şükela:  tümü | bugün
 • bir rick wakeman eseri. pek çok insanın katkılarıyla hazırlanmış journey to the centre of the earth albümündedir. eserin içerisinde in the hall of the mountain king de yorumlanmıştır.

  http://www.youtube.com/watch?v=0pnvkkxqprk
 • geliştirilmekte olan survival/horror türünde bir oyun.
  uçak kazasından sağ kalıp ıssız bir adaya düşüyoruz ve olaylar gelişiyor..
  trailer
  site
  bölüm sonu canavarı
 • open world survival horror olarak yakında alpha sürümü gelecek olan oyun. 2013 içerisinde demişler ve sanırım alpha sürümü eylül ya da ekim ayında piyasaya sürülmüş olacak.

  oyun hakkında en önemli tartışmalar co-op üzerine dönüyor. ama iyi bir single player olursa o şekilde de tadından yenmez. zaten bağımsız bir yapım. gerekli gelir elde edildikten sonra, oyun geliştirilip minecraft'a bile kafa tutar hale gelebilir. ve eğer online modu gelirse minecraftı siler süpürür bu oyun. bu kadar açık.

  online modunun önünde ise şöyle bir engel olabilir senaryo tarafından. uçak düştüğünde tek kişiyken diğerleri nereden çıktı gibi... ama bu da aşılabilir diye tahmin ediyorum. çok zor bir şey değil. kısacası takipteyiz.
 • yarın (30.05.2014) itibariyle "early access" olarak piyasaya sürülecek oyun.

  steam store
 • dün akşam hemen satın alıp indirdim, büyük bir heyecanla bekliyordum erken erişimin açılmasını. oldum olası sandbox ve survival oyunları severim. üstüne bir de survival horror olunca dur bakalım çok germesin de, dozunda bir korku yeterli dedim.

  -ilk olarak atmosfer muhteşem. far cry 3'ün jungle atmosferi nasılsa bu oyunda henüz erken erişim safhasında olsa da yani daha eklenecek dünya kadar şey varken bu halinde bile katlamış fc3'ü. bitki örtüsü üzerinde gerçekten çalışılmış. adı üstünde forest (orman) olan bir oyun için bu normal tabiki. elinizde bir survival kitabı var oradan bakıyorsunuz ara ara hayatta kalmak için gerekli şeylere. bitki örtüsü üzerine şöyle bir bölüm var mesela: iki tane kara kalemle çizilmiş böğürtlen bitkisi, birisinde böğürtlen meyvesinin özellikleri yazıyor işte her böğürtlenin üstünde taç olur şöyle açık renk olur böyle yuvarlak olur falan, bu yenebilir; diğerinde taç olmaz öbürüne nazaran biraz daha koyudur rengi vs vs, bu zehirlidir. sonra ormanda denk geldiğinizde bu bilgileriniz eşliğinde yenebilir şeyler aramaya başlıyorsunuz. bayıldım.

  -mutasyona uğramış tipleri henüz göremedim oyunda, fakat insanlardan bile bu derece tırstıysam mutantlar nasıl bir etkiye sahip olacak düşünmek bile istemiyorum. ilk gece için çalı çırpı ve yaprak toplayarak dandik bir korunak yaptım kendime bir de yağmur başladı ıslanıp üşüdüm, ateş yaktım. hava kararıyor uyuyayım bari enerji toplayayım dedim. bir uyandım dolunay tepemde, ne kadar büyüleyici yıldızlarla beraber derken bir hareket sezdim göz ucuyla. bir baktım 50 metre karşımda 2-3 tane çıplak adam ve kadın sağ tarafa doğru yürüyorlar. gerildim acaba zarar verirler mi yardımcı olurlar mı diye. gider gitmez önce bir baktılar şaşırdılar sonra işte kavga dövüş öldürdüm hepsini. ellerim kollarım kan içinde. aşağıda bir uyarı çıktı "su kaynağı bulup yıkan, kanlardan hastalık kapabilirsin" !!!!

  -yalnız şimdilik sorun olarak şunu gördüm, birçok oyuncu da bundan şikayet etmiş zaten: kendinize yaşanabilir bir yer kurmaya fırsatınız olmuyor geceleri gezinen ava çıkan vahşi yerliler sürekli saldırıyor. ateş yakmanız lazım avladıklarınızı pişirmek için tak! adamlar direkt ateşe doğru geliyorlar. en azından oyun başlarında durumunuzu sağlamlaştırılmasına izin verilebilirdi. büyük ihtimal yapımcılar bunu düzeltecektir. en azından barışçıl bir mod seçeneğinin geleceğini açıkladılar.

