şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni dünya düzeni geliyor, ah şu batının oyunları diye diye tv ekranlarında yer kaplayan, tek işleri komplo teorileri üretmek olan "profesörler" için propaganda aracı olan kapak.

  get ready for a new world currency
  one world, one currency the economist

  öncelikle söz konusu makale 1988 yılında the economist dergisinde yayınlanmış ve görebileceğiniz gibi kapağında yanan banknotlar ve bu banknotların küllerinden yeniden doğan bir "phoenix" var. ayrıca, bu kapağın, bana göre en ilginç yanı da, yeni paranın üzerinde 2018 yazması. evet olaya bu şekilde bakınca insan ürperiyor ama dönüp 1988 yılındaki makalenin aslını okuduğunuzda "tüm dünya için ortak para birimi" fikrinin 1984 yılında harvard'lı bir ekonomist tarafından ortaya konulduğunu ve makalenin de bu olasılığı masaya yatırdığını görebilirsiniz. hatta adam avrupa birliği de ortak bir para birimine geçmeyi düşünüyor bakalım başarılı olacak mı falan demiş.
 • paraya sahip olan dünyaya sahip olur. the ekonomist 1988 de bu kapağı şekil olsun diye atmıyor, dijital para fikri o günlerde bile masaya yatırılıyordu sadece uygun zamanı beklediler. ve zaman geldi çattı; trump'ın başkanlık yarışında rusya'nın trumpdan yana seçime karışması, ülkelerdeki terör olaylarından yapılan darbelere kadar, nükleer tehtidlerden ekonomik ambargolara değin tümü paraya hakim olabilme yarışının birer sonuçlarıdır.
  muhtemelen dolar işlevini zaman içinde yitirecek ama hakim güç yine bir kaç ülke veya şirket ekseninde, bu sefer renk değiştirerek amacına ulaşacak. (bkz: bitcoin)
 • parayi para yapan; arkasindaki teminattir. bitcoin bu sebeple dijital bir para henuz degildir, cunku arkasinda bir teminat yoktur. dijital bir varlik dersek nacizane daha dogru tanimlamis olabiliriz. bir de bu fiyati bilmem kaca katlamis olan bitcoinden zengin olmus kimseyi henuz ne duydum ne isittim. oysa forex forumlarinda vs de sozlesmesi %1 hareket eden o gun havalara ucar, allahini seven bi bitcoinci ciksin da desin ki, abi fiyati 50 usd iken 1:50 kaldiracla 0.1lot kontrat almistim, param oldu simdi 300bin dolar. var mi bi ornegi bunun? millete hayal satip kimine 3binden kimine 5binden kilitleyecekler bu mereti demedi demeyin
 • komplo teorisi olduğu bir gerçek. o kapak oraya tesadüfen koyulmadı. ikiz kule saldırılarını hatırlayın önce kartlarda çıktı sonra gerçek oldu bu şimdi tesadüf mü. buna tesadüf diyen anca kendini kandırır. şu adamların 100 yıllık plan yaptığına nasıl ikna olacaksınız acaba. size göre her şey tesadüf zaten. hatta dünya bile tesadüfen yaratılmış tabi yaratıcının aklında yokmuş tamamen tesadüfen yaratmış bu kadar şeyi. bu kapağın ortak para birimiyle alakası yok. tamam öyle bir çalışma olduğu doğrudur. o ayrı konu. bu ortak para birimi kılıfı altına sokulmuş tamamen dijital para ile ilgili ve son zamanlarda bitcoine olan ilgi hızla arttı. bu da tesadüf değil. tamamen planlı. kaldı ki ilerleyen yıllarda kağıt para diye bir şey kalmayacak tamamen dijital para birimleri kullanılacak. ekonomiye yön verip hükmetmek kolay mevzu değil. bugün amerikan doları nasıl dünyaya hakimse yakın gelecekte bitcoin hakim olacağa benziyor. bunun alt yapısı ta o zamanlar duyuruldu hazırlandı işleme konuldu ilerleye ilerleye şuan gelinen nokta bu ve daha ilerisine de yavaş yavaş ilerliyor ilerleyecek.
 • aynı paragraf içinde hem komplo teorisi hem de gerçek olduğu iddia edilen kapak.

