şükela:  tümü | bugün
  • kelly fremon'un ilk yönetmenlik denemesi olan coming of age* filmi. senaryo da yine fremon'a ait.

filmin başrolünde hailee steinfeld var, yan rollerde ise ona woody harrelson, blake jenner, haley lu richardson ve kyra sedgwick eşlik ediyorlar.

filmde nadine isminde bir lise öğrencisinin yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. neredeyse her coming of age filmi kahramanında olduğu gibi nadine'nin de hayatı oldukça zordur. ailesi ona gereken ilgiyi göstermiyordur, yaşıtlarıyla bir türlü uyum sağlayamaz... ve abisi ile en yakın arkadaşı krista çıkmaya başladığında her şey iyice kötüye gider.

film aslında konu itibariyle oldukça klişe görünüyor ama açıkçası ben yayınlanan ilk fragmanı beğendim. woody harrelson alaycı lise öğretmeni rolünde baya iyi durmuş*, sondaki yanlışlıkla gönderilen mesaja ise kahkaha attım*.

muhtemelen mükemmel bir film olmayacak* ama türün büyük bir sevdalısı olarak ilk fragman filmi merakla beklemem için yeterli.

edit: toronto film festivali'nde yapılan gösterimden sonra ilk yorumlar geldi. ve çok şaşırtıcı bir şekilde indiewire, variety ve the holywood reporter yazarları filmi oldukça beğenmişler. beklentilerimin aksine gerçekten iyi bir film olacak anlaşılan. filmin amerika için vizyon tarihi 18 kasım, bizde ise gelip gelmeyeceği hala belirsiz.
  • 2. fragmanı düşen film. eğlenceli bir filme benziyor.

https://www.youtube.com/watch?v=opo5j8ap578
  • abd'de bu cuma vizyona girecek olmasına rağmen türkiye'deki vizyon takvimi hâlâ belli olmayan gençlik filmi.

(bkz: bela vaziyyatin içina soxum)
  • fazlasıyla beğendiğim film. malum ortamlara kaliteli versiyonu ile düşünce izlemek farz olmuştu. malum gelecek programda hala gözükmüyor filmin türkiye vizyon tarihi. tarz olarak benzerlerinden yer yer farklı olduğunu ve bunu izlemenin keyifli olduğunu söyleyebilirim. woody harrelsonyine yer aldığı her sahnede ben buradayım diyor izleyiciye. başroldeki kızımız hailee steinfeld rolünü fazlasıyla iyi oynamış, karakterin ruh halini doğru şekilde yansıtmış.

bir gençlik filmi, dram mevcut filmimizde. insana dokunan da bu kısmı yada bana. aile içi yaşananları seyirciye yalın bir şekilde anlatmış. 7.5-8 arasında bir puanı hakediyor ki metascore'u 77, imdb puanı ise 7.7. boş zamanınızda izlenebilecek bir seyirlik.
  • woody harrelson hatrına izlemeye başlayıp acayip severek bitirdiğim filmdi. son dönemlerde gençlik hezeyanlarını ve anksiyeteyi çok iyi anlatan şeylere denk geliyorum, my mad fat diary'i yeni bitirdiğim dönemde bu filme rastlayınca bayağı hoşuma gitti. gençlikteki tek dert pek çok sabun köpüğü yapımdaki gibi "sivilcelerim mi çıktı? hoşlandığım çocuk benden hoşlanmıyor..." olmuyor çünkü, "en yakın arkadaşımın en yakını ben değilim, ailemi ne zaman kaybedeceğim, kalabalıkta ağzımı açtığımda doğru bir şey söyleyebilecek miyim, kendimi insanlara kabul ettirmek için olmadığım gibi görünmeyi göze alabilir miyim? hayatımla ne yapacağım?" falan oluyor, bunu eğlenceli bir şekilde ekrana yansıtmak da gayet mümkün, bunları izleyiciye derli toplu bir hikayeyle vermek için de illa ki dram ve festival filmi yapmaya gerek de yok, komedi yapımları da eli yüzü düzgün bir şekilde ilkgençlikten bahsedebiliyor isteyince, vallahi.

my mad fat diary seven bunu da sever, benim gibi sırf woody harrelson için izleyecek olanlar da hiç çekinmeyip izlesin, "kendisi için katlanılıyor" demek filme haksızlık.

