şükela:  tümü | bugün
  • geçen yıl bir çok tanınmış haber ajansının gündeme taşıdığı 13 yaşındaki kartal avcısı çolpan kızımızın belgeseli. çolpan batı moğolistan'ın ufak bir yerleşkesi olan bayanölgi adlı bölgede yaşayan bir kazak kızı. kazaklar son iki yüz yılda kıtlık ve savaş gibi çeşitli sebeplerden ötürü geniş orta asya steplerine dağıldılar. moğolistan'ın en çorak bölgelerine göç eden bazı kazaklar dış dünyadan izole kalarak göçebe hayatlarına devam ettiler. işte çolpan da böyle bir ailenin kızı. altın kartal yetiştiren ailesinde erişkin erkek çocuk olmadığı için bu iş kendisine miras kalıyor. beklenenin aksine yaşına rağmen çok başarılı bir avcı oluyor. bir yandan okuluna devam ederken öte yandan avcılık yaparak ailesinin geçimine katkı sağlıyor. daha önce disney bir çizgi film projesi sunmuştu. muhtemelen bu belgeselden sonra o projede hayata geçecektir.

sony pictures'in yapımcılığını üstlendiği bu belgeselde çolpan'ın hayatı, kartal avcılığı, step hayatı ve kadim türk kültürünün bir yansıması olan kazak kültürü hakkında bolca bilgi edinebilirsiniz. müzik olarak sia'nın angel by the wings parçasının kullanılması ve seslendirmeyi daisy ridley'e vermeleri şahane olmuş. muhteşem bir görsellik ve şahane bir kurgu sunuyor. çolpan'ı ve ailesini tanıdığım için biraz duygusal yaklaşıyor olabilirim fakat neresinden bakarsam bakayım bu sene izlediğim en şahane belgesel olduğunu inkar edemiyorum.

detaylar ve fragman için: http://sonyclassics.com/theeaglehuntress/
  • stanford'dan adrienne mayor belgeseldeki carpitmalarla ilgili guzel bir yazi kaleme almis:

https://web.stanford.edu/…eaglehuntress2016long.pdf
  • mutlaka izlenmesi gereken belgesel. baştan sonra muntazam.
  • çok hoşuma gitti bu. moğol kardeşimizin sevimliliği, ara ara bize benzer konuşmaları, azmi ve cesareti beni kendisine hayran bıraktı gerçekten. eşsiz manzara da cabası. izlerken dünyanın öbür ucunda da ne hayatlar yaşayanlar var dedim.

13 yaşında kartal avcılığına merak salan ve üstelik bunu atalarından beri babadan oğula geçmesine rağmen kız başına yapan bir çocuğun yaşamından bir kesiti anlatan belgesel. izleyin bence.

(bkz: aisholpan nurgaiv)
  • son yıllarda yapılmış en güzel belgesellerden biri. baştan sona kadar muhteşem moğolistan steplerinde 13 yaşındaki aisholpan ve kartalının usta birer avcı olabilmek için verdikleri mücadeleyi izliyoruz. her saniyesi müzikleriyle birlikte insanı çok etkiliyor. belgeselin sonu ise angel by the wings adlı şarkı eşliğindeki mükemmel fotoğraf karaleriyle bitiyor. sia belgesele yakışır muhteşem bir şarkı yazmış.*

izleyin, izlettirin.
  • moğolistan'ın küçük bir bölgesinde yaşayan kazak bir aileyi, o ailenin 13 yaşındaki kızları aisolphan'ın hayallerini görebilmemizi sağlayan harika belgesel. hangimiz o steplerde kazakların kartal avlayıp eğittiğini ve sonrasında bir şenlikte yarıştırdıklarını biliyordu ki? aisolphan diye birinin varlığından hangimiz haberdardık peki? belgeseller/haberler olmasa hiçbirimiz bilemeyecektik büyük ihtimalle.
    kimi zaman yüzlerce kötü haber görüp bunların hiçbirine erişemeyeceğimiz bir çağda olmanın daha iyi olabileceğini düşündüğümüz oluyordur. fakat kötü haberlere erişememek demek, bizlerden çok uzakta olan iyi şeyleri de bilememek anlamına geliyor. bunu düşününce yaşadığım zamanı o kadar da kötü görmemeye başlıyorum. aisolphan diye bir kızın kendi kartalını avlayıp eğittiğini, henüz 13 yaşında olduğunu, bazı yaşlıların onu cinsiyeti nedeniyle yetersiz görmesine rağmen onun bunu büyük bir hevesle yapmaya devam ettiğini öğrenebiliyoruz çünkü yaşadığımız zamanda. asla yanlarına gidip tanıyamayacağımız bu insanları en azından görebilmek de mutluluk veriyor.