• sevdim mi sevmedim mi anlayamadığım film. açıkçası ben nükleer saldırı sonucu dünyanın sonunun gemesi gibi bir konuyu görünce gitmeye karar vermiştim ama çok farklı bir şey çıktı. daha iyisini arayanlar için; (bkz: das experiment)
  • garip bir film, sevdim mi sevmedim mi bilemiyorum. seyrettiğime göre buraya yazdığıma göre...
    senaryoda birkaç yerde boşluk var gibi, tekrar bakamadım filme sıkıntıdan, belki sonra bakar yanılmışım derim;

--- spoiler ---

o kızın kaçtığı wc ortak alanda değil miydi yahu, niye adamlar giremediler oraya,
    hani wc yi her kullandıklarında kireç dökmeleri gerekiyordu, hani lağımdı orası, metro gibiymiş,
    o kapalı mekanda, havasız, besinsiz, vitaminsiz ortamda nasıl oluyo öyle vahşi tavşanlar gibi ....
    o kadın masum anne pozlarından nasıl dönüverdi 180 derece, ne 180i 180bin derece...

sanki ziyan edilmiş bir konu gibi, halbuki dışardaki olayları, o adamların kimliğini ne kadar da merak etmiş ama olgun bir bekleyişle elbet anlatacak deyip sabrın tadına varacakken birden bıraktı ortada

filmin bodrum dışında geçen toplam süresi bir iki dakikadır herhalde.

--- spoiler ---
  • amık gibi filmdir.*yapımcılara bunu yazarken siz de mi radyasyon çekmiştiniz dedirtir.

--- spoiler ---
    yahu böyle orta halli insanlar hayat savaşı verirken işi iki günde pompeiye döndürür mü? tüm peter petrelli imajı gitti gözümde gitti 4 sezon. * filmi izlerken gerilmedim, ama ailecek izledik, neyse ki annem yoktu o olsaydı gerim gerim gerilirdim işte.
    bu arada bırakın arapları suçlamayı dedirten film. illuminati gerçek olsa adamlar bunu bile araplardan bilecekler.
    --- spoiler ---
  • izlediğim en boktan filmler listemde ilk üçe giren film. başı ayrı, ortası ayrı, sonu apayrı bi rezalet. aman birisi tavsiye eder falan kanıp izlemeyin.
  • türkiye'de "mahşer günü" adında vizyona giren, 2011'de çıkan filmdir.

--- spoiler ---

filmin genel olarak bunaltan bir havası var. bunun nedeni bütün filmin kapalı alanda geçmesi. ama şimdi filmdeki-bana göre mantıksız-bir durumdan söz etmek gerekirse;

o kapıcı adam ne yapsın şimdi ? oradaki adamlara, kadınlara her türlü imkanı sağlamaya çalışıyor. bunun karşılığında da adamın tırnağını çekiyorlar. ama şimdi adam da ibnelik yapmıyor değil. adam da mühimmat, malzeme saklıyor odasında. e bütün malzemeyi de ortaya çıkarırsa ölüp gidecek. o da haklı bir yandan.

--- spoiler ---
  • ömrümde böyle bir eziyet görmedim, dedirten film.

--- spoiler ---
    küçük kıza ne oldu şimdi. niye aldılar,saçlarını kesip nasıl bir deneye alet ettiler. sanırım; senaryo sapıtacak birazdan, bu kızın burada işi yok, psikolojisini bozmayalım, diye incelik gösterip kızı çıkarmışlar.

şifrenin de 9 11 01 olması pek bir manidardı.

--- spoiler ---
    bir odaya sıkışıp kalan ve değişen insanları konu alan filmler defalarca yapılmış. bu filmlerden farkı; daha fazla kan, daha fazla cinsellik.

izlemeyin, zamanınıza yazık olur efendim.
  • izledikten sonra iyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir türlü karar veremediğiniz sizi psikolojik edip bünyede ellllleeeeeehhh diye dışarı kapağı atma hissiyatı uyandıran tuhaf film. iyi kötü demiyorum karar veremedim. ama dünyanın gerçekten böyle bir filme ihtiyacı yok.

--- spoiler ---

bi nükleer saldırıyla açılıyo film. siz filmi izlerken konu hakkında hiç spoiler yok, yani niye koca şehri yok ettiler, herkesi mi yok ettiler, birazını mı, niye birileri kızı kaçırdı diğerleri ölsün istedi. herkes mi kötü adam... filan neyse bunları geçin. bunları zaten film izlerken merak etmiyosunuz, bitince aklınıza geliyo.

özetle, bi avuç insanın umutsuzluktan ve mutsuzluktan ve korkudan psikolojik olup birbirini zitişine tanıklık ediyosunuz. ama etmez olaydınız, o nasıl bi umutsuzluktur o nasıl... lan amerika diye bi şey varken bu dünyada bu dünyanın böyle filmlere ihtiyacı mı var? siktirin gidin çiçek çocuklarının belgeselini yapın. film aklıma geldikçe bunalıma giriyorum.

--- spoiler ---

edit: bu arada bin kişiye sorduk, bini de aynı cevabı verdi "sevdim mi sevmedim bilemiyorum" - sevdik çünkü gerildik. ama sevmedik yüz kere filan söylediğim gibi "ne gerek vardı? canım kardeşim?"
  • grace potter and the nocturnals'ın the lion the beast the beat albümünden mükemmel bir yol şarkısı.

sözleri:

looking out across the coast
    can’t find the divide
    maybe the ocean is a ghost
    living in the horizon

and my heart beats fast
    as ı count the miles
    from the city line
    no ı’m not running
    ı’m just stealing time

ıf ı don’t go
    how will ı ever know
    what’s on the other side
    ı can’t tell the wheel from the road
    or the sea from the sky

ı gotta find, ı gotta find
    find the divide

ı drove a lonely distance
    till the road turned to fire
    the night’s moving in around me
    but ı’m not tired

yeah my heart beats fast
    shadows win the fight against the east, oh
    the lines are blurring now
    and ı can’t tell the lion from the beast

ıf ı don’t go
    how will ı ever know
    what’s on the other side
    ı can’t tell the wheel from the road
    or the sea from the sky

ı gotta find, ı gotta find``
  • mojave çölü'nün kuzeybatısında bulunan, şiddetli sarsıntı ve fırtınalara sahne olan bölge.
    (bkz: lonesome road)
hesabın var mı? giriş yap