şükela:  tümü | bugün soru sor
 • itiraf etmeliyim, normalde tüm o snob orospu çocukluğumla üzerinde "the new york times bestseller" ibaresi olan kitaplardan uzak dururum. önyargım, içeriğinin yavanlığına rağmen, kapağı gayet alacalı bulacalı ve üzerindeki "bestseller!!!" ibaresiyle 'yeni çıkan kitaplar' rafında yer alan, bir anda herkesin elinde görmeye başladığımız kitapların güven vermeyeceği yönünde. lakin söz konusu bu kitap olunca, içimdeki o snob orospu çocuğuna döndüm ve dedim ki: "ama şu kapaktaki çizime bak, çok cici!"

  kevin wilson, kitabı 2011 yılında yazmış. kitap türkçe'ye bu ay çevrilmiş. az önce de değindiğim kapağındaki cici çizimlerin [julie morstad tarafından çizilmiş] ve bestseller etiketinin yanı sıra nick hornby tarafından "yılın en iyisi.." şeklinde yorumlandığına dair bir cümle de bulunuyor. heyecanla açılan ilk sayfada da yüzünüze kocaman bir gülümseme bırakan şu cümleyle başlıyor kitap: "mr. and mrs. fang called it art. their children called it mischief."

  insanı performans sanatının içine sokan, sonra birden aile olmanın gereklilikleri ve zorluklarını tokat gibi çarpan, kolayca okunan bir kitap yazmış yazar. internette yaptığım minik araştırmalar ile hemen tutacak kitabın kokusunu almış yapımcıların, bu kitabın filmini çekmeye yeltendiklerine bile denk geldim. dilerim sonu extremely loud and incredibly close gibi hazin olmaz demeden geçemedim.

  kitap için özetle; performans sanatçısı anne babanın, sanatın başka dallarında başarılı çocukları olan annie ve buster'ın orta yaşlarına geldiklerinde hayatlarında önemli bir dönemece girip, küllerinden doğabilme/anne babalarına karşın bağımsızlıklarını ilan edebilme çabasını anlatıyor desem spoiler olmaz.
 • --- spoiler ---
  “ne fenadır aslında, bizi sevmekten vazgeçmezler, biz de onları. o küstahlıkları inanılır gibi değildir, bizi yaptılar diye. nasıl yaptılarsa. ya hayatları: elbette biz daha iyisini yaparız.”

  william meredith
  --- spoiler ---
 • filmi çekilecekmiş. keşke wes anderson çekse.
 • benim için kitap; 6.bölümden itibaren

  --- spoiler ---

  gerçek değildi ; kurulmuş, abartili bir sahneydi.

  --- spoiler ---

  işin özü sevdim ben bu aileyi
 • filminde bayan fang'ı, nicole kidman canlandıracakmış. diğer oyuncular henüz belli değilmiş. bir de bu kitabın kapağı çok güzel(miş).
 • performans sanatçısı bir kadın bir erkek ve çocuk a ile çocuk b dedikleri çocuklarının ilginç ve okunması gereken hikayesi.
  --- spoiler ---

  ''hadi buradan çıkalım '' dedi camille.
  '' nereye '' diye sordu caleb.
  '' alışveriş merkezine gidelim '' dedi camille.
  '' neden? ''
  '' giriş bedava '' dedi camille.
  --- spoiler ---
 • hiçbir derdi olmayan bir kitap. eğlenceli mi? evet. filmi çekilince belki iyi sinema olur ama kitabı iyi edebiyat değil maalesef.
 • “şimdi suratına bir tane çaksam,
  sanat diyebilir miyim buna?”

  yeni bir kitap almadan önce arkasını okuyanlardansanız, “fang ailesi”ni elinize alıp arkasını çevirir çevirmez bu cümleyle karşılaşacaksınız. ve bu aile ile üç yüz sayfa süren birlikteliğinizin sonunda inanın, kendinizi bu soruya “evet” cevabı verirken bulacaksınız.
 • tatilde boksör böcek'le birlikte okudum. bi kere boksör böcek'ten daha iyi. kitap tanıtımda falan hep "performans sanatçısı" dendiği için başta kitaba mesafeli yaklaşmıştım. ama bildiğiniz troll bu fang ailesi. avm'lere gidip ortalığı birbirine katıyorlar. eğlenceli bir kitap. ilk çeptır dört sayfa, denk gelirseniz ayak üstü okuyun. sonra gerisi gelir.
 • time, esquıre, amazon, people, guardian, nick horby tarafından yılın en iyi kitabı olarak lanse edilmiş. ama taaa buradan oraya kadar hassiktirsinler. o kadar da değil.

  doğaçlama yapıyoruz adı altında trollük yapmayı iş edinen bir ailenin maceralarını anlatıyor.

  buster:
  - "filmin sonunu söyleyip içine mi ettin sen şu anda?"

  annie:
  - "eğer bir film gerçekten muhteşemse buster, konusunu anlatarak filmi mahvedemezsin. diğer her şeyin yanında filmin konusu hafif kalır."