şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarot kartı:
  kartın tanımı: dağlık bir yörede, genç bir adam, uçuruma doğru yürüyor. önündeki uçurumu görmezlikten gelen bu genç adamın omzunda ucunda bir dağarcık asılı olan bir sopa vardır. sol elinde ise, özgürlüğü sembolize eden bir gül bulunur. deli, tarot'un en önemli kartlarındandır. yeni doğmuş bir çocuk gibidir, dünyaya saf, masum ve habersiz olarak gelmiştir, hâlâ şuursuzdur. peşinde koştuğu kelebeğin izinde, ahdini arar. deney için gereksinmelerini, toplumun her alanında ve düzeyinde bulmaya çalışır. ama alışılmışlığın dışındadır. o, bir avaredir, düzenli ve organize yaşamın dışına çıkar, gider. kendi yolunda giderken, kuralları ve tabuları dinlemez. çılgınca hareket eder ve dehasının kaynağını da yanında taşır. başlarda, kabul edilmez ve sevilmezken, sonradan toplumu bütünleyen bir hale dönüşür. deli, yeni başlangıçtan n, yeni dönüşümlerin, yeni yaşamların müjdecisidir. öğrenmek isteyen bir çocuk gibi, tehlikenin her türüne âdeta koşarak gider. tarot'un joker'i
  enkarnasyon sezgileri ile, umutla kelebeğini kovalar durur. sezgi gücü sayesinde, gizemli boyutlara rehberlik eder. ruhsal olarak, coşkulu, neşeli ve keyiflidir. zorluklan, problemleri, ikilemleri ancak ima yolu ile ortaya koyar. henüz bütünleşmediği için, eylemlerinden sorumlu değildir. yaşam yolunun dışında bulunmayı sever, yaşamın içine kelebeğinin sayesinde girer. deneyimleri ve yanlıştan, ikilemler halindedir. hatalarının, kendisini esarete düşüreceğini düşünerek, daima ileriye doğru koşar. yanında yani, dağarcığının içinde hep anılarını taşır ve onları hep ileri sürer.böylece kaybettiklerini yeniden kazanacağını sanır. ilkel bir saflık ve masumiyettedir. elindeki çiçek, bir diğer anlamda, ruhudur, bu şekilde ilahiliğin bir parçası onun hep yanındadır. sezgisi ile, bu ilahi ışık birleştiğinde ileriye dönük yargılan güçlenir ve kesinleşir. deli, ters konumda bilinen joker kartının fonksiyonunu görür yani her şeyin, her kavramın, her düşüncenin yerine kullanılır. önceleri, tüm kaosların ve anarşilerin savunucusu ve lideridir ama uyandıktan sonra, bunun böyle olmaması gerektiğini anlar, sadece deney kazanmıştır.

  kehanet anlamı: beklenmeyen olaylar ve etkileri gösterir, bu durumda eldeki güç kullanılmalıdır. yaşamsal önem taşıyan bir seçim. dikkatsizlik, kaygısızlık, kader çarkının yeni bir aşaması, yolculuklar ve israf.

  ters anlamı: yanlış seçim, ihmal, bozulma ve dağılma, gelişmenin engellenmesi, zorlayıcı olaylar ve önemsenmeyen olayların ana problemler haline gelmesi.
 • neutral milk hotel in in the aeroplane over the sea albumunden cok kisa suren ama keske hic bitmese de sonsuza kadar surse dedirten enstrumental bir sarki
 • bir rockabilly üstadı olan sanford clark şarkısı. dönemin top ten hitlerinden olan şarkı 1956 model olup özellikle giriş kısmı şarkı boyunca nakarat halinde devam eder. ritmik ve çarpıcıdır. zaten bu özellik dönemin pek çok şarkısında da görülmektedir. "aptallığıma içelim" diyor şarkıda. sözlerini vermeden olmaz:

  gather round me buddies,
  hold your glasses high,
  and drink to a fool, a crazy fool who told his baby goodbye.

  too late he found out he loves her,
  so much he wants to die.
  but drink to a fool, a crazy fool who told his baby goodbye.

  he needs her, he needs her so.
  he wonders why he let her go-oo-oo.

  she's found a new love, buddy,
  he's a lucky guy,
  so drink to the fool, 'cause i'm that fool who told his baby goodbye.

  (instrumental break)

  he needs her, he needs her so.
  he wonders why he let her go-oo-oo.

  she's found a new love, buddy,
  he's a lucky guy,
  so drink to the fool, 'cause i'm that fool who told my baby goodbye.
  my baby goodbye,
  who told my baby, who told my baby.......
 • tarot kartlarından en bi şahanesidir. neden? çünkü bana sürekli çıkar. bu vesileyle bu kartın bir yorumunu en sevimsiz haliyle buraya döşeyeyim:

  şaşkın :
  kendine büyük bir güvenle, önüne gelene güvenmeye devam eden, bir ayağı "uçurum"da biri ile karşı karşıyayız bu kartta. bu ahmak, tüm yaşadıklarına rağmen yoluna devam etmektedir. ona bir oyun oynayın bakın, nasıl da yiyecek...

  onu tekrar tekrar kandırdığınızda bile bu şaşkın zirdolap, yine kucağınıza düşecek. çünkü bu aptalın aptallığa güveni tamdır...

  bu kart aslında şunu söyler: geçmişi geçmiş kılabilecek yegane şey kendi ayaklarınıza dolanan kendi ayaklarınız olacak. aman ayağım şuraya buraya takılmasın diye önünüze bakmaktan vaz geçin ve başınızı biraz yukarı kaldırın. başınızı dik tutabildiniz mi? tamam şimdi aynı o eski ahmak gibi yolunuza devam edebilirsiniz. çünkü daha önünüzde takılacak çok şey var. elinizde neyi sembolize ettiğini gayet iyi bildiğiniz o beyaz gülle daha nereye kadar sıçrayabilirsiniz ki? gelecek, sandığınızdan çok daha çabuk gelecek gibi görünüyor. özellikle de siz bu ritimde uçurumlar kenarlarında böyle laylaylom gezerkene. dikkat: tam ayağınızın altında topraktan çıkmaya çalışan bir ağaç kökü var. ama inşallah takılın da düşün bir. başka türlü adam olmayacaksınız siz.

  bonus: (bkz: şahtın şahbaz oldun)
 • u2'nun the fool'u 1979'ta kaydedilmiştir.
 • (bkz: feste)
  (bkz: william shakespeare)
 • major arcananın numaralandırılmamış (ya da 0 numaralı) kartı.
 • warpaint'in (art rock) 25 kasım 2010'da çıkarmış olduğu inanılmaz albümü. 2010'un son çeyreğine damgasını vurmuştur. ayrıca bu albümün grubun il ep'sinden sonra çıkardığı ilk albüm olduğunu da belirtmek lazım.

  tek önerim eğer bu tarza ilgi duyuyorsanız albümü bir şekilde edinmeniz. ama bir şarkı söyle test edelim ona göre beğenirsek alırız diyorsanız da şununla başlayabilirsiniz.
 • warpaint albumundeki sarkilar asagidaki gibidir. bütün parçaların güzel olduğu albümler kategorisine girer. yukari tirmanir. bayrak sallar.
  1 set your arms down
  2 warpaint
  3 undertow
  4 bees
  5 shadows
  6 composure
  7 baby
  8 majesty
  9 lissie's heart murmur