• öyle etkileyici bir tanıtımı var ki; kaliteli ve gerçekci olduğunu bile bile izleyip izlememekte tereddüt edersiniz. anlatılanları dinleyip resimleri gördükçe mengenede kalmış gibi oluyorsunuz. anlatıcının sesi titreyerek "kimse bu savaşı istemedi, bir silahtan çıkan mermi bütün bunların sebebi olabilir miydi" sözü içeriği özetliyor. sadece savaşı değil öncesi ve sonrasını derinlemesine ele almış dolu dolu bir belgesel.
  • ilk bolumunde canakkale savasi ile ilgili anlatilanlari izlerken gozlerimin doldugu belgesel.
  • hew strachan 'in kitabina dayandirilarak yapilan nefis belgesel. bir suru orjinal filmle birlikte, 1. dunya savasini gayet detayli anlatiyor. enver pasa'nin, talat pasa'nin, mehmet resat'in hareketli filmlerini ilk defa bu belgeselde gordum. yine ayni guzellikte bir ikinci dunya savasi serisi icin (bkz: the world at war). her biri 50-55 dakikalik 1. dunya savasi belgeselinin bolumleri ise soyle:

1- to arms 1914
    2- under the eagle 1914-1915
    3- global war 1914-1916
    4- jihad 1914-1916
    5- shackled to a corpse 1914-1916
    6- breaking the deadlock 1915-1917
    7- blockade 1916-1917
    8- revolution 1917
    9- germany's last gamble 1918
    10- war without end
  • büyük ingiliz tarihçi hew stratchan'ın opus magnum eserinden senaryolaştırılan 10 bölümlük belgeseldir. konu üstüne yapılanların en iyisidir, the world at war nasıl ikinci dünya savaşı için aşılması imkansız bir standart koyduysa bu belgesel de büyük savaş için yanı şeyi yapmıştır.
  • belgeselde nedense iki alman kruvazörün karadeniz'de fes giymiş alman mürettebatı ile rus limanlarını biteviye bombaladığı ve türkiye'yi savaşa resmen dahil ettiği söylenmektedir. ve lakin asıl orijinal yavuz ve midilli'nin ingiltere'ye savaş öncesi sipariş edildiği halde ve paraları son kuruşuna kadar ingiltere'ye ödendiği halde taze bitmiş modern bu iki geminin neden el konulduğu söylenmemektedir. ingilizlerce bu iki savaş gemisi teslim edilecekken hem de bir ay boyunca türk mürettebat gemiler konusunda eğitim görmüşken el konulmuştur. almanlar da iki gemisinin ismini yavuz ve midilli yapmışlardır. ingilizlere ödenen çil çil altınların istanbul'da nasıl toplandığı da hiç geçmemiştir belgeselde.

ikinci husus ise şudur. almanlar fransa'ya saldırmak için belkçika'dan geçmişler ve ciddi bir katliamda bulunmuşlardır. sonra almanlar avusturya macaristan güçleriyle beraber kuzeyden sırbistana ve savaşa itilaf deflettleri lehinde yeni giren bulgarlar da güneyden ve doğrudan sırbistana girmişlerdir. sırp ordusu savaşmamış milyonlarca sırp ile arnavutluk yani batı tarafına kaçmışlardır. dağlarda geçen bu göç yüzünden milyonları bulan ölümler olmuştur. bu konularda soykırım lafı edilmez ve şaşırtıcı biçimde sivil ölümün sebepleri keskin nişancıların tasfiyesi için olduğu söylenirken , türklerin ermenileri "durduk yere" suriye'ye sürdükleri ve 800.000 ermeninin bu yolla öldüğünü iddia etmesidir. türkiye'de o zaman söz konusu illerde 800.000 kişi yoktur ama sayı vermek daha etkileyici olabilir.

diğer yandan osmanlı'nın bu savaşta türklerin "almanlar için ya da islamiyet için*savaşmadığını" türkler için bu savaşın "meşru müdafaa" olduğunu beyan etmesi belgesel için iyi puandır.

inkılap tarihinin çok derin anlattığı için eğitim sitemimizde iki dünya savaşını da doğru dürüst bilmememizin eksikliğini gidermesi açısından önemli bir yapıttır. izlenilmesi şarttır efendim.
  • en nihayet national geographic kalitesiyle üç dvdlik bir set olarak piyasaya sürülmüş opus magnum belgeseldir. kendine bir iyilik yapmak isteyen herkese, üç paket sigara parasına kıyılıp bir kopyasının edinilmesi ve birkaç defa tekrar tekrar izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
  • izleyin, izletin efendim. herkesin izlemesi lazım gelen şahane bir belgesel.

şöyle ki; ülkemiz okullarında bildiğiniz üzere ikinci dünya savaşından neredeyse hiç bahsedilmez, bir paragrafla geçiştirilir. birinci dünya savaşı ise uzun uzun anlatılır. lakin bu belgeseli izledikten sonra farkettim ki o konuda da pek başarılı değilmişiz. bilmediğimiz görmediğimiz çok şey var bu belgeselde.
  • izlerken not almayı unutmayın. yada not almadıysanız 2 kere ızlemenızı tavsiye ederim.
  • 10 bölümden oluşan mükemmel bir belgesel. savaştan iğrenmek için bire bir. objektifliği dikkat çekici. elbette almanlara bazı yerlerde yüklenme var ancak ana saldırgan bir ülke olduğu için göz yumulabilir buna. türkiye'ye karşı yapılan anlatımlar şaşırtıcı derecede olumlu.
hesabın var mı? giriş yap