şükela:  tümü | bugün
 • exorcist serisinin en korkutucusu, sictirani... ilk exorcist kadar iyi bir film degil ama cok daha korkunc; tavsiyem su ki goruldugu yerde kacilmali arkadas hatirina falan kesinlikle izlenmemeli, sikerim, ben korkmam filmden falan diyenler ayri tabi.
 • 1990da çekilen bir film. damian karras üzerine yoğunlaşmış bir film. işin içine din öğelerinden çok polisiye ögeler girmiş. ancak filmin sonlarında lak diye çıkan bir rahip olması biraz üzüyor. birden zıplattıran korku sahneleri çok başarılı olmuş, ilk iki filmden sonra yer olarak, zaman olarak değişik olduğu için bir exorcist filmi değil sadece din temalı bir korku filmi gibi duruyor. başarılı bir film ama linda blairsiz exorcist olur mu hiç? (bkz: olur)
 • patrick ewing, larry king ve samuel l jackson gibi küçük sürprizler de barındırır
 • guns n roses birkaç yıldır tüm konserlerine bundan alınan bir replikle ile giriyor.

  "this i believe in.
  i believe in death.
  i believe in disease.
  i believe in injustice and inhumanity, torture and anger and hate.
  i believe in murder.
  i believe in pain.
  i believe in cruelty and infidelity.
  i believe in slime and stink and every crawling putrid thing.
  every possible ugliness and corruption you son of a bitch.
  i believe . . .
  . . . in you."
 • an itibariyle tnt kanalında yayınlanmaktadır.
 • ayasofyada gecen guzel bi ruya sahnesi var
  http://www.youtube.com/watch?v=9wgurigyi7w
 • yönetmenliğini william peter blatty ın yaptığı 1990 yapımı ... dinsel , psikolojik , mistik ve korku kurgusunun çok iyi harmanlandığı başarılı bir devam filmidir...ikinci filme gönderme olmadan, birinci filmin devamı niteliğinde çekilmiştir... birinci filmin başarılı bir gölge tamamlayıcısıdır...
 • vasat bir 2. filmin ardından seriyi biraz da olsa toparlayan bir film. bu defa içine din ögelerinden çok polisiye ögeler girmiş ve izlerken bana bir polisiye filmi tadı verdi. ayrıca filmin genel odak noktası ilk filmdeki genç rahip damian karras olmuş. senaryoya yön veren kilit bir isim konumunda. george c. scott'ın olması filme ayrı bir tat katmış diyebilirim. ayrıca rüya sahnesinde kısa da olsa samuel l. jackson'ın filmde olduğunu görürüz. aslında samuel jackson'ı oyuncu kadrosunda göstermek ne kadar doğru olur bilemem. çünkü filmde var olduğu bile belli değil; internette ismini görmesem filmin içinde olduğunu bile bilemeyecektim. filmin içinde barındırdığı korkutucu herhangi bir detaya rastlamadım doğrusu. aslında ilk iki filmin yılı daha eski olduğu için imkanları da belirli bir ölçüde sınırlıydı. bu filmin ise yapım yılı 90'lar olduğu için korkutuculuk, görsel efekt ve makyaj bakımından daha kaliteli bir film bekliyordum ama beklediğimi pek bulamadım. anlaşılan bu filmle de birlikte seri korkutuculuktan çok gizeme ve kurguya endekslenmiş. exorcist serisi ilk filmden sonra bir korku filmi olmaktan çıkıyor. eğer bu filmi korkmak veya gerilmek niyetiyle izleyecekseniz hiç izlemeden uzak durun derim; filme korku filmi gözüyle bakanlar büyük ihtimalle sıkılacaklardır. ben exorcist ıı: the heretic filminden sonra serinin korkutuculuk noktasındaki gidişatını tahmin ettiğim için pek de korkma amacıyla izlemedim aslında. amacım seriyi devam ettirmekti ve bu film seriyi devam ettirmek için gayet de ideal olmuş. sıkılmadan izledim. exorcist'in devam filmleri ilk filmin yokluğunu biraz da olsa gidermek ve ilk filmdeki soru işaretlerine bir cevap bulmak niyetiyle izlenmelidir bence. ikinci filme göre olumlu gelişmeler mevcut ama yine de yalnızca seriyi gerçekten devam ettirmek isteyen izleyiciler için uygun bir film.. 6/10
 • geçtiğimiz günlerde director's cut versiyonu beğeniye sunulan, serinin ilk kısmından sonra en kaliteli üyesi olan film.

