şükela:  tümü | bugün
  • the purge serisinin 4. filmi. 4 temmuz 2018'de vizyona girecek. y'lan noel, lex scott davis, joivan wade, luna lauren velez ve marisa tomei, dizinin başrol oyuncuları. yönetmen gerard mcmurray.

poster
    https://www.youtube.com/watch?v=gyymnkoftjm

(bkz: ilk üç filmi ben de destekledim)
  • adı the purge island olacak film. bir adada geçecekmiş.

(bkz: the purge: the ısland)

http://www.imdb.com/title/tt6133466/
  • purge olaylarının başını anlatacak film. fikri kim ve neden ortaya attı, bunu izleyeceğiz.
  • anlaşılan üçleme yapmak yerine 5-6 film çekmeden bırakmayacaklar. bundan sonrada purge olaylarını sonlandırmak istemeleri hakkında bir film yaparlar sonrada tüm dünyada purge olayları başlayan bir film yaparlar sonrada herşey aslında simülasyonmuş.
  • filmin türkiye vizyon tarihi 20 temmuz. marisa tomei de kadroda üstelik, şaşırdım.

her eve imdb
  • serinin 2. ve 3. filmlerinin gölgesinde kalacak film.
  • öncelikle eleştirisi: tık

purge serisi, son yıllarda bulunmuş en mükemmel fikir olmasına karşın gene son yıllarda en feci şekilde mahvedilmiş seri de diyebiliriz. arınma gecesi fikri o kadar çok şey barındırıyor ki içerisinde. güçlü bir yönetmeni ikna edebilseler çıkabileceklerin haddi hesabı yok. lan bana verseniz daha güzelini yaparız. purge türkiye falan, popülasyon %20'ye düşüyor. bir gecede katledildik falan...

üçüncü film, sanatsal açıdan mükemmel bir işken 4. film maalesef politik doğruculuğun kurbanı olmuş. evet, purge olsa bu ülkedeki insaların çoğu kürtlere, kürtler de türk dedikleri kişilere saldırır. beyazların siyahlara saldırması da mantıklı. fakat bunun işlenişi o kadar klişe ki.

seriyi sevenlere kafasını boşaltıp gitsin. yoksa çekilecek film değil.
  • seriyi izleyip izleyip, "bu purge de nereden çıkmış ki? çok saçma!" diyen eleştirel kişiler için çıkarılmış film. bu sebeple, ilk yarısı, ikinci ve üçüncü filmlere göre, biraz sönük ve aksiyonsuz geçiyor, ancak ikinci yarıda, film arap atı gibi açılıyor. ortamda hafif bir the wire tadı olduğundan dolayı, ben bu filmi sevdim. tabii, the wire'da, buradaki aksiyonları yapmak için, purge murge beklemiyorlardı ama olsun.

özellikle atmosferi, müzikleri ve yakın dövüş sahneleriyle, yaz için fena bir film değil. en büyük eksiği, kendinizi özdeşleştireceğiniz, "bu ölmesin" diye heyecan duyacağınız bir karakterin olmaması. özellikle başroldeki kız, rol kabiliyetinin olmamasıyla, insana "çok gıcıksın, keşke ölsen." dedirtmiyor değil. ama, the skeletor adındaki adam, bir korku filminde gördüğüm en ürkütücü karakter olmasıyla, övgüyü hakediyor.

--- spoiler ---

olayların başlangıcı, aslında siyasetin kirli yüzünü ortaya seren ve birçok yönüyle, dünyadaki bazı ülkeleri ve türkiye'yi andıran sahnelere sahip. bu açıdan ilgi çekici.
    1- ortaya bir fikir at.
    2- bu fikre, halkın ihtiyacı olduğu konusunda diret.
    3- bu fikri savunması için insanlara para ver.
    4- uygulamayı başlat.
    5- ilgi yoksa, profesyonelleri devreye sok.
    6- basını manipüle et.
    7- halk bunu istiyor diyip, uygulamayı devam ettir.
    8- halk, gerçekten de, bunu istesin.
    9- olaydan zengin ve güçlüler karlı çıksın, fakirler ölsün.

--- spoiler ---
  • az önce sinemada izlediğim film. iş bu entry film zevkini baltalayıcı bilgiler içermemektedir.

öncelikle purge serisi gerçekten fikir olarak güzel ve çok da sevdiğim bir seri, ama ne yazık ki diğer 3 filmi gibi bu film de belli bir çıtayı aşamıyor, purge serisini kendi içinde sıralarsak son ikiye gireceği düşünüyorum, purge serisini daha önce duymuşsanız ve filmlerini izlemişseniz, eğer benim gibi yüksek beklentiyle giderseniz, hayal kırıklığıyla ayrılırsınız.

filmin politik doğruculuğu gözümüze gözümüze sokması beni çok rahatsız etti, ben bu fikirlerin filmlerde alt metin olarak işlenmesinden yanayım, bu konuda, diğer purge filmleriyle kıyasladığımızda, the first purge filminin bunu çok açık şekilde yapması, beni rahatsız etti.

toplamak gerekirse, eğer purge serisi hayranıysanız ve düşük beklentiyle giderseniz ya da seriye aşina olmayıp konu itibariyle izlemelik ilginç bir film arıyorsanız izlenebilir film.