şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: following)
  • fox'un önümüzdeki sezon yayınlayacağı seri katil draması, başrollerde kevin bacon ve james purefoy gibi iki usta aktör var.
    http://www.imdb.com/title/tt2071645/
  • kevin bacon, james purefoy, shawn ashmore ve jeananne goossen gibi iyi oyuncuları bulunduran, dawson's creek ve the vampire diaries'in yapımcısı olan kevin williamson'ın yeni projesi. önümüzdeki sezon ortası aramızda olacak. konusu kısaca: 'seri katillerin birbirleriyle iletişim kurmak için bir ağ oluşturmaları.' şurada tanıtımı var. merakla bekliyorum
  • bu kadar çok klişeden bu kadar sağlam bir iş çıkarttıkları için yapım ekibini gönülden tebrik ettiğim dizi. kiefer sutherland'in hayal kırıklığına uğrattığı fox'un yüzünü güldürecek gibi duruyor, zira büyük bir hit olmak için her türlü koşulu yerine getirmiş, başarılı olmazsa çok şaşıracağım. ayrıca kendi senaryolarımda da illa ki kullandığım sıkı cold open'ların seyircinin nasıl birkaç dakika içinde bir işe bağlanmasını sağlayabileceğini tekrar kanıtlamasını da ayrı sevdim, belirteyim.

--- spoiler ---

ancak... yaralı alkolik emekli polis, kaçan ve yarım kalan işini bitirmeye çalışan seri katil, hannibal-clarice dinamiğinde ilerleyen katil polis ilişkisi ve diyalogları ile tüm özünü kullanılmaktan eskimiş öğelere barındırıyor oluşu ilk etapta can sıkıyor. ama bu klişelerin içinden iyi bir hikaye çıkartmayı başarmışlar. 14 genç kızı öldürdükten sonra yakalanan ve dokuz yıl sonra hapishaneden kaçan joe carroll hapiste kaldığı bu süre boyunca bir şekilde kendisine bir tarikat kurmuş ve müritler yetiştirmiştir. onun işlediği tarzda cinayetler işlemeye hazır bu müritler kendisi hakkında kitap yazan eski polis ryan hardy'den alınacak intikamın araçlarıdır. carroll'ın kendi ailevi ilişkileri, ryan'ı yaralı bir kahramana dönüştürmek için ailesinin katledilmiş olması, tüm kontrolün carroll'ın elinde olması diziyi ilginç kılan şeyler. kırk dakikada çözülen basit ve derinliksiz polisiye hikayelerden fazlasını vaat ettiği için de dizi ilgi çekecektir. ancak belli ki çoğunlukla olduğu gibi yine uzun bir hikayeden kesitler izlerken her hafta da kendi içinde başlayıp biten sığ hikayelere maruz kalacağız. sanıyorum ki carroll'ın müritlerini hafta be hafta yakalayıp bir sonuca ulaşacağız. tek dileğim yapımcıların "the killing" fiyaskosundan ders almış olmaları. hele ki kevin bacon sezon başı 13 bölüm çekmek üzere anlaşmışken ilk sezonda hiçbir şeyi çözmeyip bizi ortada bırakırlarsa, bir kablolu dizisi olan "the killing"den beter hale düşer, çok kan kaybeder... bunu bilmek lazım.

dizi sahiden de seyirciyi geriyor, hatta zaman zaman değme korku filmlerine taş çıkartıyor. ilk bölümde koltuktan sıçratacak birden fazla sahne mevcut. üstelik bunlar öyle "böööö" korkuları da değil, hakkıyla kazanılan korkutmalar. paraya kıyıldığı ve çok özenildiği belli. atmosfer kuvvetli. hikayeye kendinizi verdiğinizde yakın plan gördüğünüz bir köpek bedeni bile sizi acayip germeye yetiyor.

kevin bacon hiçbir zaman sevdiğim bir oyuncu olmadı. ama varlığıyla diziyi üst seviyelere çıkardığı ve bir saygınlık getirdiği aşikar. ancak günümüz koşullarında network dizilerini, özellikle dramların, ödül törenlerindeki kısıtlı şansı göz önünde bulundurulursa, oynadığı karakter acilen biraz daha derinleştirlip boyut kazandırılmadığı sürece televizyonda aradığını bulamayacaktır.

james purefoy geçtiğimiz sezon "episodes" ve "revenge" dizilerinde oynadı. ilgimi de çekmişti. böylesine dişli bir rolü kapması iyi olmuş, hakkıyla altından kalkıyor çünkü. yeterince ürkütücü, yeterince ilgi çekici, yeterince gizemli bir seri katil olmuş. özellikle karısıyla yaşayacaklarını merakla bekliyorum. ("sweet dreams" eşliğindeki o monolog neydi öyle?)
    --- spoiler ---

sezonun en başarılı yeni dizisi olmaya aday görüyorum. ilk etapta gözünüze batıp sizleri rahatsız edecek bir sürü klişeyi göz ardı edip hikayeye kendinizi kaptırmayı başarabilirseniz (dizi bunu epeyce kolaylaştırıyor, merak etmeyin) keyif almamanız çok zor. temiz, sağlam bir iş olmuş. eğer doğru adımlar atılır, karakterler iki boyutlu bırakılmaz ve konu ilk on üç bölümde kendi içinde tutarlı giderse, fox'un elinde yeni bir efsane var demektir.
  • fragmanı ümit veriyor, hem titus pullo'dan sonra marcus antonius'u da tekrar tv'de görmek güzel olacak;
    http://www.youtube.com/…er_embedded&v=v88_egb7gea#!
  • fox'un 21 ocak 2013'de prömiyerini yapacağını açıkladığı kevin bacon dizisi.

http://tvbythenumbers.zap2it.com/…anuary-18/161759/
  • orijinalinden 2 gün sonra dizimax vice kanalının 23 ocak'tan itibaren yayınlayacağı dizi.
  • oyuncuların ve yapımcının diziyle ilgili görüşlerini yazmışlar. kevin bacon senaryoyu okurken hayretler içerisinde kalıyormuş.

http://www.birdizihaber.com/…ng-geliyor-analiz.html
  • sıfırıncı bölümünü izleyince katile sempati duydum, bağ kurdum ama bakalım. muhteşem bir dizi olacak gibi.
  • pek ilgi uyandırmamış dizidir. zira 01x00 torrentz.eu gibi devasa bir ortamda bile, 122 seeder ile mahzun mahzun bakmakta öylece.

ona karşın, son haftalarda pek bi sövülüp saydırılan fringe, 5x11 olarak 9.762 tane tamamlanmış kaynak göstermektedir.

manidar bence.