şükela:  tümü | bugün
 • yeni dünya düzeni geliyor, ah şu batının oyunları diye diye tv ekranlarında yer kaplayan, tek işleri komplo teorileri üretmek olan "profesörler" için propaganda aracı olan kapak.

  get ready for a new world currency
  one world, one currency the economist

  öncelikle söz konusu makale 1988 yılında the economist dergisinde yayınlanmış ve görebileceğiniz gibi kapağında yanan banknotlar ve bu banknotların küllerinden yeniden doğan bir "phoenix" var. ayrıca, bu kapağın, bana göre en ilginç yanı da, yeni paranın üzerinde 2018 yazması. evet olaya bu şekilde bakınca insan ürperiyor ama dönüp 1988 yılındaki makalenin aslını okuduğunuzda "tüm dünya için ortak para birimi" fikrinin 1984 yılında harvard'lı bir ekonomist tarafından ortaya konulduğunu ve makalenin de bu olasılığı masaya yatırdığını görebilirsiniz. hatta adam avrupa birliği de ortak bir para birimine geçmeyi düşünüyor bakalım başarılı olacak mı falan demiş.
 • paraya sahip olan dünyaya sahip olur. the ekonomist 1988 de bu kapağı şekil olsun diye atmıyor, dijital para fikri o günlerde bile masaya yatırılıyordu sadece uygun zamanı beklediler. ve zaman geldi çattı; trump'ın başkanlık yarışında rusya'nın trumpdan yana seçime karışması, ülkelerdeki terör olaylarından yapılan darbelere kadar, nükleer tehtidlerden ekonomik ambargolara değin tümü paraya hakim olabilme yarışının birer sonuçlarıdır.
  muhtemelen dolar işlevini zaman içinde yitirecek ama hakim güç yine bir kaç ülke veya şirket ekseninde, bu sefer renk değiştirerek amacına ulaşacak. (bkz: bitcoin)
 • parayi para yapan; arkasindaki teminattir. bitcoin bu sebeple dijital bir para henuz degildir, cunku arkasinda bir teminat yoktur. dijital bir varlik dersek nacizane daha dogru tanimlamis olabiliriz. bir de bu fiyati bilmem kaca katlamis olan bitcoinden zengin olmus kimseyi henuz ne duydum ne isittim. oysa forex forumlarinda vs de sozlesmesi %1 hareket eden o gun havalara ucar, allahini seven bi bitcoinci ciksin da desin ki, abi fiyati 50 usd iken 1:50 kaldiracla 0.1lot kontrat almistim, param oldu simdi 300bin dolar. var mi bi ornegi bunun? millete hayal satip kimine 3binden kimine 5binden kilitleyecekler bu mereti demedi demeyin
 • komplo teorisi olduğu bir gerçek. o kapak oraya tesadüfen koyulmadı. ikiz kule saldırılarını hatırlayın önce kartlarda çıktı sonra gerçek oldu bu şimdi tesadüf mü. buna tesadüf diyen anca kendini kandırır. şu adamların 100 yıllık plan yaptığına nasıl ikna olacaksınız acaba. size göre her şey tesadüf zaten. hatta dünya bile tesadüfen yaratılmış tabi yaratıcının aklında yokmuş tamamen tesadüfen yaratmış bu kadar şeyi. bu kapağın ortak para birimiyle alakası yok. tamam öyle bir çalışma olduğu doğrudur. o ayrı konu. bu ortak para birimi kılıfı altına sokulmuş tamamen dijital para ile ilgili ve son zamanlarda bitcoine olan ilgi hızla arttı. bu da tesadüf değil. tamamen planlı. kaldı ki ilerleyen yıllarda kağıt para diye bir şey kalmayacak tamamen dijital para birimleri kullanılacak. ekonomiye yön verip hükmetmek kolay mevzu değil. bugün amerikan doları nasıl dünyaya hakimse yakın gelecekte bitcoin hakim olacağa benziyor. bunun alt yapısı ta o zamanlar duyuruldu hazırlandı işleme konuldu ilerleye ilerleye şuan gelinen nokta bu ve daha ilerisine de yavaş yavaş ilerliyor ilerleyecek.
 • aynı paragraf içinde hem komplo teorisi hem de gerçek olduğu iddia edilen kapak.

  ateşli gençlerimiz uluslararası siyasetin sırlarına vakıf olmadan önce; okuma, anlama ve yazma gibi uğraşların sırrına erişse ne güzel olur.
 • gercek degildir. arayan bulur (ya da bulamaz diyelim). boyle bir kapak yok. internetteki tum kopyalar bir blog postunu kaynak aliyor. gorsel ayni kopyanin reklendirilmis ve renkleriyle oynanmis hali.

  20 sene onceki gazetelerin bile kopyalari avrupa kutuphanelerinde varken, bu sayinin hardcopysi kimsede yok. ne garip degil mi?

  a hbr e ayrica sevgiler.