şükela:  tümü | bugün
 • 2019 yapımı, lulu wangın filmi. the farewell, “avengers: endgame”in açılışında 4662 salonun her birinden elde ettiği 76.601 dolarlık geliri; 87.883 dolarlık hasılatı ile fark atarak aşmış. hiç beklemezdim. başröllerde awkwafina ve tzi ma gibi önemli isimler var.

  kaynak: https://m.sinemalar.com/mobileweb/news/7846
 • yönetmenlik koltuğunda lulu wang'in oturduğu 2019 yapımı film.

  dünya prömiyerini 15. sundance film festivali'nde yapan ve burada "londra izleyici ödülü"nün sahibi olan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen filmekimi 2019'da seyirci ile buluşmuştu. film ayrıca bir süre önce gerçekleştirilen 77. altın küre ödülleri'nde komedi/müzikal dalında "en iyi kadın oyuncu (awkwafina)" ödülünün sahibi olmuştu.

  lulu wang'in kendi ailesinin başından geçen bir hikâyeden esinlenerek yazıp yönettiği, crazy rich asians ve ocean's 8 gibi filmlerle oyunculuk kariyerinde önemli bir çıkış yakalayan rapçi awkwafina'nın başrolünde yer aldığı film; çinli geniş bir ailenin, fazla bir ömrü kalmayan fakat ev ahalisi tarafından bu durumdan bihaber olması sağlanan ailenin büyükannesine "gizli" bir veda etmek için yeniden bir araya gelmesini konu ediniyor. amerika'da büyüyen lili'ye babası bir gün çok can sıkıcı bir haber verir: çin'de yaşayan nai nai'sine -yani ninesi- 4. evre akciğer kanseri teşhisi konulmuştur. aile bu haberi nineden saklayıp, kadının son günlerini huzur ve mutluluk içinde, ailesiyle birlikte geçirmesinin yerinde olacağına karar verir. lili, böylesine büyük bir haberi saklamanın büyük haksızlık olduğunu düşünse de bu karara uyup, ninesiyle -ona hiç haber vermeden- vedalaşmak için ailesiyle birlikte çin'e gider. yönetmen lulu wang'in kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı ve kahkahası hiç eksik olmayan film, ne duygusallığından ne de incelikli yaklaşımından hiç ödün vermiyor ve muhteşem performanslarıyla yürekleri dağlıyor.

  filmin afişi

  edit: filmi başka sinema'nın 1 ocak'taki özel gösteriminde izleme imkanı buldum ve yeni bir yıla güzel bir filmle giriş yapmış oldum. yıldızımın bir türlü barışmadığı çin sineması'ndan uzun bir zaman sonra böylesine sıcak ve bir o kadar da hüzünlü film izlemek de aradaki buzları birazcık eritmiş oldu kendi adıma. iş, okul ve diğer nedenlerden dolayı her biri dünyanın farklı yerlerine dağılmış ve uzun yıllardır birbirlerinden habersiz çinli bir ailenin fertlerinin kısa bir ömrü kaldığı tespit edilen büyükannelerini görmek için toplanmasını ele alan film, tam bir aile draması olduğu rahatlıkla söylenebilir. "bir ailenin en hüzünlü buluşması" olarak nitelendirilebilecek olan film dram dolu hikayesini komedi unsuruyla da destekleyerek türler arasındaki yolculuğunu son derece dikkatli ve bir o kadar da başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

  evrensel bir konu üzerinden hiçbir şekilde duygu sömürüsüne gitmeden hikayesini anlatmayı başaran film, temposunu hiç kaybetmeden ve izleyicisini sıkmadan derdini anlatıyor. küresel dünyanın gerçeklerinden biri olan "insan doğduğu yerde değil doyduğu yerde" anlayışını çin toplumu ve ailesi üzerinden veren film, doğu toplumlarının dahi bu gerçek karşısındaki aciziyetini birbirlerini yıllardır görmeyen aile bireyleri üzerinden vermeyi başarıyor. ileri derecede akciğer kanseri teşhisi konan ailenin büyükannesinden saklanan gerçek, filmin her anında seyirciyi de bu gerçeğe ortak ederek ailenin birer ferdi haline getirmeyi başarıyor. gerçeğin farkında olmayan ve küçük bir hastalığa sahip olduğunu düşünen büyükannenin yaşama sevinci ve ailesini bir araya toplayan düğün için yaşadığı heyecan da hayatın tüm acımasızlığına ve olumsuzluğuna karşı güzel bir tokat oluyor adeta.