  ilk filmin uyarlandığı the exorcist adlı romanın yazarı william peter blatty aynı zamanda bu filmin de yönetmeni olmuştur. 1983 senesinde yazdığı legion adlı romandan uyarlamış, bir bakıma ilk bölümün devamı olmuştur.

  bildiğim kadarıyla işin içine yapımcılar fazlaca dahil olunca, çok sayıda sahne kesilmiş, hikayenin bel kemiği denebilecek sayısız kısım kurgudan çıkartılmıştır. taze taze çıkan director's cut versiyonu ise bu saynelerin büyük kısmını bünyesinde barındırıyor. ancak 1990 yılındaki theatrical (vizyon kurgusu)'dan çıkartılan bu önemli sahneler kaybolmuş ve 20 küsür yıl sonra vhs formatında gün yüzüne çıkmış. kısacası blu-ray kalitesinde izleyebileceğiniz yeni kurgunun hiç görülmemiş diyebileceğimiz sahneleri direkt olarak vhs'den aktarılma.

  william peter blatty'nin "benim asıl kurgum" dediği the exorcist iii director's cut'ı izledikten sonra tek diyebileceğim şey, günümüzde sinema sektörünün ırzına geçen para babası yapımcılar ve gözlerini dolar işaretleri bürümüş stüdyoların anlayışı yıllar önce de aynıymış. kesilen sahnelerin neredeyse tamamı hikayeye çok önemli detaylar ekliyor. hatta vizyona sokulan hali resmen ilk filmle olan bağlantıların mühim bir kısmını içermezken, gemini killer rolündeki brad dourifin döktürdüğü sekansların çoğu da bunlardan oluşuyor.

  olan biteni tam anlamıyla anlatan bu kadar önemli sahneleri kesip, üstüne bir de kaybeden sinemacıların ben ...

  kısacası ek sahnelerin görüntü kalitesi iyi olmasa bile, kesinlikle bu haliyle izlenmesi gereken bir film the exorcist iii director's cut.

  bu arada son aylarda tv'lerde boy gösteren televizyon serisi the exorcist'i de kaçırmayın, çok üzülürsünüz notunu da düşmüş olayım.
 • kesinlikle blatty'nin aslında en başında yapmak istediği legion uyarlamasını anlamak ve hakkettiği değeri vermek için için director's cut versiyonunu izlemeniz gereken film. blatty'nin kafasında 73 tarihli the exorcist'teki bol efektli, izleyiciyi şoke etmeyi amaçlayan korkunun aksine dehşeti izliyecinin hayal gücüne bırakan, daha etkili ve saf, psikolojik-gerilim yaratmak vardır. warner bros'un tüm baskılarına rağmen* bunu izleyiciye yansıtmış, tüm zamanların en iyi psikolojik-gerilim filmlerinden birine imza atmayı başarmıştır. fakat olay örgüsünün bel kemiği diyebileceğimiz birçok çekimden feragat emek zorunda kalmıştır. filmin 2016 tarihli blu-ray basımı tüm eksik parçaları brleştirerek aslında en başında ortaya nasıl bir film çıkarılmak istendiğini izleyiciye sunuyor. eğer daha önce filmi izleyip, beğenmediyseniz mutlaka gerçek legion'u izleyin derim.

  ayrıca theatrical version ile director's cut arasındaki farkları buradan görebilirsniz.