şükela:  tümü | bugün
 • g unitten ayrıldıktan sonra bana göre bir türlü o beklenen patlamayı gerçekleştiremedi. ben game'den çok farklı şeyler bekliyordum. iyi rapçi mi evet ama ilerde kendini o büyük rapçiler arasına sokacak işler yaptı mı orasından tam emin değilim. bence game için hala geç değil. gerçekten varını yoğunu ortaya koyarak çok sağlam bir albüm çıkarabilir acele etmesine gerek yok. o yüzden ben ondan o patlamanın hala gelebileceğine inanıyorum. (bkz: hurricane)
 • lan...

  --- spoiler ---

  bu işin başındaki orospu çocuğu kimdir, bunu görmek hakkım ulan!

  --- spoiler ---

  övgüler, övgüler, övgüler. uzun uzun yazmaya mecalim yok.
  dayak yemiş gibi oluyor insan.

  bir de yüzeysel yorum yapayım tam olsun:

  michael douglas'ın sesi, tavırları, davranışları, evi filan...

  (bkz: kenan birkan)
  (bkz: serbest çağrışım)
 • allah'tan belasını arayan adamın hikayesi.
 • sonuyla yataktan fırlatan ne lan bu şimdi dedirten fincher filmi.kurgusu süperdir. müzikleri tam bir gerilim yaratıcıdır.michael douglas a ayrıca değinmek lazım gerçekten süper bir oyunculuk çıkarmıştır.
 • sonunda "yok artık" dediğim filmdir.her anını heyecanla ve soluksuz izledim.se7en'dan daha çok sevmiş olmam garip olabilir,ama doğrudur.
 • --- spoiler ---

  david fincher'ın, tam anlamıyla mutlu biten tek filmi.

  --- spoiler ---
 • lax albümünde tek bir kötü şarkı bile olmayan rapper.
 • daha ufacıkken bir arkadaşın sonunu söyleyip benim için piç ettiği filmdir. belki unuturum diye o olaydan 10 yıl sonra izledim ve bu süreç içinde hiç düşünmemeye çalıştım bana verilen spoiler'ı ama nafile. heyecanla izlemiş olsam da sürprizini aldı filmin.

  o değil de, filmde çok fazla mantık hatası olduğu söyleniyor. vizontele de benimdir lucy de'nin entry'sinden yola çıkarak bunlara bir cevap vermeye çalışıcam.

  çok deli spoiler var. öyle böyle değil. o yüzden aman deyim, filmi izlemediyseniz okumayın.

  --- spoiler ---

  dayanaksız olduğu söylenen şeylerin aslında dayanakları var ve filmde açıklanıyor.

  zaten film ilk 15, 20 dakikasının izleyiciyi sıkma pahasına testlerle geçmesinin sebebi bu. "bizim ufak bir anket vardı" deyip yüzlerce soruyla, onlarca fiziksel test ile bütün bilinçaltı, bilinçüstü, kapasitesi, psikolojisi, (şakaya katılan aile üyelerinin yardımıyla da) geçmişi çözülüyor.

  yani mesela "nicholas kukla palyaçoyu yolda görüp sürüye sürüye eve getirmese ne olacaktı? " denmiş. ama adamlar böyle bir bilinmezlik karşısında "nicholas'ın gizemi çözmek için ipuçlarını yanında ayırmadığını" tam anlamıyla tespit etmişler. (diğer ipuçlarını da film sırasında yanından ayırmıyor ne anlama geldiğini bulana kadar dikkat ettiyseniz). bu yüzden televizyon olayına rahatça geçiş yapabileceklerini tahmin edebiliyorlar.

  filmin sonunda çatı sahnesinde kadın hala şaka devam etse de şu iki soruya yanıt veriyor aslında
  1) "nicholas ve christine'e sözde taramalı tüfeklerle ateş açılan sahnelerde bunlar kaçarken o panik haliyle bi arabanın altında kalmayacağı ne malum?"
  2) "nicholas'ı taksiyle beraber denize attıklarında adamın aklına camı açacak o kolun gelmeme ihtimali ve boğulma ihtimali ne olacak?"

  her şey, ama her şey, olayların geçtiği bütün çevre, tıpkı bir film çevrilirken olduğu gibi kontrol altında. (christine hatta direk "sen denize daldığında çıkamazsan diye dalgıcımız bile hazırdı" diyor) ev baskını sonrasında arabayla kovalamaca sahnesinde hatta nicholas bir taksiye sıyırıp geçiyor. o bile hesaplanmıştır filmin kurgusuna göre, nicholas'ın arabayla hangi stratejiyi uygulayacağı, ne tip yollara gireceği tahmin edilerek.

  "nicholas, christine'in evindeyken yok banka şifresiydi bilmem neydi derken cinnet geçirse peki? dolapları boşaltmışsınız ama erkek adam sonuçta yumruklarla beynini patlatma ihtimali yok mu? " denmiş.

  daha önce dediğim gibi, adamın bütün psikolojisi çözülmüş. kimsenin beynini yumrukla patlatmayacağına eminler. o anket boşuna yapılmadı.