--- spoiler ---

woody harrelson'un üzerine yapışan doğal sarkastik oyunculuk da kendince kült oldu bence, artık bayağı "woody harrelson gibi oynamak" gibi bir şeyden bahsetmeliyiz. nadine'i kendi evine götürdüğü sahnede, nadine'in salondaki bebeği görünce öğretmeninin bir ailesi olduğundan haberi olmadığını göstermek için "what the hell?" dediği anda woody harrelson'un "aman tanrım, bu bebek eve nerden girmiş, ne yapacağız şimdi? shit!" diyerek bebeği kucakladığını görünce sırıttım, bunun gibi diyalogları milyon tane amerikan dizisinde ve filminde görüyoruz, hepsi de bana reklam falan izliyormuşum gibi hissettiriyor, sadece woody harrelson yapınca gözüme hoş görünüyor böyle şeyler. o yapınca amerikanların kendi aralarında böyle atışarak konuştuklarına inanıyorum mesela, o yapmayınca bir new girl'de, bir ne bileyim the intern'de, chef'te falan başka iyi oyuncular da yapsa sanki "amerikan rüyasına hoşgeldiniz..." diye reklam sesi girecek gibi geliyor.
    --- spoiler ---

ama isminin hakkını koskoca filmde bir kez stevie nicks çalmayarak vermemiş oldu, bu da not düşülsün.
  • gençlik filmlerini seven bünyeme, depresif ergenlik çağımı hatırlatarak yarı keyifli yarı hüzünlü anlar yaşatan filmdir. konu, benzer filmlerde karşılaştığımız şeyler olsa da güzel akıyor, müzikleri de güzel, çerezlik film arayanlar için daha ne olsun ki?!
  • buraya milyonlarca şey yazıp yazıp sildim.

--- spoiler ---

darian'ın nadine'i tarih hocasının evinden almaya geldiğinde nadine'le kavga etmesinden sonra ne kadar umursamaz bir totoş gibi takılsa da aslında ilgili bir insan olduğunu sessiz kalamayacak kadar hayal kırıklığına uğrayarak ifade etmesinin ardından nadine ve darian'ın gecenin bir yarısında evin koridorundaki konuşması, daha doğrusu nadine'in monoloğu ve darian'ın bunun üstüne nadine'e sarılması beni bir güzel ağlattı.
    --- spoiler ---

o sahneler benim için tam zor zamanlarda açıp izlemelik oldu diyebilirim.
  • amerikan sineması sözum sana :

--- spoiler ---

woody harrelson yine muhteşem oynamış ,bu adam imdb puanı ortalama 6.5 filmler vazgeçilmez yan oyuncusu; gay mi oynanacak çagır gelsin,depresif ev babası işte aradıgımız adam bu,peki ya hayattan siktir yemiş ögretmen portresi işte orada! ki iyi senaryo derinlikli diyaloglarda (true detective) ya da hakkını veren komedilerde (zombieland) de neler yapbilecegini görduk; adam oyuncu olmaya gelmiş bu dunyaya. lakin filmin başında gorulen esas kıza yavşayan ama fizik çekim hissedilmeyen çocugun ,esas kız tarafından hoşlanılan alfa erkegin esas kızı duygusal anlamda rencide etmesi ile filmin sonunda kahraman olması koca bir klişe. şahsen ben nadine'in o aşık oldugu çocukla yaşadıgı arabadaki munasbetten sonra abisi darien'in elemanı dövmesini bekledim allahtan o klişeye girmediler.
    --- spoiler ---

ha lakin çok fazla yerde gulumsetti.
  • popcorn time'da denk gelip araştırmaksızın rastgele izlediğim ve memnun kaldığım film, benim beklentimi karşıladı çünkü bir şey beklememiştim.
  • oldukça komik, keyifli bir film. bazı espriler uzun süreli güldürüyor. beklentisiz izlediğimden mi nedir çok beğendim. woody harrelson'dan haberim yoktu mesela güzel sürpriz oldu. hailee steinfeld ise çatlak ergen rolünü çok güzel oynamış, çok sevimliydi.

eklemeliyim ki müzikleri de çok hoştu.

https://www.youtube.com/watch?v=zwgiivv1blm