şükela:  tümü | bugün soru sor
 • white çiftinden* sonra yeni bir yetenekli aile ile karşı karşıya olduğumuzun işareti the fiery furnaces.

  freidberger kardeşler, yani matthew ve eleanor freidberger tarafından kurulmuş bir grup the fiery furnaces. indie rock, folk, post-punk ve daha pek çok türü harmanlayıp üzerine kabare tarzı vokal yapan bu kardeşlerin müzikleri gerçekten farklı ve etkileyici. şarkılara alışmak zor, ama daha sonra bağımlılık yapıyor.

  özellikle new york civarlarında ün salmış olan grubun iki albümü var. ilk albümleri gallowsbird's bark 2003 yılında, ikinci ve son albümleri blueberry boat ise 2004 yazında piyasaya çıktı. blueberry boat pitchforkmedia ve tinymixtapes gibi eleştri sitelerinin yeni gözdesi konumunda.

  müzikte farklı tatlar arayanların gözden kaçırmamalarında fayda var.
 • kaotik, insanın içini kıpır kıpır eden, ilginç bi müzik. blueberry boat albümlerini ilk dinlediğimde hiçbir şey anlamamıştım da diyebiliriz, ama ona rağmen albüm beni dumur vaziyette bırakmayı başarmıştır.

  bir başka aile grubu, özgün müzik arayanlara tavsiye.
 • grubun kızkardeşi eleanor friedberger, franz ferdinand'ın vokalisti alex kapranos'un sevgilisiymiş.
 • chicago asıllı new york'ta yasayan rock duosu. cok uretkenlerdir. isimlerinde hem chitty chitty bang bang'e hem de incile gönderme vardır(mış daha dogrusu). rehearsing my choir anneanneleri olga sarantos'un hayatından bolumlerden olusur. pek guzel coverları vardır ayrıca, the beatles'dan tut the fall'a. bir de the clash cok severmis matthew friedberger, ozellikle de sandinista'daki dub uygulamalarından ne kadar etkilendiğini bir sürü roportajinda dile getirir ve de one more time'ı coverlarlar.
  2003 - gallowsbirds bark
  2004 - blueberry boat
  2005 - rehearsing my choirve 10 şarkılık bir e.p.
  2006 - bitter tea

  matthew friedberger bu sene iki albüm birden çıkarıyor ayrıca;
  holy ghost language school
  winter women
  dort gozle bekliyoruz...
 • tropical ıce land gibi şarkılarıyla kuş sesleri arasında gerçekten özgün ve güzel müzik yapan bir grup...
 • ilkbaharın ilk günlerinin fonuna öyle yakışıyorlar ki insan başka bir şey olsun istemiyor kulağında...
 • setlerini ve sarkilarda kullandiklari enstruman gruplari tammamiyle degistirms bir indie grup. bu degisim bence kendilerine yaramamistir, canli performanslarinda tropical ice land isimli, kanimca dunyanin en guzel sarkilarindan biri olan sarkiyi, icra edislerinin 5. dakikasina dogru taniyabildi seyirci. eleanor friedberger, herhangi bir williamsburg hipsterindan belki buyutecle ayirdedilebilecek kadar itici bir de. eski bascilari toshi ismindeki mulayim insan, konserlerinin oldugu greenpoint'te venuden 5-6 blok uzakliktaki video dukkaninda calisiyor. ilgilenenlere duyurulur.
 • 28 şubat pazar akşamı indigo'da konserleri olacak ki oh la la diyorum.
 • dinlemesi hoş fakat çok uzun dinlendiğinde de bazen çok rahatsız edici olan, aynı zamanda kendini çok tekrarlayan bir grup. kendilerini değiştirdiklerine dair bir rivayet var fakat ben bu değişimi yakalayamamış bir cahil olarak burada oturmuş bunları yazıyorum. yine de i'm going away güzel şarkıdır.
 • 28 şubat günü indigo'da konser vermiş olan grup. nitekim indigo'nun ses sisteminin boktanlığından pek bişiy anlaşılmamıştır konserden. ama yinede tatlı bir grup, vokalistin konser çıkışı vestiyerde bekleyip utangaç utangaç dinleyicilere dinlediğiniz için teşekkürler falan demesi çok içten geldi. üstüne üstlük bana 'do not forget fiery furnaces' iğnesi veriverdi, mutlu etti beni.