şükela:  tümü | bugün
  • 1988’de geleceğin parası bitcoin’in ortaya çıkacağını gösteren dergi kapağı

bundan tam 29 yıl önce yayınlanan kapakta büyük bir anka kuşu yer alıyor, anka kuşunun üzerinde ise altın renginde bir para birimi bulunuyordu. kapaktaki diğer önemli noktalar, bu paranın üzerinde 2018 yılının işaretlenmesi, anka kuşunun yanan dolarları ezmesi ve “dünya para birimine hazır ol” yazısıydı.

anka kuşunun dolarları ezmesi ilgi çekici.
  • --- üst edit ---
    kapak sahte diye mesaj atan oldu. cevap (bkz: #74025566)
    --- üst edit ---

bu konu ayrı bir başlığı hak ediyor fakat bitcoin kapağı demek doğru olmaz. (bkz: the economist'in 1988 yılındaki kapağı) desek daha doğru olurdu çünkü kapakta tasvir edilen para birimi büyük ihtimalle dijital bir para ama bitcoin değil.

6 ay önce bitcoin başlığında reddit'te "nsa bitcoin'in yaratıcısı mı?" başlıklı bir yazı tartışlıyordu. bunun hakkında şunları yazmıştım. (bkz: #68676936) entryi buraya da ekliyorum.

--- spoiler ---

bitcoin'in satoshi adında bir japon tarafından yaratılması hikayesine başından beri inanmadım. bence tek bir insanın ve ya grubun elinden çıkacak bir sistem değil. ayrıca günümüzde para aklamak için kullanılıyor olsa bile asıl amacının böyle basit bir şey olmadığını düşünüyorum. mr robot izleyenler bitcoin'in geleceğini dizide kullanılan dijital paralarla bağdaştırabilir. izlemeyenler için özetle dizide dünya çapında ekonomik buhran var ve insanlar merkezsiz para birimlerini daha güvenli buluyorlar. günlük alışverişlerinde dijital para kullanıyorlar.

reddit'deki arkadaş gibi kimin işi bu diye düşünürken, bitcoin'in nsa'nın şifreleme sistemi sha256 kullanması nsa ile bağlantılı olma ihtimalini kuvvetlendirdi. tabii ki kesin bir kanıt yok ama birazdan işler karışacak.

the economist'i takip edenler bilir her sene sembolizm yüklü kapaklarla bir şeyler anlatırlar. dergi sahiplerinin dünyaya yön veren malum aile olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. yeni dünya düzeninin konuşulmaya başlandığı
    1988 yılında the economist bu kapakla basıldı. o dönem kimse anlam yükleyemedi. para birimlerini çiğneyen bir anka kuşunun boynunda üstünde "10 phoenix 2018" yazan altın rengi madalyon, kapak başlığı ise "dünya para birimi için hazır olun". iyi de
    dünya paralarını bitirecek güçte bir değişim aracı ne olabilirdi? ayrıca devletler nasıl tek bir para birimine izin verecekti? izin verseler bile merkezi kim olacaktı? insanlar bu soruları sorduklarında haklı olarak " phoenix 2018" i uçuk bir fikir olarak görmüşlerdi.

o kapaktan neredeyse 30 yıl sonra bugün "phoneix 2018" bize merkezi olmayan bitcoin'i çağrıştırıyor ve biz kapaktaki 2018 yılına 6 ay kala dijital paranın gelecekteki yerini sorguluyoruz. garip değil mi?

son olarak, parayı basan büyük abiler neden merkezsiz ve kontrol edilemeyen bitcoin'i 30 yıl önceden bilip değer kazanmasına izin veriyorlar? bunu anlamış değilim. yani adamların "yeni dünya düzeni" altında bir planları var ama ekonomik iktidarlarını sarsabilecek bir sistemi kendi elleriyle sunuyorlar. bu da garip...
    --- spoiler ---

şimdi dönüp baktım da pek derli toplu yazmamışım. bu konu üzerine düşünmeye devam ediyorum. belki 2018 başında daha fazla detaya inen bir entry yazarım.

meraklısına güzel ama ingiliççe mr. robot, ecoin, bitcoin etiketli bir steemit yazısı bırakayım.
  • 1988 de bu dergiyi okuyan ortalama bi insan 25 yaşinda olsa şu an o kişi 55 yaşina girecek.

adam 55 yaşına girecek kişiye get ready mi demiş yani??

ben bu yaştan sonra gelecek paranin içine sıçarim demez mi bu kişi şimdi?? der.

(bkz: mülayim sert)
  • (bkz: amero)
  • tam doların yerine geçecek para sistemi buluyordum donu masada bırakmışım demek yok ama sonra?

ciddi ciddi 3 günde %40 değer kaybeden finansal olduğunu iddaa eden bir şeyin doların yerini alabileceğini düşünen kişiler var. akıl fikir dilemekten başka yapabileceğimiz çok bir şey yok bunlara.
  • (bkz: hmm hemen gidip bitcoin alayım)

gerçekten çok mantıklıymış.
  • bunları okuyuınca sanki her şey planlanmış biz sadece yaşıyoruz gibi hissediyorum
  • bunlar hep illuminati
  • olmayan şey

the economist’in kastettiği şey (özellikle gelişmiş) ülkeler arasında kullanılacak tek para birimi, euro’nun iri versiyonu.