şükela:  tümü | bugün
  • oyunun* b2p sistemine geçtikten sonraki ve konsollara da gelecek versiyonunun adı.
  • oyunu geçen gün aldım ve ps4'te oynamaya başladım. elder scrolls serisinin tümünü oynamış ve seven birisiyim. eso pc beta tester idim ve oyunu hiç beğenmemiştim. okuduğuöm ve takip ettiğim kadarıyla oyun pek tutmayınca yapımcılar oyunu f2p yapmaya karar verdi ve bütün bug'ları temizleyip (!) yeni adıyla oyunu tekrar piyasaya sürdü.

bugün adam gibi oynadım ve 6. seviyeye ulaştım. benim aldığım oyunda hediye olarak hazine haritası veriyorlardı onları araştırmayla başladım ve yavaş yavaş leveling olayına girdim. bir kere oyunu ya fps ya da tps oynayabiliyorsunuz. klasik elder scrolls oyunu işte, dövüş olayı da epey tatlı ama target locking olayı olmadığı için biraz kasış olabiliyor. sanırım bunun sebebi gamepad'de yeterince buton olmaması :) bu arada gameplay hakikaten karışık ilk başta ama alışmak o kadar zor değil. adamlara helal olsun 16 tane butonun olduğu bir ürüne epeyce şeyi sıkıştırmışlar. takdir ettim o yüzden.

grafikler gayet tatmin edici. bu arada galiba eso ps4 serverlarında max 99 kişi bir server'da olabiliyor tam emin değilim ama öyleyse baya saçma bir şey olurdu bu.

şimdilik yeni başladığım için ufak bir giriş yazısı yazmak istedim. wow'dan bıkmış, gw2'ye yeterince alışamamış biri olarak kendime mmorpg arıyordum. ps4'e alarak değişiklik yapmak istedim umarım pişmanlık duymam.
  • drm-free olarak (steam değil yani) şu an greenman gaming'den 14 dolara alınabilen oyun.

oyunun ilk sürümü çok olumsuz eleştiri alsa da tamriel unlimited ile birkaç tık iyileşmiştir. artık premium hesap zorunluluğu da yokken ve steam sizin için şart değilse alınabilir bir fiyat.
  • tes online'la yaşadık da tamriel unlimited'e ölelim dedirtmiştir.

bethesda'ya sesleniyorum allah aşkına single'ı boşlamayın ve single'dan şaşmayın * fallout 4 ve dishonored 2 bombalarını patlattınız lütfen gölge düşürmeyin.
  • şu sıralar %50 indirim ile steam'de satışta. ps4'e almıştım, epey oynamıştım ama bu tarz oyunları konsol'da oynamak zormuş onu anladım. indirim var diye pc için de satın aldım. biraz bağlayan bir oyun istiyordum kendime ve eso o tarz bir oyun. hazır indirimdeyken almak isteyen yazarlar beni dürtebilir.
  • steam'den ark ile takas etmek istediğim oyun.
  • sadece singleplayer story kısmı için bile oynanilabilecek oyun. hikayeler hiç sıkmıyor, devasa bir dünyası var ve müthiş zengin bir içerik. toplulugu gördüğüm en iyi mmo topluluklarından. karakter özelleştirimine bile 30 dakika ayırdığım olmuştur. her class'ı her türlü buildde oynamanız ve her bir build ile de oyunu bitirmeniz mümkün. endgamede pasif/aktif her skilli açma imkânınız var(level atladıkça verilen skill puanının yanında bazı görevlerden de skill puanı alıyoruz,) ayriyetten vampir veyahut werewolf olup insanların canına okuyabiliyoruz* pvp biraz oyuncu yeteneğine kalıyor. uzun lafın kısası gelin oynayın da bir türk topluluğu oluşturalım*
  • bir quest zincirinde quest'i aldığım a şehrinden b şehrine gidene kadar yolda 70 farklı quest zinciri daha kovalatan oyun.

şikayet etmek için yazmıyorum, questlerin hepsi birbirinden güzel ve her biri lore'a biraz daha derinlik katan hikayeler.

tek kötü yanı oynadığım wow, the secret world legends vb... gibi mmo'ların questlerine göre biraz daha uzun sürüyor questleri.