şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni sezon başında önceki sezonun fa carling şampiyonu ile fa cup sahibi arasında oynanan kupa.
 • bu yıl arsenal'in manchester united'ı 3-1 yenerek almasıyla 2004/2005 sezonuna deli başlamasını sağlayan kupa.
 • chelsea'yi 2-1 yenen liverpool bu seneki kupayi kazanarak 13. kez kupanin sahibi olmustur.
 • 2007 kazananı chelsea'yi 1-1'in ardından penaltı atışları sonucu yenen man utd olmuştur, böylece united toplamda kazandığı 12 kupayla bu alanda tüm zamanların en fazla kazananı oldu. liverpool ise bu süper kupayı 11 kez almıştır.

  http://www.thefa.com/…thefacommunityshield/history/
  yukarıdaki adreste hem bu kupanın daha doğrusu kalkanın* sekizgen şeklini, hem de skorlarıyla beraber 1908'den beri tüm kazananları bulunabilir.

  kupa tarihinde yalnızca ilk oynandığı 1908'de ilk maç berabere bittiği için, tekrar maçı oynanmış ve o kupayı da qpr'ı yenen man utd almıştır, ayrıca o yıl tarihte ilk ve son kez bu finale ev sahipliğine chelsea'nin stadı stamford bridge yapmıştı. kupa 1974'den beri geleneksel olarak wembley'de oynanıyor, tabi bu stadın bakımda olduğu önceki 6 yılda geçici olarak cardiff millenium stadı kullanılmıştı.

  kupanın orjinalliği kazananın maç berabere bitmesi halinde penaltı atışları sonucu belirlenmesindedir, sezon öncesine denk geldiği için extradan bir uzatma süresi oynanmaz. tabii bu durum 1993'de başlamıştır, bu tarihten önce beraberlik olması durumunda kupa genellikle iki takım arasında paylaştırılmıştır.
 • 27 agustos 2008 tarihinde 100. yilini dolduracak organizasyon.

  $imdiye dek oynanan en gollu charity shield maci 1911'de man utd ile swindon town arasinda oynanmi$. kirmizi $eytanlar kar$ila$mayi 8-4 kazanmi$.

  bu seneki mac ise 10 agustos pazar gunu manchester united'la portsmouth arasinda oynanacak.
 • 1914-1919 ve 1939-1947 yılları arasında dünya savaşları sebebiyle oynanamamıştır. ryan giggs bu kupada en çok oynayan (12) ve en çok kez kazanan (7) oyuncudur. adından da anlaşılacağı üzere bu kupanın tribün geliri ülkedeki yardım kuruluşlarına dağıtılmaktadır. çoğu takım önemsemese de hoş bir gelenektir.
 • bu kupa için yapılan tek maçta, oyuncu değiştirme hakkı 3 değil 5'tir. football manager'in yalancısıyım gerçi. bizdeki eski adıyla cumhurbaşkanlığı kupası yeni aıdıyla süper kupa ile benzer ve güzel bir şeydir.
 • ingiltere ligi'nde 5 yedek oyuncuya izin verilmesine rağmen sezon öncesi oynanan bu maça takımlar 7 yedek oyuncuyla çıkarlar ve 5 oyuncu değişikliği hakları vardır. 90 dakikanın berabere bitmesi halinde ise uzatmalar oynanmaz ve direkt penaltı atışlarına geçilir.

  eski adı charity shield'dir. eskiden hayır olsun diye oynuyorlarmış herhalde.
 • 2005-06 sezonundan önce ismi charity shield olan community shield'i en çok kazananlar sırasıyla man. utd (18), liverpool (15) ve arsenal (11)dir. tabii berabere biten ve paylaştırılan kupaları çıkartırsak man. utd.'nin 14, liverpool'un 10 ve arsenal'in 11 kupası oluyor te başlarına kazandıkları.
 • pazar gunu city ve united maciyla bir nevi manchester derbisi.. umarim manu maci alip community shield'te 19. sampiyonluguna ulasir.