• döngüye alınmış bir manyetik ses bantının üzerindeki manyetik tabakaların dökülmesinin belgelendiği kayıtlar. sesin yavaş yavaş yokolduğunu duyarsınız bu uzun döngüleri dinlerken. aslında an be an baktığınızda hiçbir orijinal durum yoktur. yıpranmış, sönükleşmiş bir ses örgüsü. ama giderek yok olması gerçekten insanda garip bir boşluk duygusu yaratabiliyor. garip.

aslında planlı bir müzik eserinden ziyade rastlantısal bir yolculuk bu. post modern diye de tabir edilebilir belki.
  • tüm zamanların en iyi albümlerinden biri, ona benzeyen başka bir çalışma yok.
    benim favorim dlp 6 oldu her zaman, özellikle bir şeyler okurken ya da yürürken dinlemek daha verimli oluyor.
    dlp 1.1 da iyidir, onun da ruh haline göre daha çok dinlendiği zamanlar oluyor.
    bu albümün 33'lüğü şu an 700-900 dolar arası, bir gün elime toplu bir para geçerse almayı düşünüyorum, bir köşede ''dönsün''...
    hem biçimsel olarak dönsün hem melodik olarak hem de düşünsel olarak..

https://www.youtube.com/watch?v=9ubwgesjlww
  • albümün görselleri 9/11 saldırılarından hemen sonra dünya ticaret merkezinden yükselen dumanların basinski'nin evinden çekilmiş görüntüleridir.

çürüyen, bozulan, yok olmakta olan seslere eşlik eden daha uygun görüntüler olabilir miydi bilmiyorum. ortaya çıkan eseri "güzel" diyerek tanımlamak içimden gelmiyor ama müzik de fotoğraf da spesifik bir anı ve içindekileri dondurmaya yarayan araçlar ise, bundan daha "güzel" kullanılabileceklerini sanmıyorum.
  • 9/11'de ölenlere ithaf edilmiş 2002 çıkışlı william basinski'nin müthiş dörtleme ambient albümleri serisi. albümlerin genel havası brian eno'nun ambient 1* ve discreet music havasında looplardan ibaret.

organik müziğin tamamen ölmesi ve dijitalizmin kazanması dileğiyle.

the disintegration loops i
    1-d|p 1.1 – 63:33
    2-d|p 2.1 – 10:55

the disintegration loops ii
    1-d|p 2.2 – 32:37
    2-d|p 3 – 41:50

the disintegration loops iii
    1-d|p 4 – 20:07
    2-d|p 5 – 52:21

the disintegration loops iv
    1-d|p 6 – 40:36
    2-d|p 1.2 – 21:50