şükela:  tümü | bugün
 • abd'de gelecek ay yayinlanacak olan,louann brizendine'in kitabidir.yazarin iddiasina gore kadinlarla erkeklerin farkliligi beyinden basliyor.
 • amerikalı nöropsikiyatrist louann brizendine'in kelebek yayınlarından çıkan kitabı. kadın-erkek meselesine yeni bir bakış açısı kazandıran, etkileyici bir çalışma. şiddetle tavsiye edilesi.
  "her beyin kadın doğar, bazıları erkek büyür"
 • louann brizendine tarafından kaleme alınmış kitap.
  aslında her insan hayatına kadın beyniyle başlar. dişi, doğanın başlangıç halidir. ancak hamileliğin 8. haftasından sonra testosteronun iletişim merkezine yayılmasıyla bu üniseks beyin erkek beynine dönüşür. bu süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde de artış görülür. testosteron seli gerçekleşmezse, kadın beyni değişmeden büyümesini sürdürür ve hücreler iletişim ve duygusal gelişim merkezlerinde yoğunlaşır.
  peki, bu farklılaşma neleri etkiler?
  nöro-psikiyatr dr. louann brizendine bu etkilerden bazılarını şöyle sıralıyor:

  -kadın günde 20.000, erkeklerse 7.000 kelimeyle konuşur.
  -seks düşüncesi bir kadının beynine gün aşırı uğrarken erkeklerin neredeyse hiç aklından çıkmaz.
  -kadınlar, erkeklerin hiç hatırlamadığı kavgaları asla unutmaz.
  -bir erkek, karşısındaki insan ağlamadıkça ya da çok üzgün görünmedikçe onun neler hissettiğini anlayamazken, bir kadın ufacık bir mimik ya da bakıştan karşısındakinin ruh halini çözebilir.
  "hayatı futbol, kanepe ve seks üçgeninde sıkışmış biri ne kadar karmaşık olabilir ki?"
  mansur forutan - akşam
  "brizendine, kitabında kadın beyninin macintosh, erkek beynininse pc olduğunu anlatıyor.
  serdar devrim - hürriyet
 • whitney cummings tarafından yönetilip filme adapte edilen kitap. sanıyorum başrolde modern family'den tanıdığımız sofia vergara olacak.
 • cozulemez.
 • içerisinde kadınların bazı davranışlarının altında yatan sebeblerin sorgulandığı ve yine kadın psikolojisindeki ilginç çözümlemelerin yer aldığı dr. louann brizendine kitabı.

  baştan söylemek gerekir ki yazar kadın psikolojisi bağlamında freud öğretisine tamamen sert bir şekilde karşı çıkıyor. 'freud'un kadın vajinasındaki sinirlerin beyindeki bağlantı noktaları hakkında fikri dahi yoktur' diye bir çıkışı vardır ki bu öğretiyi tamamen elinin tersiyle itiyor.

  kitaba başlarken ki beklentim çok düşüktü. kahve falı gibi basit bir fikir yürütüme, genelleme saçmalıklarına düşer diye ön yargılıydım. fakat kitabı okudukça ne kadar titizlikle hazırlandığına şahit olup akademik düzeyde bir çalışma olduğunu görüyorsunuz.

  yazar, kadınları bebeklikten başlayıp yaşlılığa kadar olan tüm dönemlerini (ergenlik, yetişkinlik, hamilelik, menopoz öncesi ve menopoz sonrası...) ince ince tüm ayrıntısına kadar inceliyor. özellikle kendi hastalarından bolca örnekler vererek konuyu çeşitlendiriyor.

  savunduğu görüş, kadın davranışlarındaki ve duygularındaki değişimlerin sebebinin %70'inin çoğunlukla hormonlar yüzünden olduğu şeklinde. geri kalan %30'luk oranı ise kadının yaşadığı çevre ve içinde yetiştiği aileye bağlıyor.

  kitabın sonunda neredeyse 100 sayfalık bir kaynakça kısmı var ki çok ilginç. yazar özellikle koydurmak istemiş çünkü ileri sürdüğü fikirlerin çoğunu dünyanın önde gelen saygın üniversitelerinin yapmış olduğu çalışmalar ve yine saygın bilim adamları tarafından denekler üzerindeki araştırmalarını referans göstererek açıklamak istemiş. yukarıda bahsettiğim gibi basit bir kahve falı tahmini üzerinden yürüyen bir kitap değil bu. tamamen bilimsel araştırmalara dayanan verilerle işlenmiş bir kitap.