şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni dünya düzeni geliyor, ah şu batı'nın oyunları diye diye tv ekranlarında yer kaplayan, tek işleri komplo teorileri üretmek olan "profesörler" için propaganda aracı olan kapak.

  get ready for a new world currency
  one world, one currency the economist

  öncelikle söz konusu makale 1988 yılında the economist dergisinde yayınlanmış ve görebileceğiniz gibi kapağında yanan banknotlar ve bu banknotların küllerinden yeniden doğan bir "phoenix" var. ayrıca, bu kapağın, bana göre en ilginç yanı da, yeni paranın üzerinde 2018 yazması. evet olaya bu şekilde bakınca insan ürperiyor ama dönüp 1988 yılındaki makalenin aslını okuduğunuzda "tüm dünya için ortak para birimi" fikrinin 1984 yılında harvard'lı bir ekonomist tarafından ortaya konulduğunu ve makalenin de bu olasılığı masaya yatırdığını görebilirsiniz. hatta adam avrupa birliği de ortak bir para birimine geçmeyi düşünüyor bakalım başarılı olacak mı falan demiş.

  edit: aslında ilgili makale harvardlı ekonomi profesörü richard cooper'ın 1984 yılında "foreign affairs" adlı dergide kaleme aldığı "a monetary system for the future" adlı yazıya dayanmaktadır.

  ilgili makale, a monetary system for the future

  bu da richard cooper

  insanların the economist kapağını bu kadar büyütmelerinin nedeni kuşkusuz para üzerindeki 2018 ifadesi. ancak görüldüğü üzere dünya yakın bir gelecekte ortak bir para birimine geçmeyecek. keşke 2038 yazsaymış kapakta.*
 • phoenixin madalyonundaki 2018 senesindeyiz bakalim bu sene neler gorecegiz.
 • kapak yalan olabilir gibi geliyor. orwell 1984 kitabındaki gibi geçmişi değiştirme mantığıyla google’a sunulmuş gibi geldi. basılı eski bi nüsha görmedim. isteseler şuanda yapabilirler ama önemli olan güvenilir bi yerde o sayının aslı şuan mevcuttu kuşkuluyum.

  hayır iyiyim. (: