şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bbc prime'da persembeleri yayinlanan ve das experiment'in gercek hali olarak soylenebilecek bir ay suren bir programdi.yine ayni sey,12 kisi 6 mahkum 6 gardiyan secildi ve deneye baslandi.ancak,stanford'da yapilan deney gibi kisa kesildi. bu deneyde siddetten ziyade gorulen sey politik evrimlesmeydi,en basta yonetenler yonetilenler seklinde baslayan idare,en basta demokrasiye,forum falan kurmuslardi,sonra sosyalizme,herkes tek bir amac icin calisiyordu,ve fasizme donustu.ve isin daha da tuhaf tarafi komun olarak yasadiklari aksam donusmeye basladi ve orada deneyi kestiler.
 • alexander karelin'in takma adı..
 • paul scheuringin yazıp yöneteceği duyurulan film
 • prison break 'in yaratıcısı paul scheuring tarafından yeniden çekilecek olan kült film.
 • adrien brody ve forest whitaker ın oyunculuğun hakkından geldikleri,insanın ortam hazır olduğunda nasıl hayvanlaşabildiği gösteren enteresan bir film.ayrıca filmde az da olsa lost tan ablamız maggie grace i de görmekteyiz.
 • 2010'u devirmek üzere olduğumuz şu günlerde halen das experiment'ı duymamış ve izlememiş olan salak amerikalılar için çekilmiş film..
 • das experimentin hollywood tarafından içine sıçılmış hali. "eskisinden daha iyisini çekemeyecekseniz neden bulaşıyorsunuz" diyen yok mu bunlara çok merak ediyorum. sadece ünlü oyuncularla bu işin kotarılamayacağını anlayabilmeleri için daha kaç kere çuvallamaları gerekiyor acaba..

  --- spoiler ---
  orjinali ile karşılaştırıldığında, adrienin deneyin haberini yapmak isteyen gazeteci olması gerekiyordu, bunun yerine savaş karşıtı, yeni tanıştığı kızla hindistana gitmek isteyen işsiz ama onurlu genç olarak karşımıza çıkıyor. majör kıvırmalardan birisi bu, daha fazla detaya gerek yok sanırım.
  --- spoiler ---
 • adrien brody ve özellikle forest whitaker'in oyunculukları görülmeye değer film. konusu itibariyle evet daha önceden benzerleri yapıldı fakat bu filmin de tadı başka.. ortalıkta, film diye neydüğü belirsiz yapımlar varken izlenmesi kesinlikle zaman kaybı sayılmaz diye düşünüyorum. hele forest'in böylesi iyi oynadığı film kesinlikle izlenmeli..
 • tabi ki bu filmle iligli ilk bahsi açılan konu "das experiment"dir. bunun olmaması mümkün değil. das experement zimbardo'nun ünlü deneyine yaslanması bence çok cesurcaydı. zira bu sosyal psikolojiyi inceleyen deney gerçek hayatta büyük ses getirmiş ve deney kontrolden çıkmak üzereyken sonlandırılmış.

  ama zimbardo'nun deneyi her zaman önemli ve düşündürücü olmuştur. sinemanın hali hazırda deney videoları bile varken bu konuya değinmekte geçikmesi gerçekten şaşırtıcı. zira bu deney insan içgüdülerinin ne denli kontrolsüz de dengesiz olduğunun kanıtıdır. örgütsel olarak bulunduğun grubun ve sana verilen yetkilerin senin sen olmaktan çıkmasıyla ilgili. sosyal konumun insan psikolojisini nasıl etkilediği.

  her neyse. biraz alkol aldığımdan mı bilmioyrum filmi izlerken gerildim. özellikle girişteki jenerik ve deneklere gösterilen a clockwork orangevari şiddet videoları sahnesinde. öyle bir hazırladı ki o sahneler bizi filme gerginliğimiz filmin tamamına yayıldı. yapması gereken gibi duyularla oynadı. gerisindeki çok doldurulamayan içerik o gerginliği kullandı.

  evet film gerçekten deneyin sosyolojik yanına "das experement" gibi yaklaşamadı. ama gerilim filmi olarak bakınca gayet eli yüzü düzgündü. sinirlendik, uyuz olduk, gerildik. sinemasal ve teknik anlamda çok başarılı olmasa da zaten ilk filmde bunlara doymuştuk. aynı konuyu tekrar izlenilir kılmanın hollywoodcasını başarmış yönetmen.

  *