şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkceye cevrilip yayinlanmasi gereken kitap. luke rhinehart'a ait, 70lerin kult kitabi...
 • otomatik viteste giden hayatindan sikilan psikologun hayatini, davranislarini zarlara gore yonlendirmeye karar vermesi uzerine kendi hayatinda ve baskalarinin hayatinda gerceklestirdigi degisiklikleri anlatan kitap. bol bol zar, seks, siddet, insan ustune dusunce icermektedir
 • a.b.d.'de seksenlerde unlu olan komedyen andrew clay'in lakabi. adi genelde andrew dice clay diye gecer.
 • kitabın orijinal isminin “the dice man” olduğunu belirtmekte fayda var. "this book can still change your life" yazar kapağında. kitabın kült olduğu dönemlerde kim bilir belki de değiştirmiştir birilerinin hayatını.

  gündelik yaşamından ve toplum tarafından kabul görmüş kişiliğinden sıkılan psikolog luke rhinehart, hayatın kontrolünü zarlara bırakan yeni bir yaşam teorisi geliştirir.* çoğu kimse için deli saçması ve korkutucu gelecek "hayatı zarın kararlarıyla yaşama" fikrini mantıklı ve güçlü esaslara dayandıran bir teori haline getiriyor rhinehart kitapta. insanın "kendi" sinden (kitapta "self" olarak geçiyor) sıkılıp aslında hep baskı altında tuttuğu diğer "kendi"lerini yaşamaya imkan veriyor zar teorisi. insanın tek bir benliğinin olmasından ziyade bölünmüş, multiple benlikleri olduğunu ve bunları özgürce yaşayabilmenin yolunun da zarların kararına koşulsuz uymak olduğunu belirtiyor. kısacası “tek” sandığı kişiliğini, benliğini yok etmek suretiyle, pek çok kişilik sahibi olmayı, bir başka deyişle, bilinçli bir şizofreni haline girmeyi içeriyor zar teorisi.

  zar olasılıklarına eylemler yüklenmesi suretiyle hayat yaşanıyor ve zarın söylediği sonuca uymak zorunlu kılınıyor. aksi takdirde gerçek anlamda bir dice man olunamıyor. örneğin zarın tek sayı gelmesine "önde duran arabanın tamponuna çarpma" eylemini yüklüyorsunuz. zarı atıyorsunuz ve tek sayı geldiyse gaza basıp arabaya çarpıyorsunuz. bu tür karar alma mekanizmaları hayatın geneline yayılıyor. işin içine role-playing'de giriyor. mesela zarın kararına göre 1 hafta boyunca isa taklidi yapabileceğiniz gibi dice man olmadan önceki "kendi"niz gibi davranmak zorunda da kalabiliyorsunuz. zarın olasılıklarına eylemleri yüklerken de sadece olumlu, sevdiğiniz sonuçları yüklemek teorinin yanlış uygulamasına neden oluyor. dolayısıyla yapmak istemeyeceğiniz eylemleri de zarın olasılıklarına yüklemek zorundasınız.

  gerçek olabilme ihtimali insanı ürperten, okurken zaman zaman zar teorisini denemeye heveslendiren bu kitap oldukça akıcı. kişilik, benlik, toplum, yaşam ve tercihler üzerine insanı sıra dışı bir teori üzerinden düşünmeye sevk ediyor. bunca yıldır türkçeye çevrilmemiş olması gerçekten büyük kayıp.
 • (bkz: zardanadam)
 • türkçesi zar adam adıyla pegasus yayınları'ndan çıkmıştır.
 • (bkz: dice man)
 • geç de olsa türkçe'ye enver günsel tarafından çevirilmiş. hayatın monotonluğundan sıkılan bir psiklogun her karar öncesinde zar atıp ona göre karar alışını konu alan eğlencili, sağlam kurgulu kitap. pegasus yayınlarından çıkmış bu arada.

  http://www.kitapyurdu.com/…9891/zaradam?sa=39685078
 • türkçe baskısının kapağını görenlerin aklına olasılıksız'ın kapak tasarımı gelecektir büyük ihtimalle ama bu sanırım türkiye'deki kopyacı zihniyetin bir sonucu...
  bu kitabın farklı kapak tasarımlarını görmek isteyenler aşağıdaki linklere tıklayabilir:

  http://www.bordersstores.co.uk/…ks/\library0020.jpg

  http://upload.wikimedia.org/…ia/en/5/5e/diceman.jpg

  http://images.contentreserve.com/…8d646a}img100.jpg
 • merakla alıp, zorla bitirmeye çalıştığı kitaptır. 2 tane zarın peşinden giden adamı, onun şaşkın karısını ve herşeyi olağan karşılayan bir toplumdan bahseder. zarların ucu bucağı gider döner illa sekstil bir duruma bağlanır.