• şu sigara konusunda başıma ne geldiyse meraktan geldi...
    taaa 18 sene öncesiydi, ev arkadaşım pofur pofur sigara tüttürürken, "ve' bakalım bi' tanecik de biz tüttürüverelim şuncaazdan beya" deyişimi ve aldığım "mundar edeceksin cigaralarımı be" cevabını alışımı dün gibi hatırlıyorum. ev arkadaşımın, bütün gün elinden düşürmediği o sigarada ne bulduğunu merak ediyordum.
    "nasıl olsa alışmam" diyerek sigara içmeye başlayan tiryakilerin arasına karışmam çok uzun sürmemişti. öğrenci halimle aldığım ilk paket olan kısa kemıli koyacak cep bulamamış olmam... ona en müstesna yer olan montun iç cebini ayırmış olmam... paramın yetebileceği en güzel çakmağı alıp kotun bozuk para cebine yerleştirmem... sonra beğenmeyip montun üst dış cebini denemem... sigaraya alışma/bağlanma sürecinde aynı zamanda paket taşımaya da alışıyor olmam... hep acemiliğimdendi.
    tam onsekiz sene boyunca hiç ayrılmadık birbirimizden... bırakmamı söyleyen annemle, ablamla bana karışmamaları temalı kavgalar ettim hep. sevgilim bir gün bırakacak mıyım acaba diye merak ediyordu ama konuyu her açışında, sigarayı bırakma konusu açılma hızıyla tarafımdan tekrar kapatılıyordu.

allen carr amcanın yöntemine bir gün bir sitede rastladım... güzel şeyler yazmışlardı hakkında. sigara konusunda başıma ne geldiyse meraktan geldiğini belirtmiş miydim daha önce? "bir kitap sigarayı bıraktırır mı hiç? ahahaha dalga mı geçiyor bunlar?" dedim kendi kendime. "al bakalım bi' de biz okuyuverelim şu kitapçaazı beya" dedim kendi kendime. sonra da tekrar kendi kendime dedim ki; "ne alcam beya, indirirveririz şuracıktan". bu cevabı kendi kendime verdim çünkü o esnada, sigaraya başlarken yanımda olup bana cevap yetiştiren ev arkadaşım artık ev arkadaşım değildi. zaten artık yanımda da değildi... e baktım bana cevap veren yok, ben de kendi kendime konuştum, yoksa deli olduğumdan falan değil ha!
    heh, nerde kalmıştık, internetten en beleşinden indiriverdim kitabı. indirir indirmez de okumaya başladım. zannedersem sabah 10 sularıydı okumaya başlayışım. akşam mesai bittiğinde, yarıyı bir hayli geçmiştim. ertesi sabah hevesle kaldığım yerden devam ettim. kitapta dediği gibi; son sigaramı keyifle ve gülümseyerek içtim. öğle yemeğine indiğimde sigarayı bırakmıştım.
    yemekten sonra dedim ki kendi kendime; "ulam dedim, salak dedim, paketin daha yepisyeni, cillop gibi, nerden baksan onbeş onaltı cigara var içinde, ne zorun var da bu dönemde bıraktın?" dedim. "hatta evde, taaa kuzey amerikadan gelmiş tok içimli cillop gibi "american spirit"lerin var" dedim. salaksın olm sen dedim. sonra güldüm, onların hepsi anı olacak dedim.
    neredeyse yedi ay geçti, hepsi bıraktığım gibi duruyorlar.

o kadar şaşırmıştım ki sigarayı bu şekilde -ve hiç niyetim yokken- bırakabildiğime, gidip kitabın bandrollüsünden satın aldım. bana bu iyiliği yapan bir kitabın yayınevine, yazarının verasetçilerine bu iyiliğin karşılığını vermeliydim. kitabı satın aldım ve sigara içen bir arkadaşıma hediye ettim. umarım bir saadet zincirine dönüşür bu.

eeee, olacağı buydu, sigarayı merak edip içmeye başlarsan; kitabı merak edip de bırakırsın.

