şükela:  tümü | bugün
 • beni çok derinden etkileyen bir aeon spoke şarkısı efendim. daha en başından itibaren insanın içine bir hüzün çökmesine neden olur bu parça. kıvrandırır insanı, uyutmaz, üzer... çabuk harcanan şarkılardan değildir kendisi. zira olmamalıdır da. günler sonra, aylar sonra, yıllar sonra durduk yere insanın aklına gelir, saatlerce dinletir kendini.
  ve sözleri şöyle;

  he's a blue-eyed man.
  the perfect body with perfect hands.
  are you beautiful now?
  are you beautiful?
  it's a non bedroom home.
  the rolls gets sparked the pools never cold.
  are you wealthy now?
  are you wealthy?
  the cover of a magazine.
  on oscar night you thank the team.
  are you famous now?
  are you famous now?
  the fate of the world in your hands.
  your victor's speech of a promised land.
  are you powerful now?
  are you powerful?
  are you happy now?
  are you happy now?

  bulunması zor sayılabilecek bir şarkı kendisi... o yüzden;
  http://www.youtube.com/watch?v=ab1difdc2jw
  evet şimdi ağlaya ağlaya dinlenebilir.

  bir de (bkz: adamın amına koyan şarkılar)
 • kişi için değil, kişiler için, ben için değil, biz için soran şarkı. karartıyorsa, geceyi değil, yaşamı, üzüyorsa, kişiyi değil, insanlığı. almış başını, insanın, doğayla, kendisiyle, zihniyle ola ola bitemeyen mücadelelerinin üstüne hep "güç"ten yana, "kazanmak"tan yana olanı kayırırcasına oturuvermiş tarihinden gelen de şimdisine bitmeyen bir hırs eşliğinde kurulan o "ben daha olmazsam çatlayacağım" öğrenmeleriyle dolu zihnine sağlı sollu vuruyor.
  ayna tutmak dedim gitti buna. hiç acıması yok:

  oldun mu şimdi? en oldun mu? kendine en güzel giysileri, en güzel kelimeleri buldun mu? güzel oldun mu? duracak mısın? duracağın yeri bulacak mısın? kendini, sen olmak dışında yapıştığın ne varsa onla tıkıştıracak mısın? sevdin mi yarışı? hapsolduğun yerden elde ettiklerinle tamam olacak mısın? doydun mu? aç mısın? daha fazla tepesine çıkacağın duygu, parçalayacak insan bulacak mısın açlığına? bulunca, alınca, kazanınca, olacak mısın? sen mi olacaksın? bunu sen yaratmadın. içine doğdun. parçası olmaktan, kıpırdayamayacak kadar küçülmenden, oturduğun yerde ömründen, insandan, hayatından yiye yiye büyüdüğünü sanmaktan memnun musun? korkuyor musun? durursan oyun mu bitecek? durmamaktan hoşnut musun? bunu sen yarattın. çünkü içine aldın. tüm inşaları kendin sandın. üşendin, sormadın. deşmek zor, normallik konforlu geldi. kıçına batanları umursamadın. kendini böyle konumladın. dışladın, büyüklendin, yarıştın, yarıştırdın. kalıplardan hayat yaptın. hayat dediğinin içinde, aynaya bak, mutlu musun?

  insan zihni hoş şey de bi yandan, soru sorarken, daha önce sorulmuşları da bağlıyıveriyor içinde. tüm bunlara "you race towards an early grave" deyivermiş adamlar çoook zaman önce, güneşi unutup kazdığı çukurlarla uğraşan tavşanlara hitaben*. ama, seneler sonra böyle karşılaşmalar neticesinde, şimdi benim lafım sana aeon spoke, sen de, yaptın şarkı diye böyle bir şey, koydun aynı adlı albüme, bir de böyle inlete inlete söyledin, artık kaç kişiyseniz, arıza mısınız acaba?
 • bu şarkıyı dinlerken ona izin vermelisindir, kendini rahat bırakarak. seni her seferinde farklı yerlere götürecektir çünkü, muhtemelen eski anılarına doğru, hüzünlendirerek. hüzünlendirse hatta ağlatsa bile bırakamazsın dinlemeyi dakikalarca, saatlerce dinlemeye devam edersin, melankolik olur çıkarsın.

  not: ayrıca epigonion'a selamlar ederim, bu şarkıyı keşfetmemi sağladığı için***
 • bu şarkıyı her dinlediğimde hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. sonra her haltı yazıya dökme hırsımıza kızıyorum. kelimelerle ifade edilemeyen kalmasın diye diretiyoruz. oysaki müzik için bu çabamız boşa. bir müziğin bizde bıraktığı etkinin ancak gibisini aktarabiliriz. dinlemek, bu çığlık içinde kaybolmak neyimize yetmiyor. notalardan daha iyisini söyleyebileceğimizi aklımız kesiyor mu.
  diyorum demesine de, the fisher tale yüreğimi bir başka türlü kabartıyor, hanemi bir başka karartıyor. seviyorum sözlerini bile dinlemeden söyleyenin neye üzüldüyse aynısını hissetmeyi, ister istemez ''are you beautiful now''ı duymayı seviyorum. bir şarkının bir insanı bambaşka dertlere sürüklemesini, yakasından tutup üzüleceksin diye sarsarak bunu başarmasını takdir etmeden olmuyor. hiç abartmıyorum, nefesim kesiliyor ben bu şarkıya odaklandığımda, arkama yaslanıp soluklanmam gerekiyor. sonra büyük bir derdim olduğunda doğa karşıma bunu çıkarmasın, çok yanlış şeyler yaparım diyorum. dünyaya böyle güçlü haykıran bir şarkı bana yoldaşlık ederse, sakınmam giderim diye korkuyorum.
 • psikopat şarkıdır. tanımlanamayan cisimdir. anlatamam. duyman lazımdır. stoptur.
 • adamın amına götüne ağzına her yerine koyan bir şarkıdır afedersin.
 • bir isyan sarkisidir.evet, isyan.
 • sözler insanı boğabilir mi sorusunun cevabı tekil eveti bulabileceğiniz bir şarkı. karşılıklı duran bir kuasarın ve bir karadeliğin tam arasında kalmak gibi, içi ezilirken bir yandan plazma akısında boğulmak gibi, gözlerin yanması, boğazın düğümlenmesi.
 • adam siken şarkı. izinsiz adam sikiyorlar.
 • (bkz: thereisnowayoutbitch) bana yolladığı nefis parça.
  edit: düzeltme.