ayrıca soundtrack albümü defalarca dinlenesi:

http://youtu.be/zbyese3jmhc

http://youtu.be/_1ur1wpmokk
  • --- spoiler ---

2015 yapımı amerikan komedi dram türünde film. 1970'te san francisco'da 15 yaşında bir kızın cinsellik, uyuşturucu, karikatür çizimleri, sesli günlük gibi şeylerle olgunlaşma süreci anlatıla-gelmektedir. her nedense beklediğim gibi çıkmadı. filme konsantre olamadım dahil olamadım lakin oyunculuklar ve müzikleri beğendim. böyle coming of age türü filmleri ve böyle çizimlerle dış ses ile ilerleyen filmleri severim. siz de seviyorsanız ve özellikle baş-rolle (bkz: bel powley) aynı cinsiyetten ve yakın yaşlardaysanız büyük ihtimal sevecekseniz. kız 92 doğumluymuş. 15 yaş rolünü 22 yaşında kıza oynatmışlar.

(bkz: kristen wiig)

--- spoiler ---
  • son derece rahatsız edici, sırf bu nedenle bile çok güzel film. vermek istediği tüm duyguları, izleyiciye çok kolay ve güzel bir şekilde geçiriyor.

--- spoiler ---

ayrıca, öyle anne olmaz olsun bence.

kadına, sadece anne rolü yapıştırmak istemiyorum, kadın olarak kalmalı kesinlikle; ancak eğer evinde 2 tane ergenlik çağında kızın varsa, kesinlikle daha çok dikkat etmeli insan.

--- spoiler ---

film de beni, böyle, yüzeysel yorumlar yapan annaneye çevirdi işte.
  • aşırı yırtık ve arsız ergen bir kızın yine arsız insanlar tarafından kötüye kullanılmasını, sonra arsız küçük kızın da onları kötüye kullanmasını anlatan, teması “önemli olan kendini sevmek” gibi klişe ve gazoz ağacı bir mesaj olan tırt film. ama görüntü yönetimi ve alexander skarsgard çok iyi. o sebeple kapatma gücünü kendimde bulamadım.

spoiler

dümdüz nemfomanyak kızın “ben annem gibi değilim, ben erkeksiz de mutlu olabiliyorum” demesi beni benden aldı. erkek bulamayınca kadınlara yumulduğunu düşününce haksız da değil gerçi.

spoiler
  • son derece dürüst, açık sözlü, önyargısız ve cesur bir film. cinselliğe, mutluluk düşüncesine ve yaşamın anlamına yargılamadan, suçlamadan ve belki de ilk defa bu kadar kızların tarafından bakabilmeyi başarmış. bunu yaparken de unicornlarla pembe bulutların üzerinde gezinmemeyi de başarmış. her şey dozunda, dengeli.

fakat adam da yakışıklı (bkz: alexander skarsgard)
  • kristen wiig, alexander skarsgard'ın kadrosuna katıldıkları drama.
hesabın var mı? giriş yap