• amacını, devletlerin ve işletmelerin başındaki liderleri tanımlayan zavallı davranışları anlatmak olarak belirten oldukça başarılı bulduğum bruce bueno de mesquita ve alastair smith kitabı. demokrat veya otokrat kimlikli politikacıların, siyasi gücü nasıl elde ettiklerini veya elde tuttuklarını anlatan yazarlar, siyaset liderlerin oynadığı bi oyunsa, kuralları öğrenmek onu kazanabileceğimiz bir oyun yapar diyorlar.

internet üzerinden şöyle bir baktım ama sanırım türkçe'ye çevrilmemiş; acilen çevrilmeli!

--- spoiler ---
    kitaptan çıkardığım birkaç temel notum ise şöyle:

1. liderler için siyaset alanı * 3 bölünebilir. ilk grupta, seçme hakkı olan herkes; ikinci grupta oy kullanan herkes; üçüncü grupta ise destekleri olmadan seçim kazanılmayacak seçmenler var. bu grupların boyutundaki en ufak değişmeler ise ülkelerin yönetimlerini, demokratiklik seviyelerini veya politik sonuçlarını etkiler.

2. liderlerin gelecekte kendi yerlerine geçebilme potansiyeli olanları yanında tutmaması gerekir diyor yazarlar. bunu da saddam hüseyin'in tarık aziz'i neden ön plana çıkardığını anlatarak örneklendiriyorlar.

3. seçim kazanmak için bölgeleri, illeri veya ilçeleri kendi yararına olacak ve oy çokluğu getirecek şekilde bölmenin de yönetimde kalma stratejisi olduğundan bahsediyorlar. bu bana oldukça tanıdık geldi.

4. hükümetler yolsuzluğa, çalışanlarının kendilerine olan bağlılığını artırmak veya onların kısa vadedeki tatminini artırmak için göz yumuyorlar. bu yüzden, yolsuzluk karşıtı yasalar çözüm değil; çünkü o yasalar sadece hükümet karşıtı olan kişilere uygulanır.

5. dış yardım, kötü politikacıların veya otokrat liderlerin yönetimde kalmasını sağlar. bu yardımları sağlayan ülkeler ise bunu, yardım ettikleri ülkeler üzerinde güç sahibi olmak ve o ülkelerde uygulanacak politikaları satın almak için yaparlar.

6. devrimler ve köklü değişimler, hükümetlerin neredeyse tamamen çökmek üzere olan ekonomi yüzünden, artık ordunun sadakatini satın alamayacakları zamanlarda gerçekleşir.

--- spoiler ---
  • gelismemis ulkelerin neden gelisemedigini ve diktatorlerin nasil iktidarda kalabildigini egitim, dogal kaynaklar, yolsuzluk, ozgur dusunce, dis yardim gibi faktorler cercevesinde ozetleyen sahane kitap.
    tam ismi: the dictator's handbook: why bad behavior is almost always good politics

--- spoiler ---

para, para, para

--- spoiler ---
  • tam ismiyle "the dictator’s handbook: why bad behavior is almost always good politics", 2021 netflix yapımı how to become a tyrant dizisine de esin kaynağı olan 2011 publicaffairs basımı siyaset bilimi-siyaset teorisi kitabı. amerikalı siyaset bilimci akademisyen ve yazarlar bruce bueno de mesquita ve alastair smith ikilisi tarafından yazılan eser -ki yazarlar daha önce birlikte the logic of political survival adlı başka bir önemli esere de imza atmışlardır- oldukça ses getirmiş ve amerikan gazetelerinde olumlu eleştiriler almıştır.

kitap hakkında bazı bilgiler - https://en.wikipedia.org/…i/the_dictator's_handbook
hesabın var mı? giriş yap