*

şükela:  tümü | bugün
 • starship troopersa konusu oldukca benzeyen joe haldemanin bilimkurgu romani. sonsuz savas seklinde cevirilmis olabilir turkceye.
 • olayların gelişimi olarak starship troopersı andırmasına rağmen konu olarak hiç mi hiç alakası yoktur. joe haldeman vietnam savaşı'na katıldıktan sonra en büyük ilgi alanı olan bilimkurgu bir roman yazmak istemiş. forever war'da çok güzel bir bilimkurgu hikayenin içinde savaşın anlamsızlığı, politikanın binlerce insanın hayatını nasıl etkileyebileceği ve insan ruhunun evrimi ile ilgili harika bir eser yaratmıştır. 1999 yılında amerika'daki en büyük 12 yayımcı şirket biraraya gelerek en iyi bilimkurgu romanlarından bir seri basarlar. 24 kitaplık serinin ilk eseri budur
 • joe haldeman tarafindan yazilmistir.
  (bkz: forever peace)
  (bkz: forever free)
 • (bkz: forever lost)
 • insan, savas ve izafiyet iceren guzel bir hikayedir. tum iyi bilim-kurgu hikayeleri gibi insan ve toplum isleyisine isik tutan bir eserdir.
 • yılda 1 kere falan okuduğum kitaplardandır.

  kanımca en ilginç yönlerinden biri joe haldeman vietnamda değil de ırakta savaşmış olsaydı, aynı kitabı çok az değişiklikle yazabilecek olmasıdır.

  savaşın anlamsızlığını, askerin önemsizliğini alttan alttan çok etkili verir.
  eşcinselliğe yaklaşımı muhtemelen yazıldığı zamanın ilerisindedir.
  savaşın ekonomik nedenlerine yaptığı göndermeler günümüzde de geçerliliğini korur.
 • okumak istediğim onlarca şey varken tekrar tekrar okuduğum kitap.

  bilimkurguyu edebiyattan saymayanların kafasına atılabilecek bir eser..
 • uzun süre forever peace ile karıştırarak "ya ben bunu okumuştum" diyerek almadığım sonra bir baskısının kapak dizaynına vurulup "bari orjinalini de okurum" diyerek sonra mutluluktan çift ters salto attığım romandır
 • dünya üzerindeki savaşların yok olmaya yüz tuttuğu ve insan öldürmenin insan yemek kadar vahşi sayılmaya başlayacağı sıralarda üç asker gemisinin uzayda kaybolmasıyla kontolü devralan ordu, asker gemilerine sadırı olduğunu düşünür ve bu saldırının da yeni keşfedilen tauranlılar tarafından yapıldığına karar verir.

  dünyada birliği sağlayacak bu gezegenler arası savaş hem ekonomi için hem de yok olmaya yüz tutmuş askeriye için bulunmaz bir nimettir ve bunun üzerine dünyada gezegenler arası savaşta yer alması amacıyla özel birlikler kurur.

  romanımızın ana kahraman olan er william mandella'da bu özel birliklerde eğitim alan başarılı bir fizikçidir. başlangıçta dünyadakine benzer fakat özel eğitim kıyafetleriyle eğitim alan askerler, tauranlılarla ilk çarpışma için sıkı bir şekilde eğitilirler.

  ışınlanmalar, ışınlanmalar sırasında genişleyen zaman ve göreceli olarak geleceğe gitme temalarının yoğun olarak işlendiği romanda savaşın manasızlığı ve iletişimsizliğin getirdiği sıkıntılar okuyucuya yansıtılır.

  çok severek okuduğum bu romanın beni üzen tek yanı ise kısa oluşuydu.