şu sigara konusunda başıma ne geldiyse meraktan geldi...
    ilkinden olmasa da, ikinci merakımdan çok memnunum a dostlar.
  • --- spoiler ---

argümanların çoğuna katılmamak mümkün değil; çoğu diyorum çünkü bir tanesi türkiye için geçerli değil. bu ülkede sigara içmek insanı sosyalleştiriyor. beş kişi yemeğe gidersin, sigara içmeyen bir kişi masada kalır, diğer dördü sigara içmeye çıkıp yirmi dakika muhabbet eder arkadaş.

--- spoiler ---
  • sigarayla ilgili bazi gercekleri okuyanin aklina dank ettirmeyi amaclayan kitap. ama bunlar sigaranin kanser yaptigi gibi zaten bildigimiz gercekler degil, sigaranin aslinda keyif vermedigi, konsantrasyon saglamadigi, can sikintisina iyi gelmedigi, stresi alip goturmedigi, yani aslinda sigaranin bi boka yaramadigi, herseyin bir aldatmaca oldugu gibi aci(!) gercekler.
    bana sigarayi biraktirtti diyemiyorum hemen, cunku sigarayi birakali sadece 3 gun oldu, ama kesinlikle sigarayi birakmaya karar verdiriyor. belki de "sigarayi birakirsaniz ilerde kanser olmazsiniz" demek yerine "sigarayi birakirsaniz eski enerjinize kavusur, kronik yorgunlugunuzu ustunuzden atar, bomba gibi bir insan olursunuz" dedigi, yani birseyler vaadettigi icin.
    henuz sigara icen hicbir arkadasima okutamadim, ona uzuluyorum.

edit: neredeyse 2 ay oldu, artik rahatlikla sigarayi biraktiriyor diyebilirim sanirim.
  • 15 yıl sigara içtim,bırakamamaktan ölesiye korktum sonra bu kitabı okudum ve sigarayı bıraktım.
    hakikaten çok kolaymış bırakması, herkese tavsiye ediyorum ehere mehere tamam geç oraları da, kendimi gerizekalı gibi hissettirdi bana bu kitap yahu.
    bırakılmıyo be abi çok zor, valla işte kimyasal bağımlılık,keşke bırakabilsem lanet olsun diye zart zurt atan o hallerimi düşünüp ağzımın ortasına bi tane çakasım geliyo..
    bu kadar kolaymış işte angut, 15 sene boşuna vırvır ettin durdun..
  • e - book olarak incelemeye başladığım kitaptır.

çevirenin notu : "çevirmen sigara içen bir kişi olarak kitabı incelemeye başlamış ve kitabın sigaranın bu denli yaygın olduğu ülkemize kazandırılmasının yararlı olacağını düşünmüştür. daha çeviriye başlamadan önce sigarayı bırakmış, çeviri süresince de bir daha sigara içmemeye kesin karar vermiştir. size de aynı etkiyi yapması dileğiyle. "

görülüyor ki neredeyse kitabın ismi duyulur duyulmaz sigarayı bırakmaya karar veriliyormuş.

+ abi çok sağlam bir kitap var, ismi "sigarayı bırakmanın kolay yolu", yazarı allen carr.
    - bundan sonra sigara benim için bitmiştir.

6 ay sonra:

+ bi sigara versene lan?
    - yo dostum yo, 6 aydır temizim. bıraktım o boku.

(bkz: i am fuckin cleaaan maaan)
  • kitabı okumadan önce sigarayı bırakmaya karar vermiştim zaten. kitap belki işimi kolaylaştırır diye okudum. ilginç bir şekilde insanın "sigara bırakma" olayına bakış açısını değiştirerek bırakmasına yardımcı oluyor. bugün 4. günüm. normalde daha önceki denemelerde şimdiye kadar yüz defa "bir nefes" veya "bir tek" içmiştim. şimdi bunun o küçük canavarın imdat çığlıkları olduğunu düşünüyorum. çok daha rahat geçiyor bu evre. zaten nikotin yoksunluğu bugün yarın bitecek olması lazım. en zor günleri geçirdim aslında. rahatım, çevremdeki kimseye eziyet ettiğim yok. sigara hayalleri kurduğum yok. aman ağzım boş durmasın, aman ellerimi koyacak yer bulamıyorum tripleri yok. iştahımda bir değişiklik olmadı. işin özünü kavramak, bu illetin bilinç altı yoluyla kurduğu tuzağı çökertmek çok önemli.
    lütfen deneyin. denemekle bir şey kaybetmezsiniz neticede. ben videosunu izlememiştim. bir de onu izlemek istiyorum.