  "filmin sonlarında nicholas, kardeşini beyninden vursa? " diye sorulmuş.

  filmin başında kendisini takip eden adamdan silahı aldığında tahmin ediyor, "büyük ihtimalle sahtedir" diye ve tekere ateş ediyor. (bu arada silahı ne kadar kolay adamdan aldığına dikkat ettiniz mi?) bütün bunlar hesaplanmış ve hatta olayların sonunda o adamların bulamadığını zannettiği 6 patları denemiyor büyük ihtimalle filmin başında yaşadığı bu olay nedeniyle. yani her şey bilerek, ve hatta iddia ediyorum, filmin sonundaki 6 patlar da kuru sıkı hale getirilmiş. christine "evini aradık başka silah yoktu" filan derken ve "şimdi sıçtık" derken yine yalanlarda yani. gerçekleri söylerken bile şaka devam ediyor. o yüzden kafasından vursa da kardeşini, kardeşi ölmeyecekti (ki biliyorlar, kafaya nişan almayacağını, raad olun). onu da geçersek, zaten kapı açılır açılmaz ates ediyor. bunu da omuz hizasından yapıyor. sean penn'in vücudunda nereye denk geleceğine kadar hesaplamışlar, ona göre özel efekleri adama yerleştirmişler zaten.

  "nicholas o binadan atladığında camlara allah ne verdiyse girdi ama yara dahi almadı onu hiç anlamadım ayrıca. " denmiş.

  zaten düştükten sonra yardıma gelen sağlık ekipleri söylüyor, "bu cam özel bir cam türüdür, kesmez ama sadece gözünüzü açmayın, gözünüze girerse zarar verebilir" diye. büyük ihtimalle dublörlerin kullandığı bir cam türü.

  "hem ya o gerilen branda tarafına değil de arka tarafa, betona atlasa ne olacaktı?" denmiş.

  daha önce de dediğim gibi adamın bütün psikolojisine ve geçmişine girilmiş. babası zaten intihar etmişti hatırlarsanız. filmin birçok yerinde babasını atlarken gördüğü hatırasını da nicholas ile birlikte görüyoruz zaten. büyük ihtimalle kardeşi, "babamız intihar ederken nicholas onu gördü, babamız da şu şekilde, binanın şurasından atladı" filan diye anlatmıştır. bilinçaltında bunu taşıyan nicholas'da aynı babasının atladığı açıdan ve pozisyonda atladı büyük ihtimalle, bu şekilde düşeceği noktayı tespit edebildiler. ayrıca dediğim gibi her şey kontrol altında ve çok büyük paralar dönüyor. büyük ihtimalle bir diğer 10, 20 ne bilim bir sürü başka hava yastıkları da yerleştirilmiştir daha küçük olasılıklara sahip ama yine de olası başka noktalara.

  hikayede mevcut olduğu iddia olunan daha birçok açık öne sürülebilir ama kurgu çok sağlam ve bir bilimkurgudan bahsediyoruz. o yüzden bu şekilde açıklanamayacak, hikaye örgüsünde belli bir mantığa oturtulamayacak bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

  --- spoiler ---
 • cok mantik hatasindan ziyade hikayesindeki bazi olaylara -ki hic az degil bu bazi olaylar- zayif aciklamalar getiren bir filmdir. bence bu zayifliklarin toplami cok mantik hatasi bulundurmasi durumu kadar kotu bence. gercekten filmin sonunda "bi siktir git ya" dedim. bir david fincher filmine kotu diyecegim aklima gelmezdi hic. bence hic bu acidan savunulmamali bu film. imdb'de bir kullanici incelemesine cok guzel bir baslik atmis ve bence filmin sorununu cok iyi ozetliyor:

  "an insult to intelligence"

  --- spoiler ---

  yani adami psikolojik testlere tabii tutmuslar, gecmisine inmisler demek bu kadar ucuk olaylari aciklayamaz. arti filmin gelecekte gectigine dair bir izlenim yok veya iddia edilen asiri ayrintili psikolojik testleri yapmaya yetecek hayali bir teknolojinin varligi belirtilmemis, boyle olsa belki daha aciklayici olurdu, ama kagit ustunde yapilmis anketten bahsediyoruz dostlar, savunulacak bir yani yok.

  --- spoiler ---

  bir baska nokta. ben filmi izlerken nicholas'in mezar benzeri bir yerde uyandigi kisimda bu "oyun"un bir dolandiricilik numarasi oldugunu ve servetine el koyulduktan sonra adami neredeyse dilenecek vaziyette bir halde birakan bir operasyon oldugunu dusunmustum. yani biraz saw benzeri bir gaddarlik var ama hafiften ders verme niyetinde. ama oyle degilmis. sonunda anliyoruz ki:

  --- spoiler ---

  tum bunlar dogum gunu hediyesiymis!!!!

  --- spoiler ---

  supriz son yapacagim diye bu kadar sacmalanmaz.

  4/10

hesabın var mı? giriş yap