  torununun düğünü için organizasyondaki her adıma el atan büyükanne karakteri, "yalan hiçbir koşulda söylenmemelidir" anlayışına da daha toleranslı bakmamıza olanak sağlayarak "güzel yalan"ın çok da kötü olmadığını en güzel şekilde gösteriyor. konusu itibariyle her ne kadar dram türünün ağırlığı gözlemlense de filmin içine ayarında serpiştirilen komedi faktörü de böylesine zorlu bir konuyu daha kolay sindirmemize olanak sağlayarak filmi ilgi çekici bir hale getiriyor. her şeyden habersiz düğün heyecanı ve ailesinin bir araya toplanması arasında günlerini geçiren büyükanne karakteri de ekran başındakilere çeşitli duyguları bir arada yaşatıyor. durumun farkında olan aile fertlerinin de gerçekler karşısındaki zorlu sınavı da her biri üzerinden psikolojik anlamda başarılı bir biçimde yansıtılmayı başarıyor.

  muhteşem bir film olmamasına karşın, seyircide çeşitli duyguların uyanmasına yol açan film, sıradan bir konuyu elinden geldiğince ve ortalamanın üstünde bir şekilde anlatmayı başarıyor. filmdeki müzik seçimleri de filmi izlerken çok ön plana çıkmasa da zihnimizin arka planında filmin hikayesi ile bir şekilde bağdaşıyor ve filmin duygusallığını geçiriyor. büyükanne karakterinin oyunculuğu da hem dram hem de komedi yönünden geçer not alıyor. filmin hemen bitişinden sonraki küçük sahne ise filmin seyircisine güzel bir jest ve moral kaynağı olacak şekilde ekranda belirerek hafif bir tebessümle salondan ayrılmaya olanak sağlıyor. her yönüyle ayakları yere basan ve iddialı olmasa da şans verilmesi gereken filmin hikayesi, hayatın acı ama bir o kadar da gerçeği olarak seyircisinin karşısına bir kez daha çıkıyor.

  filme puanım: 7
 • az evvel filmekimi sayesinde izlediğim aşırı güzel olmayan ama güzel film. 10 üzerinden 7-7.5 veriyorum.

  bol müzikli, ölçülü duygusal ve bol kahkahalı bir film olmuş. filmin başında saçma bulup batılı bir yaklaşımla kınadığım tavrı sonuna doğru o kadar da saçma bulmaz oldum. filmin arka planında akan, batıya göçmüş doğuluların memleketleriyle, aileleriyle olan meseleleri de izlemeye değerdi. hele ki bu zamanda, türkiye'de.
 • gerçek bir yalandan esinlenilmiş lulu wang filmidir.

  başrolde awkwafina oynamakta ve bence son derece iyi bir iş çıkarmıştır.

  film bir aile draması olarak karşımıza çıkmakta. birbirinden çok uzakta yaşamakta olan aile bireylerinin bir düğün/hastalık üzerine babaannenin evine ‘gizli bir veda’ için toplanmasını ele alıyor.

  sinematografik olarak da izleyiciyi tatmin edeceğini düşünüyorum. çin toplumunun sosyoekonomisini ve doğu-batı insan sentezinin analizi anlamak için de izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapıt.

  amerika-çin ekonomi savaşını alaylı bir dille ele alırken, taraf olmak gerekiyor mu diye düşündürtmektedir ayrıca.

  yer yer üzen, genelde ise yüzde bir gülümseme bırakan tatlı mı tatlı bir hikaye.

