şükela:  tümü | bugün
 • edinburgh şehrinde her sene düzenlenen uluslararası sanat etkinlikleri festivali. bu sene 14 ağustos-4 eylül 2005 tarihleri arasında düzenlenecekmiş. http://www.eif.co.uk/ adresinden detaylı bilgi alınabilir.
 • http://www.eif.co.uk/ linki fringe festivali*'ne ait olmayip edinburgh international festival'inindir. the edinburgh fringe festival'ine su adresten ulasilabilinir: http://www.edfringe.com/
 • dünyanın en kapsamlı sanat festivalidir. dünyanın lan! ordan hesap edin işte.
  bu sene gidip yerinde gördüm. kabareler, komedi şovları, tiyatro oyunları, konserler, sokak gösterileri gırla gidiyor. bir ay boyunca sürdüğü için dünyanın pek çok yerinden farklı zamanlarda ziyaretçileri olan bir festival. biz gittiğimizde ispanya'da tatil olduğundan mütevellit çok sayıda ispanyol vatandaşı da oradaydı.
  bir de o kadar sihirli bir atmosfer ki, sokak sanatçılarından bazıları biraz daha yakından bakarsanız tanıdık bir yüz, bildik bir tını hatta bilhassa arkadaşınız filan çıkabiliyor!
  hayatınızda bir kere olsun, gidin edinburgh'u görün. görebilirseniz ağustos'ta görün. bu bir gecede şehrin farklı noktalarında onlarca şovun birden yer aldığı festivali kaçırmayın.
 • buradan takip edilebilir.

  http://soundsoffringe.com/
 • boyle baya civil civil, sehrin merkezini bastan asagi kapsayan ve ozellikle royal mile civari hemen her mekanda bilumum aktivitenin dondugu capcanli bi festivalmis bu.

  biraz okuz ve cahil bi adam oldugumdan edinburgh'a gidecegim tarihleri ayarlayana kadar bu festivalden haberim bile yoktu. biletimi alip booking.com'da otel bakarken "sehir bu tarihlerde cok yogun olacak, mumkunse gelis tarihlerinizi gozden gecirin" gibi bi uyari yazisi cikmisti. ben de soyleniyordum ne alakasi var lan neler donuyor burada diye. sonra gitmeme bikac gun kala bi is arkadasima edinburgh'a gidecegimi soyledigimde dogrudan fringe festivali'ne mi gidiyorsun diye sorunca jeton dustu.

  velhasil sansima denk geldi, bu guzel festivali tecrube etmis oldum. biletli aktivitelere goz gezdirmedim acikcasi fakat sagda solda denk geldigim gosteriler, mini konserler vs. fazlasiyla keyiflendirdi beni.

  bildigim kadariyla her sene agustos ayi civari duzenleniyor. yazin edinburgh'a gitmek gibi bi planiniz olursa tarihleri belirlerken bu festivali de goz onunde bulundurun derim.
 • edinburgha gitme sebebi.
 • tamamiyle rastlantısal olarak günübirlik edinburgh'tan geçtiğim tarihe denk gelen muhteşem festival. geceleri sergilenen tiyatro, müzikal, konser vb. sanat etkinliklerinin gündüz sokaklarda yapılan tanıtımlarını izlemek bile tatmin ediyor. zaten büyüleyici olan şehir festival sırasında iyice sürreal bir hal alıyor.
 • bence bir insan iskocya´ya gidecekse bunu zaten yaz aylarinda yapmalidir. onu da mümkünse agustosa denk getirmelidir ki bu festivali görsün. yanilmiyorsam dünyanin en büyük sanat festivali. 3 hafta sürüyor. üniversite binalarinda, barlarda, sokaklarda, kafelerde kisaca her yerde sanatcilarin performanslarini görüp sehre daha da asik oluyorsunuz. bunlar sihirbazlik numaralari, konserler, tiyatrolar, skecler olabilir. herhangi bir performans görmeden gecebileceginiz sokak yok neredeyse. program veriliyor, ama o programa hic bakmadan da zaten nereye giderseniz gidin bir etkinlik oldugundan kendinizi sürekli bir gösteriyi izlerken buluyorsunuz. coldplay´in clocks adli sarkisinin gayda ile calinan hali de sountrack oluyor gezinize. nereye gitseniz bunu duyuyorsunuz. red hot chilli pipers - clocks. yanlis hatirlamiyorsam, avrupa´daki sanatcilarin edinburgh´da gösteri yapmasi icin edinburgh international festival düzenleniyor. britanya´nin sanatcilari edinburgh international festival döneminde issiz kaldiklarindan kendi festivallerini baslatiyorlar. bu festivalin adi da fringe oluyor. hikayeyi yanlis hatirliyor olabilirim. bu ikisinin adi sürekli birlikte geciyor. birbirleriyle mi karistiriliyorlar? ayni seyler mi? ayri seyler mi? pek belli olmuyor. zaten edinburgh benim gördügüm en güzel sehir. orada kendini film setinde hissediyorsun. gercek gelmiyor. bir de bu festival zamani iyice her sey gercek disi görünüyor.