  şimdilik 2 saatlik gözlemlerim bu kadar. gayet eğlenceli ve o vahşi insanların yaşadığı jungleda tek başınalık hissi güzel verilmiş. geliştikçe daha da güzel olacak. oyunun tam olarak çıkmasına 16-17 gün var. tam hali nasıl olacak bekliyorum.

  önemli edit: dün akşam şunu farkettim. gece vakti kampınızdasınız ve o küçük ateşinizi yakmışsınız. ateşi gören yerliler gelmeye başladı. başta 3-4 tane. dibinize kadar geliyorlar, o sırada siz de ateşinizin dibindesiniz tabi, hemen bir yaprak atın ateşe, harlayın. adamlar saldırmıyor. sonra biri birkaç kişi daha çağırdı 8-9 kişi oldular. ani hareketlerle dibime kadar gelip kaçtılar. birkaç dakika sonra sakinleştiler, yavaşça yürüp etrafımda beni incelediler. tabi bu sırada ateşi harlıyorum ara ara. sonra çekip gittiler. kamp ateşinin böyle bir etkisi olduğunu gördüm. korkmayın o kadar da yerlilerden yani, yakın ateşinizi paşa paşa, gelip incelesinler sonra gitsinler.
 • yapımını dört kişinin üstendiği survival(hayatta kalabilme temelli) oyundur. evet, sadece dört kişi. ve şöyle söyleyeyim, oyun içi manzaralar muhteşem. skyrim halt etmiş bu konuda. şuan prealpha olmasına rağmen ayaklarıyla uçan bir martı bug'ı dışında başka hata görmedim. ayrıca lake adında bir main soundtracki vardır ki sizi alıp götürür uzaklara.
 • nedir ne değildir merak edenler için oynadık kendisini canlı yayında.
  izleyip kararı kendiniz verirsiniz kuşkusuz, ama yapımcıların sırf inceleme için oyunu hediye etmeleri bile takdire şayan :)

  buyursunlar : ilk gün ilk gece | the forest
 • 40 küsür dakikalık gameplay videosu buradan izlenebilir.
 • bugün yapılan küçük bir güncellemeyle save sorunu ve bir kaç bug'u giderilmiş olan oyun. giderilen sorunlar şöyle:

  save “hotfix” - alpha v0.01b
  community announcements - dishmink
  hey everyone, here’s our first small update to ‘the forest’. while we were working on the saving issues we also had a chance to fix a few other things. here is the changelog for the “hotfix”:

  saving at small shelter now works
  fixed issue where camera would spin during plane crash if a controller was plugged in
  fixed enemies sometimes disappearing after a few days
  ımproved tree collision
  fixed log cabin floating
  fixed some leaves not connected to trunk
  ımproved stuttering/performance
  removed lights from blue cave creatures
  fixed trees vanishing when exiting caves
  fixed bug where cave sounds could be heard above ground
  spelling mistake on shelter ‘warmth’ in book
  ımproved collision in some cave areas
  fixed missing cliff detail texture
  ocean shouldn’t loose render texture on start
  water visuals improved
  fixed enemy head duplicating when picked up
  fixed glitch where you could make infinite flare guns
  fixed enemy head icon not centered, and showing an arm instead of a head
  heads/arms and legs now go to inventory instead of being directly equipped
  bird on hand does not appear as often

  bu arada donanımhaber'de gördüğüm basit bir kaç crafting'i paylaşayım.

  cloth + booze bottle = molotov-molotof
  stick + rock = mace-gürz
  coins + circuit board (düşen uçağın hemen yanındaki mikroçip gibi şeyler) + booze bottle = explosive-patlayıcı

  şunu da ekleyeyim bukalemun derisine tıkladığımızda oyun bize direkt olarak zırh veriyor ve zırh barını tam olarak doldurabilmek için bir kaç bukalemun derisi gerekiyor. ayrıcana gameplay videolarında gördüğüm en büyük hatalardan biri de o ağaçları kestikten sonra oluşan o kütükleri tek tek taşımaları. tek tek taşımakla uğraşmaya gerek yok aynı anda iki tane kütüğü birden taşıyabiliyoruz.

  oyuna gelirsek. şimdilik çok bugu var, çoğu şey kapalı, harita kısıtlı, mutantlar henüz yok vs. zaten bunların hepsi tam sürümde giderilecek olan sorunlar. fakat şuan bile oynaması gayet keyifli bir oyun. tam sürümde doğadaki hayvanların sayısı da arttırılacakmış. ileride multiplayer ekleyebileceklerini de söylediler. neyse önce bakalım tam sürümü nasıl olacak. umarım hayal kırıklığına uğratmaz.
 • http://www.aliveingames.com/…erisim-the-forest.html videosunda türkçe açıklaması olan yeni single player survival+horror kafasındaki oyun. şu an daha early access olduğundan gidecek yolu var ama fiyatı da uygun olduğundan bir şans verilebilir.