şükela:  tümü | bugün
  • yeni dünya düzeni geliyor, ah şu batının oyunları diye diye tv ekranlarında yer kaplayan, tek işleri komplo teorileri üretmek olan "profesörler" için propaganda aracı olan kapak.

    get ready for a new world currency
    one world, one currency the economist

    öncelikle söz konusu makale 1988 yılında the economist dergisinde yayınlanmış ve görebileceğiniz gibi kapağında yanan banknotlar ve bu banknotların küllerinden yeniden doğan bir "phoenix" var. ayrıca, bu kapağın, bana göre en ilginç yanı da, yeni paranın üzerinde 2018 yazması. evet olaya bu şekilde bakınca insan ürperiyor ama dönüp 1988 yılındaki makalenin aslını okuduğunuzda "tüm dünya için ortak para birimi" fikrinin 1984 yılında harvard'lı bir ekonomist tarafından ortaya konulduğunu ve makalenin de bu olasılığı masaya yatırdığını görebilirsiniz. hatta adam avrupa birliği de ortak bir para birimine geçmeyi düşünüyor bakalım başarılı olacak mı falan demiş.
  • paraya sahip olan dünyaya sahip olur. the ekonomist 1988 de bu kapağı şekil olsun diye atmıyor, dijital para fikri o günlerde bile masaya yatırılıyordu sadece uygun zamanı beklediler. ve zaman geldi çattı; trump'ın başkanlık yarışında rusya'nın trumpdan yana seçime karışması, ülkelerdeki terör olaylarından yapılan darbelere kadar, nükleer tehtidlerden ekonomik ambargolara değin tümü paraya hakim olabilme yarışının birer sonuçlarıdır.
    muhtemelen dolar işlevini zaman içinde yitirecek ama hakim güç yine bir kaç ülke veya şirket ekseninde, bu sefer renk değiştirerek amacına ulaşacak. (bkz: bitcoin)