  ateşli gençlerimiz uluslararası siyasetin sırlarına vakıf olmadan önce; okuma, anlama ve yazma gibi uğraşların sırrına erişse ne güzel olur.
 • bu dergi kapağını günümüzden yaklaşık 3-4 ay önce ilk gördüğümde ben de bitcoine gönderme yapıldığı yönündeki iddiayı fazla zorlama bulmuştum.zira geleceğin para biriminin btc olacağına dair bir açıklık olmadığı gibi dergi kapağının çıkış tarihi itibarı ile btc den çok çok önce yayınlanmış olması sebebi ile bana da bu yorum şekli fazlaca hayalcilik olarak göründü.
  ancak btc hakkındaki tüm o anarko kapital devrimi söylemleri içerisinde bu sistemin yerleşik zengin bankerlere , kafasına göre para basan ve para transferlerini kendi kontrollerinde tutan merkezi devletlere ve şirketlere rağmen var olduğu ve blokchain teknolojisinin olanaklı kıldığı söylenen bireysel ekonomik özgürlük-romantizmlerine rağmen 2018 yılı içerisinde ardı ardına ülkesel ve ülkeler arası toplantılardan gelen olumlu ve kabule ve regüle etme yönlü haberlerden sonra bu var oluşun "rağmen" olduğu söylenenlerin desteğinde ilerlemesinden şüphe ettikten sonra bu dergi kapağına , bu sefer daha dikkatle bakınca bu kapakta açık bir bitcoin ifadesinin de semboller yolu ile var olduğunu ya da istenirse var edilebileceğini fark ettim.
  mitolojide küllerinden yeniden doğuşu temsil eden phoenix ya da bildiğimiz ismi ile anka kuşunun boynunda altın rengi bir madeni para var ve anka kuşunun pençelerinde türlü ülke fiat paraları yanıyor.yeni dünya parası , kuşun boynunda duruyor.bizdeki madeni para kelimesinin batı dilindeki kaşılığı "coin"dir.coinin üzerinde "10" yazıyor.bunu , on ya da bir ve sıfır olarak görebilirsiniz.10 olarak görürseniz birim ifade eder ama 1 ve 0 olarak görürseniz durum değişebilir.çünkü bilgisayar kodlamanın temeli 1 ve 0 dır.bilgisayar , elektrik akımının geçirilmesi (1) yada geçirilmemesi (0) durumlarını işleyebilir. bu nedenle ikili sayı sistemini temel alarak veri işler ve saklarlar.
  en küçük bellek birimi sadece 0 ve 1 değerlerini alabilen ikili sayı sisteminde bir basamağa denk gelen bit’tir.
  sonuç olarak 1 ve 0 olarak bakıldığında simgeler yoluyla bitcoin bulunabilir.yine coinin üzerinde 1 ve 0 bir kez daha görünüyor tam coinin merkezinde.bir daire ve onun bir ucundan girip öbür ucundan çıkan bir doğru olarak.daire 0 ve dünyayı , doğru da 1 ve ekseni (dünyayı birleştirmeyi) ifade ediyor.
  bu ifade ettiğim şüpheli bakılması gereken okumanın bir an için doğru olabileceği düşünüldüğünde bambaşka bir düşünce akışı doğuyor ve ben bunu tam olarak ifade etmek istemem ancak btc'nin tam da 2008 krizi sonrasında , para arzını elinde bulunduranlarca dünyaya para fışkırtıldığı en uygun dönemde doğduğunu ve muhtemelen önümüzde 2008'den çok daha derin bir küresel kriz içerisinde tüm varlık değerleri kuvvetle erirken çok daha büyüyebilecek ve fiilen kullanılır hale gelecek bir bitcoin olabileceği ihtimalini belirteyim.