şükela:  tümü | bugün
  • ken robinson ve lou aronica'nın elden düşmesi zor gözüken kitabı. bu senenin mart ayında doğan kitap ilk baskısını çıkardı.
    arka kapak yazısı ile anladığım kadarıyla yüzyılın buhranını inceliyor ve ona çözüm yolları üretiyor bu kitap. en kısa zamanda alıp okumak gerek.

"yeteneğin kişisel tutkuyla buluştuğu nokta: öz. kendi güçlerinin farkında olan, gerçek bedensel tabiatlarını anlayan ve yenilenme konusundaki potansiyellerinin farkında olan insanlar özlerini bulmuş demektir. paul mccartney, simpsonlar'ın yaratıcısı matt groening, meg ryan, bob dylan, coelho, dünyaca tanınmış mimar zaha hadid ve tenis oyuncusu monica seles, klasik eğitim sisteminin tüm olumsuzluklarına rağmen özlerini keşfetmiş insanlardan bazıları. öz değişik ülke ve kültürlerden ve birçok meslek grubundan, dünya çapında tanınmış insanların sıradışı çocukluk anılarını, yaratıcılık yolculuklarını ele alan, etkileyici bir çalışma."
  • türkçe'ye öz olarak çevrilen ken robinson ve lou aronica kitabı. varoluş krizi yaşayanlar veya hayatının anlamını bulamayanlar için önerilen kitaplar arasında yer alıyor. ancak (bkz: #67943021) numaralı entry'de bahsettiğim flow kitabından farklı olarak, bir eğitimci perspektifiyle yazılmış ve bu yüzden de biraz daha kişisel gelişim tadında olmuş.

birçok kişinin hayatta 'öz'ünü/elementini bulamadığını ve bunun çeşitli sebepleri olabileceğini anlatıyor robinson. bunları da kendi kapasitemizin farkında olmamamız, var olan yeteneklerimizin birbiriyle olan bağlantılarını çözemememiz ve gelişme ve değişim için var olan potansiyelimizin farkında olmamamız olarak sıralıyor. ayrıca çevremizin, ait olduğumuz kültürün, kendimizden olan beklentilerimizin ve aldığımız eğitimin de buna katkıda bulunduğunu belirtiyor. bu çerçevede de geleneksel eğitim sisteminin kendimizi bulmamız konusunda nasıl bir engel teşkil ettiğini bolca anlatıyor. herkesin zeki ve yaratıcı olduğunu; ancak bu zeka ve yaratıcılık biçimlerinin farklı farklı biçimlerde vücut bulduğunu ve bu yüzden de herkesin farklı bir 'öz'ü olduğundan bahsediyor. dünyada pek çok insanın bir şekilde kendi şansını yaratıp; zevk aldığı ve icra ederken kendini kaybettiği o 'öz'ünü bulduğunu da belirtiyor ve bu tarz güncel ve ünlü örneklerle süslüyor kitabı:
    (bkz: arianna huffington)
    (bkz: matt groening)
    (bkz: meg ryan)
    (bkz: paulo coelho)

bu tarz kitaplar tabii ki hayatınızı bir sihirli değnekle değiştirmiyor; ama içinde geçen bir iki cümle veya fikir sizi çok etkiliyor ve konuya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. '' ... yanlış yapmaya/olmaya hazırlıklı değilseniz, hiç bir zaman orijinal bir şey üretemezsiniz.'' gibi. bir de daha somut öneriler içereceğini tahmin ettiğim bir ikinci kitap daha yazmış yazarlar 'finding your element' adında. ancak ''varoluş sıkıntısı yaşıyorum, hayattan ne istiyorum bilmiyorum.'' diyorsanız 'öz' yerine, konuya daha bilimsel yaklaşan flow'u tercih edebilirsiniz.