  9/10
 • bugün (bkz: filmekimi)’nde izlediğim (bkz: lulu wang) filmi. bir kadın yönetmen filmi olmasından mı, baş karakter kadın olmasından mı bilemedim filmekiminde watclistimde vardı hep. bence hoş naif bir film olmuş. hafif siklet çin-amerika müsabakası :) film oldukça eğlenceli, bolca görebileceğiniz tatlı film. --- spoiler ---

  mezarlık sahnesi, yemek sahneleri çokk hoştu bence. bu filmi bir yıl sonra hatırlar mıyım? şöyle böyle. tekrar izler miyim cıkkk... ama sevdim hoştu. tam bir festival filmi. based on an actual lie beeeee. bambaşka bir kültürü, aileyi, doğuyu kısacık da olsa çok güzel yansıtan bir film olmuş.
  --- spoiler ---
 • geçen ay gösterime giren di jiu tian chang gibi, çin'de ailenin ne kadar önemli olduğu vurgulayan film. izlerken ister istemez elveda oğlum ile kıyasladım ve o filme nazaran elveda filmini daha zayıf buldum.

  --- spoiler ---
  mezarlık sahnesi ve birkaç sahne bana zorlama göründü. sanki "bu kadar dram yeter hadi biraz gülelim" der gibiydi.
  --- spoiler ---

  benim de ankara seansında yanımda oturan kişiye lafım var. arkadaşım bu kadar hastaysan evine gidip yatsaydın ya. niye mikroplarını sağa sola saçtın. *
 • daha büyük bir beklentiyle girdiğim tatlış bir filmdi.
  --- spoiler ---

  aradaki aile ilişkileri hoş bir his bırakıyor ama bazı sahnelerde sırf bu havayı yaratma amacı baskındı ve dolayısıyla kasıntı duruyordu. ailenin sofrada olduğu sahnelere bayıldım. sürekli çin-amerika göndermesi yapılması pek hoşuma gitmedi.
  --- spoiler ---

  bunların dışında hoş bir filmdi ama çok beklentiye girmemek gerekli.
  ben de ankara filmekimi seansındaydım ama buradan kimseye mesajım yok. teşekkürler.
 • filmekimi kapsamında gösterilmiş, çinli kadın yönetmen lulu wang'ın, 2019 yılı yapımı filmi. filmimiz, ileri derecede kanser hastası olduğundan habersiz yaşlı kadının, dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan akrabalarının ölmeden önce son bir kez görebilmek için çin'de sahte bir düğün düzenleyerek bir araya gelmelerinin hikayesi..samimi sıcak ve sempatik bir aile filmi.
  https://www.imdb.com/…37428/mediaviewer/rm539321344
 • bir süredir 8 olarak seyreden imdb puanı* ve okuduğum yorumlar sebebiyle yükselen beklentilerimi tam karşılayamadı fakat hayal kırıklığı da yaşatmadı. filmi ve filmde anlatılmaya çalışılan duyguları doğal ve samimi buldum. örneğin, filmin başında finansal durumunun çok parlak olmadığı arka planı verildikten sonra kızın ilk uçağa atlayıp çin'e gitmesiyle bir soru işareti oluşmuştu bende. genelde filmlerin pembe dünyasında böyle şeylerin önemi yoktur ama annesinin laf sokuşlarıyla rahatladım.* gelin kaynana çekişmeleri ve yurt dışına gitme kalma çelişkileri oldukça tanıdıktı. filmin üzerine kurulu olduğu yalan, doğulu kültüre daha yakın olduğumuzdan sanırım, gayet normal geldi bana. o nedenle başta kızın tavırlarını abartılmış buldum ama düşününce amerika'da yetişmiş biri için sıradan olabilir. eleştirebileceğim bir nokta olarak, otel sahnelerinde araya sıkıştırılmış fuhuş ve kumar detaylarıyla gördüğümüz oryantalist bakış açısı ya da gereksiz mesaj verme çabasını söyleyebilirim. mezarlık sahnesi ve düğünde masada oynadıkları oyun ise en çok gülümseten kısımlardı.