edip: bugün 11. günüm. herşey çok güzel gidiyor.

edip 2: 17. günümde, sigara içmek nasıl bir şeydi diye düşünürken yakaladım kendimi. bildiğin unutmuşum. çok erken sanki di mi? ama gerçekten kafamın içinde sigarayla ilgili kalan tek şey, bırakmış olmanın sevinci. bariz seviniyorum, ne bir özlem, ne bir soru işareti. başkalarının sigarayı bırakma deneyimlerini okurken "hadi lennn" dediğim çok olmuştu, gerçekten oluyormuş arkadaşlar. darısı hepinizin başına.

edip 3: 45. günümdeyim, temizim. sabah kalkar kalkmaz sigaraya sarılan ben miydim gerçekten diye düşünüyorum.

edip 4: üzerinden 1.5 yıldan fazla zaman geçmiş. bu arada ben kitapta adamın defalarca yapmayın dediği şeyi yaptım, "aman yeaa bıraktım nasıl olsa bi deneyeyim bakalım nasıl olacak" dedim. tabiki sonuç tekrar sigaraya başlamak oldu. tam bir mal olduğum için yaptım bunu ama. sonra bir kez videosuyla denedim yapamadım bu sefer. adamcağız onu da demişti zaten. nasıl olsa bir kez bıraktım bir daha bırakırım düşüncesi ciddiyetsizlik yaratır, işinizi zorlaştırır demişti. neyse efenim adamın her dediği çıktı. sıkça yapılan hataları ben de yaptım. sonra iki ay önce (bu gün tam iki ay olmuş, şu anda fark ettim) yeniden bıraktım. ve bir daha mal olmak istemiyorum. alan amcanın dediği şey doğru dostlar "tek bir sigara" diye bir şey yok. onun için benim ettiğimi siz etmeyin. sevgiler.

edip 5: bu sigara bırakma mevzusunda 3 kuralı diye bir şey var. pratik ettim yani ben bunu. üç gün/hafta/ay/yıl. bu aralıklarda yokluyor sizi şerefsiz. aman dikkat,teslim olmak yok. yapabiliriz beybiler.
  • allen carr ın türkçesi e yayınları ndan çıkan, sigarayı hayret verici şekilde bıraktırıveren kitabı. nasıl bilmiyorum ama kesinlikle işe yarıyor.

en güzel tarafı kitabı okurken sigara içilebilmesi (kaçıncı bölüme kadar dayanabilirseniz) ve bildik sigara kanser yapar bırakın 5 sene daha yaşayın adam olun gibi söylemler içermemesi. yine de nasıl bıraktırıyor anlamadım. beyin yıkama falan desem, sigarayı bıraktırmak için kasmaz doğrudan zengin olma yolunu bulurdu allen carr abimiz.

sigarayı bırakmayı henüz düşünmezken tesadüfen okuyup ikinci bölümde sigarayı bıraktırmış kitaptır.
  • allen carr, bu kitabı yazarken, ne sigaranın zararlarından bahsetmiş, ne nlp tekniği, ne hipnoz tekniği, ne korkutma tekniği, hiç birini kullanmadan, mahalle arkadaşına anlatır gibi yazarak bir çok insana sigarayı bıraktırmayı başarmıştır. enteresandır. herkes okumalıdır.
  • milliyet gazetesinin de 29 kupona verdiği kitap. yanında bir de dvd veriyorlarmış. kitapçılarda 5 ya da 10 ytl'ye satılıyor kitap. sigarayı bıraktıktan sonraki 3. günümde okudum kitabı. kitabı okumasam da bırakabilirmiydim bilmiyorum ama 3 haftadan uzun bir süredir sigara içmiyorum. benim açımdan en güzel yanı eskiden sigarayı bırakma denemelerimde sigara içenlere imrenerek bakarken, şimdi kendimle gurur duyarak bakabiliyorum.
  • garip bi kitap, sigarayı bıraktırıyor** ama yan etkileri var:

kolay kolay kendini kandıramıyorsun bi daha....
hesabın var mı? giriş yap