şükela:  tümü | bugün
 • 97 nba finallerinin 5. maçı, ya da diğer bir adıyla 11 haziran 1997 chicago bulls utah jazz maçı. maç sabahı kalkan mj, hastalanmıştır ve ateşi yüzünden yataktan bile çıkamaz. maça gelince son çeyreğe 5 sayı geride giren chicago bulls majesteleri komutasında sonlara doğru iyi bir seri yakalar ve maçı 90-88 kazanır. mj 38 sayı, 7 ribanund, 5 asist, 3 top çalma ile maçı bitirirken pippen'ın kollarında bayılır. michael jordan'ın neden en iyi olduğunu gösteren maçlardan biridir aynı zamanda.

  p.s. bu maçı nba 2k11 de oynayabiliyorsunuz ayrıca.
 • dirk nowitzki de majesteleri kadar olmasa da (hasta hasta 38 sayı ne lan oha) 7 haziran 2011 dallas mavericks miami heat maçında 39 derece ateşle 21 sayı atarak ve maçı kazandırarak benzeri bir başarıyı yakalamıştır.
 • michael jordan'ın utah karşısına çıkmadan önce hastalık belirtileri gösterdiği, maçta da çok yorgun olduğu gözlemlenen maça verilen isim.

  daha sonrasında bir çok oyuncu için zaman zaman kullanılan bir terim haline gelmiştir, ancak biz biliyoruz ki mj kenara her geldiğinde dinlenmek için hemen kendini bench'e atıyordu. hatta zaman zaman üzerine koyulan buz torbalarını bile farketmeyecek seviyeye gelmişti.
 • hakkında michael jordan'ın yediği pizzadan zehirlenmiş ya da maç günü "hangover" olmuş olabileceği ile ilgili rivayetlerin döndüğü olay. ilgili video
 • bu maçın özetini aşağıda ki linkte bulabilirsiniz. michael jordan'ın hasta ve ateşli olarak çıktığı, 38 sayı ile galibiyeti getiren oyuncu olduğu maç.

  https://www.youtube.com/watch?v=2os-hfxsula
 • bana göre michael jordan kariyerinin en efsane maçıdır. ayakta duramayacak haldeyken 38 sayı atmak nedir? diğer olumlu istatistikleri saymıyorum bile.
 • pippen o gün için 'mj ile yıllarca maç yaptım onu hiç bu kadar hasta görmemiştim.' demiş. 20 yıl geçmiş üstünden gerçekten efsane olmuştur bu maç hem basketbol tarihi için hem spor tarihi için.
 • michael jordan'ın psikopatlık derecesindeki rekabetçiliğinin gözümde zirveye çıktığı maç. üzerinden 20 yıl geçmiştir ve günümüzde yıldızlar en ufak sakatlık veya rahatsızlıkta kenarda oturmaktadırlar.

  özellikle son çeyrekte artık ayakta zor durduğu gözlenen jordan neredeyse bayılma pahasına utah potasına 38 sayı ve galibiyeti getiren 3'lüğü bırakmıştır.

  maçın utah deplasmanında çok iyi baskı kurabilen bir seyirci önünde olması, seri 2-2 iken düğümün çözüleceği maç olması ve üzerine de hasta olması jordan'ı durdurmamış ve tüm bu dezavantajlara rağmen inanılmayacak bir maç çıkarmıştır.

  spor tarihinde michael jordan kadar rekabetle kafayı bozmuş bir sporcu göstermek zordur.
 • bu meşhur maçın sözlü tarihinin türkçe çevirisi şuradan okunabilir.