şükela:  tümü | bugün
 • allen carr'ın bulduğu yöntem ve yazdığı kitabın adıdır. sigarayı bırakmaya gerçekten karar vermiş ve gerçekten isteyen bir insanın, sigara hakkında şimdiye kadar aklına kazınan, öğretilen bir çok inancın tersine çevrilmesiyle gerçekleşebileceği temelinden hareket eder. kitapta sigara hakkında ''kansere yol açar, öldürür, süründürür'' gibi sevimsiz bilgilerin yer almamasının yanısıra, okunurken kitabın sonuna kadar özellikle ciğerlerinize çekerek,zevk alarak,püfür püfür sigara içmeniz istenmiştir. ve iddia edilmektedir ki; ''bu kitabın sonuna geldiğinizde, son sigaranızı (üstelik de zevkle) tüttürüyor olma ihtimaliniz çok yüksek!''
 • allen carr ın türkçesi e yayınları ndan çıkan, sigarayı hayret verici şekilde bıraktırıveren kitabı. nasıl bilmiyorum ama kesinlikle işe yarıyor.

  en güzel tarafı kitabı okurken sigara içilebilmesi (kaçıncı bölüme kadar dayanabilirseniz) ve bildik sigara kanser yapar bırakın 5 sene daha yaşayın adam olun gibi söylemler içermemesi. yine de nasıl bıraktırıyor anlamadım. beyin yıkama falan desem, sigarayı bıraktırmak için kasmaz doğrudan zengin olma yolunu bulurdu allen carr abimiz.

  sigarayı bırakmayı henüz düşünmezken tesadüfen okuyup ikinci bölümde sigarayı bıraktırmış kitaptır.
 • allen carr, bu kitabı yazarken, ne sigaranın zararlarından bahsetmiş, ne nlp tekniği, ne hipnoz tekniği, ne korkutma tekniği, hiç birini kullanmadan, mahalle arkadaşına anlatır gibi yazarak bir çok insana sigarayı bıraktırmayı başarmıştır. enteresandır. herkes okumalıdır.
 • yaygın kanının aksine okumak için ille de sigarayı bırakmaya karar vermiş olmak gerekli olmayan,sigarayı bırakmak aklının ucundan bile geçmeyen insanlar üzerinde de başarısı yadsınamaz kitap.(bkz: kendimden biliyorum)henüz sigarayı bırakma fiilini kafaya koymuş olmayabilirsiniz. paniğe gerek yok,normal bir kitap olduğunu varsayarak alınız,okuyunuz,hatta sigara kullanan yakınlarınıza hediye ederek seni umursuyorum mesajı veriniz,ancak üstüne kafa yormayınız,mümkün olduğu kadar çabuk okumaya gayret ediniz,çünkü eğer okuduğunuz metinin üzerine düşünmeye ve sorgulamaya başlarsanız sıkılmanız,gereksiz tekrarlardan dolayı motivasyonunuzu kaybetmeniz işten bile değil.
 • sigarayla ilgili bazi gercekleri okuyanin aklina dank ettirmeyi amaclayan kitap. ama bunlar sigaranin kanser yaptigi gibi zaten bildigimiz gercekler degil, sigaranin aslinda keyif vermedigi, konsantrasyon saglamadigi, can sikintisina iyi gelmedigi, stresi alip goturmedigi, yani aslinda sigaranin bi boka yaramadigi, herseyin bir aldatmaca oldugu gibi aci(!) gercekler.
  bana sigarayi biraktirtti diyemiyorum hemen, cunku sigarayi birakali sadece 3 gun oldu, ama kesinlikle sigarayi birakmaya karar verdiriyor. belki de "sigarayi birakirsaniz ilerde kanser olmazsiniz" demek yerine "sigarayi birakirsaniz eski enerjinize kavusur, kronik yorgunlugunuzu ustunuzden atar, bomba gibi bir insan olursunuz" dedigi, yani birseyler vaadettigi icin.
  henuz sigara icen hicbir arkadasima okutamadim, ona uzuluyorum.

