şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir isabel greenberg grafik romanı. kadınların yarattığı grafik romanlar listelerinde çokça karşıma çıkıyordu, türkçeleştirilmiş hali henüz bulunmuyor, cbr formatında malum ortamlardan erişilebilir.

    başlangıcında akılları alan, daha önce okunmamış bir hikaye okutacağını müjdeleyen fakat ilerledikçe bitmek bilmeyen, grafik romandan da ziyade aralarda vinyetler ile hareketlendirilmiş düzyazısal bir anlatımı olan, okunduğuna pişman etmeyen ama başta yarattığı beklentiyi karşılamayan fakat özgün bir işti.

    kuzey kutbunda birlikte yaşayan üç kız kardeşin bir gün bir erkek çocuk evlat edinmeleri fakat üç kişi arasında bir çocuğu paylaşamadıkları için kasabanın büyücüsünden çocuğu üçe bölmesini istemeleriyle başlayan hikaye, kuzey kutbundan bir erkek ile güney kutbundan bir kadının birbirine aşık olması fakat aralarındaki manyetik itim yüzünden birbirlerine bir metreden fazla yaklaşamamalarıyla devam ediyor. okuyucunun şamanik ve skhizeinvari bir hikaye okuyacağına yönelik beklentileri daha sonra kurgusal yaradılış hikayelerinin birbiri ardına anlatılmasıyla yıkılsa da yine de özgün bir iş olduğunu yadsımak yersiz. gerçek viking anlatılarına, incil temalı hikayelerin bilerek bozulmuş hallerine de yer veren öykü, sonunda adına yakışır biçimde eski dünyada kullanılan kıyafet, bulunan hayvan ve av malzemelerine yer ayırdığı birkaç sayfa ile bitiyor. meraklısını tatmin eder, ilk kez grafik roman okuyacaklar ise naçizane fikrime göre bu eserle başlamamalı.