şükela:  tümü | bugün
 • the economist son sayısında türkiye ekonomisinin son durumunu değerlendirdi.dergi 2017’nin son dönemlerinde hızlanan ekonominin 2018’de sorun yaşayabileceğini söylüyor.

  orijinal metin

  amatör türkçe çevirisi

  --- spoiler ---

  ekonomide yavaşlama kaçınılmaz görünüyor.türk bankaları ikinci bir kredi enjeksiyonunu finanse edecek kaynağa sahip değil.ankara 2017 yılında ortalama %7 büyüme hedeflenmişti ancak bu sene daha mütevazi rakamlara dönülmek zorunda.cumhurbaşkanlığı ekonomi danışmanı hatice karahan ülkenin borç bağımlılığından kurtulup sürdürülebilir büyümeye yönelmesi gerektiğini söylüyor.bunu söylemek oldukça kolay ancak gerçekleştirmek öyle değil.türk bakanlar on yıldır reform sözü verirken her seferinde başarısız oluyor.2017’de ekonomi tam gaz çalıştı ancak benzin tükenmek üzere.
  --- spoiler ---
 • türk halkı hariç herkesin bildiği acı gerçekleri açıklamıştır maalesef.
 • house'un dediği gibi everybody lies amma ve lakin numbers don't lie. analizde yapılan tüm yorumlar rakamsal, yani sağlaması kolaylıkla yapılabilir. yazıyı bir çokları okuma zahmetinde bulunmayacağı için rakamsal verileri kısaca özetleyelim:

  - türkiye ekonomisi 2017 yılı 3. çeyrekte 11.1% büyüdü, ancak bunun temel nedeni 2016'daki darbe girişiminden dolayı aynı zaman diliminde ekonominin 0.8% küçülmüş olması.
  - kredi garanti fonu (bkz: kgf) kapsamında tam 221 milyar türk lirası (eski türk lirasıyla 221 katrilyon eder) kredi dağıtılmış. bu da geçen yılın aynı dönemine göre hanehalkı harcamalarının 11.7% daha fazla harcaması ile sonuçlanmış.
  - 2016 yılı sonunda 33.7 milyar dolar olan cari işlemler açığı 2017 yılı sonunda 41.9 milyar dolar olmuş. bu da gsyih'in 4.7%'sine denk geliyor.
  - enflasyon, son 14 yılın en yükseği, kasım ayı itibariyle 13%.
  - türk lirası dolar karşısında 2015'in başından bu yana 40% değer kaybetmiş.

  rakamlar yalan söylemez. yapılan analizler de gayet mantıklı ve tutarlı. deli gibi kredi dağıtılmış, bu krediler yatırımdan ziyade harcama için kullanılmış. geçen sene ile karşılaştırıldığında harcamaların 11.7% daha fazla. yatırım yapıp, ihracatı artırmadığın ortada, çünkü cari açığın geçen seneyle karşılaştırıldığında tam 8 milyar dolar daha fazla. paran değer kaybediyor, ithal ettiğin her mal daha pahalıya geliyor, bununla beraber aldığın kredilerle daha çok harcayıp daha çok ithal ettiğin için fiyatlar da artıyor, son 14 yılın en yüksek enflasyon rakamları açıklandı. ithalat artış oranı 2017 eylül ayında geçen seneye göre tam 30% artış gösterdi.

  adamlar sadece rakamlara dayanarak çok net bir tespitte bulunmuşlar:

  (bkz: yanıyosun fuat abi)

  2019'a kadar bu gemiyi bir şekilde yüzdürmenin yolunu bulurlar. ancak 2019'dan sonrasını merakla bekliyorum. üretmeden yeme alışkanlığı elbette patlayacak, ki türk lirasının değer kaybı, artan enflasyon oranı, sürekli büyüyen cari açık bağıra bağıra geliyorum diyor. hala anlamıyorum diyorsanız da yapacak bir şey yok tabi.