  edit: neredeyse 2 ay oldu, artik rahatlikla sigarayi biraktiriyor diyebilirim sanirim.
 • milliyet gazetesinin de 29 kupona verdiği kitap. yanında bir de dvd veriyorlarmış. kitapçılarda 5 ya da 10 ytl'ye satılıyor kitap. sigarayı bıraktıktan sonraki 3. günümde okudum kitabı. kitabı okumasam da bırakabilirmiydim bilmiyorum ama 3 haftadan uzun bir süredir sigara içmiyorum. benim açımdan en güzel yanı eskiden sigarayı bırakma denemelerimde sigara içenlere imrenerek bakarken, şimdi kendimle gurur duyarak bakabiliyorum.
 • ilk baskısı 1985 de yapılmıştır...
 • hiç de sigarayı bırakmaya niyetim olmadığı bir zamanda, ismi pek de lazım değil, bir arkadaşımın internetten gönderdiği, "neymiş lan bu" diyerek okumaya başladığım, her sayfasında sigaradan nefret ettirten ve kitabın sonuna geldiğinizde büyük bir mutlulukla sigarayı bıraktıran kitap. aslında kitabın felsefesine göre bıraktıran değil de bir daha içirtmeyen demek gerekiyor. bu kitap sayesinde sigarayı bıraklı tam 18 gün oldu ve onca yıl sigara içmeme rağmen "lan ben bu pisliği nasıl içmişim" diye de sorgulatıyor. irade yöntemine de sık sık bok atan bu kitap, anlattığı yöntem ile "sigarayı bırakmaktan" büyük bir keyif almanızı sağlıyor.
 • gazete kuponuyla dvd ve kitabini bir arada aldim. dvd'yi hemen izledim, kitabi da "once sen oku" diyerek kiz arkadasima verdim. dvd'de anlatilanlar, canlandirmalar cok komik hazirlanmis ve dikkat dagitici da olsa, aklima yatti ve sigarayi birakmak icin bir heves dogdu icime. kiz arkadasim ise 20-30 sayfa okuduktan sonra sigarayi degil ama kitabi birakti ilginc bir sekilde. ilk firsatta tekrar baslayacagini soylese de ben pek inanmiyorum.
  benimse dvd'yi izleyeli ve sigaraya elimi surmeyeli yaklasik 3 ay oluyor.

  kisacasi etkileri bunyeden bunyeye degismektedir.

  düdüt: buradan zaman takibi yapabiliyorum artık sadece. 7 ay olmuş... unuttum bile nasıl bir duygu olduğunu.
 • haftada 0-3 paket kadar sigara içen ve allen carr ın kitabını henüz okumuş birisi olarak bendeki etkisini ilerleyen günlerde göreceğim. bu bakımdan sigarayı bıraktırmak konusundaki etkisini çevremde gördüğüm başarılı örnekleri dışında bilmiyorum. ancak önemli gördüğüm konu kitabı yazan kişinin meselelere yaklaşma tarzı, fikirleri kendisine göre oluşturduğu düşünme tarzıdır. yazarın meselesi de bu düşünme tarzını, meselelere yaklaşma şeklini beyne yerleştirmek gibi görünüyor. kendileri üzerinde etikili olabildiği insanlaraysa bu düşünme biçimini üzerinde kullanacakları hedef olarak gösterdiği şey sigara bağımlılığı. evvelce söylediğim gibi, kitabın benim bağımlılığım üzerindeki etkisinin ne olacağını şimdiden bilemiyor olsam da yazarın kitapta benimsediği düşünme ve meselelere yaklaşım tarzını görmemin bile tek başına faydalı olduğunu düşünüyorum. bu bakımdan sigara kullanmayanların da okumasında yarar gördüğüm bir kitaptır hem sigara meselesinden tamamen bağımsız olarak kendileri için, hem de etraflarında sigara kullananları bir nebze anlayıp, onlardan birine bir gün yardım etmeyi istemeleri durumunda konuya ilişkin az çok fikir sahibi olmaları için.

  edit: sigaradan uzaklaşmış birisi olarak bir gün bir bakmışsınız kendisine pipo hediye edilmiş birisisiniz. bir müddet sonra da kendinizi pipodan çektiği captain black tütününün dumanı tepesinde bulut oluşturmuş, sigarayı bıraktım olm, zaten bir pipom var onu da dinlendire dinlendire haftada iki kez içiyorum diyen, iradesine yenilmiş, kendini kandırmaya çalışan birisi olarak bulmuşsunuz..