şükela:  tümü | bugün
 • önümüzdeki aylarda izleme şansına sahip olacağımız başrolünde laura linneyin rol aldığı dini-gerilim filmi.
 • esasen 1970'lerin ortasinda almanyada anneliese michel isimli genc kizin basindan gecen seytan cikarma ile ilgili hikayenin holywoodlastirilmis versiyonu olacak film...

  gercek hikayede 1968'de epilepsi teshisi konan anneliese 1970-74 arasi kismi felc oldugu ya da etrafta seytani yuzler ya da hayaller gorudugu pek cok atak yasamaya baslar... kendisi ayni zamanda koyu katoliktir.. ruhuna seytan girdigine inanmaya baslar.. gittigi doktrolar ve ilaclara ragmen ataklarda azalma olmaz, tersine hem sayilari hem de sidetleri artmaya baslar... 74-75 arasi bir kac kez seytan cikarma icin kiliseden izin istenir...

  not: katolik kilisesinin exorcism icin kati kurallari vardir.. bunlar 1614 yilindan beri rituale romanum adi altinda kabul gormus ve uygulanmistir...

  almanyadaki katolik kilisesi en sonunda 75 eylulunde exorcism icin izin verir ve 2 rahip atar... eylul 75'den temmuz 76'ya kadar exorcism seanslari haftada 2-3 sefer devam eder... bu arada kzin durumu iyice kotulesmistir.. hic bir sey yememektedir.. ilac ile uyutulup yiyecek verilebilmektedir.. aliesinin evinde kalan annaliese kriz anlarinda bagirmaya baslayip evin icinde ciril ciplak kosturmakta, kendi cisini icmekte, orumcek ve diski yemekte, anlasilmayan lisanlarda ve ses tonlarinda konusmakta, yer yer kendine zarar vermete idi.. bazi durumlarda 2 ya da 3 erkek guclukle zapt etmeye baslamisti... bu arada seanslar devam ediyordu.. haliyle psikolojisi de iyice kotulesmisti.. duvarin karsisinda gunde 600-700 defa arka arakaya diz cokup kalkiyordu ki bu yuzden dizleri parcalanmisti..
  rahipler bu araa seanslari hep kaydettiler.. yaklasik 40 kaset dolmustu.. son seans 30 haziran 1976'da oldu.. daha sonra 1 temmuz ogle vakti anna son nefesini verdi...

  olumunden sonra ailesi ve rahipler hakkinda dava acildi.. olum sebebi aclikti... dava uzun sure avrupada epey ses getirdi.. psikolog ve doktorlar dinlendi.. exorcisim kayitlari dinlendi.. psikologlar rahiplerin ve ailesinin bu duruma sebep oldugunu soylediler.. psikolog ve doktorlar doctrinaire induction aciklamasini getirdiler.. kisaca rahipler ve ailesi zaten epilepsi hastasi olan kiza belki de farkinda olmadan etkilemislerdi.. yaptigi hareketlere sebep cikartmislardi ve zaten gayet katolik olan kizcagiz da bu sebebe baglanmisti... sonucta mahkeme karari ile ailesi ve rahipler 6 ay ceza aldilar..

  daha sonra alman katolik kilisesi bi aciklama yaparak anna'nin ruhuna seytan girmesi gibi bi durumun olmadigini soyledi.. hatta bu kararin ardindan vatikan rituale romanum'un tekrar incelemeye aldi ve 98 yilinda yeni versiyonunu yayinladi... yeni ismi de exorcismis et supplicationibus quibusdam oldu..."

  http://www.anneliese-michel.de.ms/
 • http://www.sonypictures.com/…heexorcismofemilyrose/

  (bu arada film pg 13 ratingi almış. bir exorcism filmi icin pg 13 rating almak hicbirsey degilse bile onceki filmlere hakarettir :) )
 • ayagi yere basan bir korku filmi mi desek, gerilim filmi mi desek, uzatilmis bir mahkeme dizisi bolumu mu desek kestiremedik. filmi korku filmi yapabilecek tum goruntulerin trailer'da gosterildigini, filmin geri kalanin gercek/inanc arasindaki cizginin ve algida seciciligin yoklanmasi uzerine mahkeme sahnelerinden olustugunu, ama bu isin onceki filmlerin pek otesine gidemedigini soylemeliyiz. eninde sonunda seytan cikarmak ile ilgili bir film her halikarda the exorcist'in agirligi altinda kalacaktir. ote yandan filmin agir basli yaklasimiyla bir cok seyin tam olarak kestirilemeyecegini ve bunun normal oldugunu, bir agnostigin katolik bir rahibe ne kadar yakin olabilecegini, bir kilise mudaviminin ise bilim fasisti olabilecegini gormek icin, sekularizm nerde baslar nerde biter dusunmek icin ilginc olabilir. dolayisiyla sirf sarilma gudulu sevgiliyle sinemada korku filmi izlemek gibi bir aktivite icin dusunuyorsaniz, cikista dunyalarinizin ayri oldugunun farkina varabileceginiz bir film.
 • sinemaya verilecek paraya kesinlikle değmeyecek bir film.
  çeşitli çekim taktikleriyle heyecan ve merak uyandırmaya çalışırken, yönetmenin "napsam da insanları şaşırtsam" derken iyice saçmaladığı görülüyor.
  gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. esinlenilmeseymiş keşke.. ilginç bir olay bu kadar mı sıkıcı bir hale getirilir..konuya yazık olmuş diyorum ben. oyuncuları kukla gibi kullanıp, sanatsal bir film çekmeye çalışmış izlenimini veren; ama asıl amacının bu olmadığı da ortada olan bir yönetmenin son derece başarısız bir filmi.
 • fragmanından izlediğim kadarıyla klişe bir film gibi geldi bana, şeytan çıkarma zaten çok yoğun işlenen bir tema, daha yaratıcı bir gerilim filmi üzerine yoğunlaşılabilirdi diye düşünüyorum ancak gidip izlemek lazım belki yüzümü kara çıkarır.
 • based on a true story ve "bugün emily nin mezarı gayri resmi bir türbeye dönmüş ve binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir" ifadeleri ile pazarlanan bir filmdir.

  korku filmi mi olsam yoksa duruşma film mi ? diye iki arada bir derede kalmış.

  sanki korku filmi diye çekimine başlanmış ama set ışıkçısı da dahil herkes tırsınca mahkeme filmine dönmüş. gene de finalde uc kulhuvallah bir elham okutturuyor insana... çok acı çekmiş zavallı.
 • epey bir korkunç filmdir kendisi. korkunçluğunu gerçek bir hikayeden uyarlanmış olması sağlıyor herhalde... saat sabahın üçünü gösterirken kesif bir yanık kokusu alırsanız şayet, korkmak hakkında bildiğiniz her şey az sonra değişecek demektir...
 • şu kızı bir de nefesi kuvvetli bir hocaya götürselermiş dediğim filmdir.
 • bu cuma vizyona girecek olan filmdir. *
hesabın var mı? giriş yap