şükela:  tümü | bugün
  • abd'li yazar sam harris'in 2004 yilinda cikmis meshur kitabi. dini elestiriyor. dunya capinda ilgi gormus, new york times bestseller olmus.

yaptigim mukemmel bir arastirma sonucu richard dawkins'in the god delusion kitabini da ceviren kuzey yayinlari tarafindan "inancin sonu" ismiyle 2013 basinda cikarilacagini kesfettim. bunca zamandir neden cevrilmedi diye dusunurken birilerinin uzerinde calistigini gormek guzel oldu, ancak the god delusion'in turkce cevirisini pek begenmedim ve bunun da ona benzemesinden endise etmekteyim.

http://www.kuzeyyayinlari.com/…bookdetail.asp?ri=87
  • (bkz: sam harris)
  • şu anda çeviri süreci devam etmekte olan sam harris kitabı. 2012 aralık sonuna doğru çevirinin bitmesi planlanıyor. sam harris'in richard dawkins'le yaptığı, "who says science has nothing to say about morality" isimli söyleşisindeki o yumuşak tavrını görenler için, bu kitabın dilinin sertliği şok edici bir etki yaratabilir. yine de okunmasında çok büyük bir fayda olacaktır. kitap, 2013 başlarında raflardaki yerini alacaktır.
  • çevirisi bitmiş ve yayınlanmış kitaptır. bir adet aldım efendim... okuyunca yorumlarımı yazacağım.
  • sarsan kitaptır.

kimi yerlerde yahudi/israil propagandası yapıyor gibi görünse de, basım yılına kaale alındığında günümüze dair öngörülerin tutmuş olması bile ayrı bir yere koyuyor kitabı.

son söz kısmında kitabı bağlarken (s.242) "günün birinde aslında komşularımızı sevdiğimizi, mutluluğumuzun kendinden ayrılamaz olduğunu ve birbirimize bağlılığımızın tüm insanlara ilerleme fırsatı sunulması gerektirdiğini farketmemiz için, hiçbir kabile hikayesini prova etmemize gerek yoktur.dini kimliklerimizin günlerinin sayılı olduğu açıktır.uygarlığın günlerinin sayılı olup olmadığı ise daha çok bunu ne kadar yakın zamanda farkedeceğimize bağlı gibi görünmektedir" diyerek altın vuruşu yapmıştır.
  • sanılanın aksine bir ateizm propagandası değildir. daha çok tanrı inancını öne çıkaran dogmatik dinlere karşı birtakım eleştiriler getiriyor sam harris bu kitapta. dinlerin kendi içindeki mistisizminin gerekli olduğun fakat bunun için dine ihtiyaç olmadığını söylüyor. 11 eylülden üç yıl sonra yazılmış bu kitabın en çok eleştirdiği din de kaçınılmaz olarak islam.
  • aşırı derecede islam düşmanlığı ile yazılmış bir kitap.

müsevilik ve hristiyanlık üzerinden de inançları eleştiriyor ama söz konusu islam olduğunda çok daha radikal yorumlar çok daha keskin çözüm önerileri getiriyor sam harris.

inanç hakkında sorgulama yapmak için değilde inanç hakkında yapılan sorgulamalar hakkında bilgi edinmek için okunması gereken bir kitap.