şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
12 entry daha
  • bu gece tsi 04:30'da başlayacak, los angeles'ta düzenlenen oyun töreni. ödüllerin yanı sıra, ilk defa görücüğe çıkacak yeni oyun trailerları da olacak. merakla bekliyoruz!

izlemek için youtube, twitch

---------------
    şahsi listemi karar kılıp aşağıda belirledim, bundan sonra edit yapmayacağım. gerçekten bu sene adaylar arasında read dead redemption 2, marvel's spider-man, god of war ve detroit become human'ın olmasından dolayı seçim yapmak, ödülleri paylaşmak cidden çok zor. hepsi birbirinden güzeller. iyi olan kazansın!

> game of the year
    god of war
    (ben de çoğu oyunsever gibi god of war ve red dead redemption 2 arasında kaldım. ama uzun git-geller sonrasında anladım ki gönlüm god of war'a daha ağır basıyor. god of war hakkında düşüncelerimi aşağıda bir başka ödül için kısaca özet geçtim. ancak bir yandan da rdr 2'nin yakın zamanda çıkması ve oyuna karşı hislerin tazeliği nedeniyle rdr 2'nin kazanma ihtimalinin de yüksek olduğunu düşünüyorum.)

> best ongoing game
    destiny 2: forsaken
    (destiny 2, forsaken paketinin gelmesi ile oyunu güzel toparladı. benim gibi destiny 1 veteranların da dikkatini çekti. bungie o açıdan iyi bir firmadır. feedbackleri kesinlikle önemsiyorlar. forsaken'dan sonra yine yeni, merak içeren dlc'ler gelecek. aynı kategoride fortnite var. umarım sonuç aptalca olmaz. hello games'in son yaptıkları muazzam updatelerle iyi yerlere getirdiği no man's sky bile oraya fortnite'dan daha çok yakışır.)

> best game direction
    a way out
    (oyum burada brothers a tale of two sons'tan tanıdığımız josef fares'ın son çalışmasından yana. ayrıca aday gösterildikleri tek ödül de bu olduğundan bir şans tanımak istiyorum. diğer adaylardan çok farklı bir deneyim getiren a way out, burada özellikle inovasyon adına güzel bir seçim olabilir.)

> best narrative
    detroit become human
    (anlatı konusunda adaylardan en güçlüsü olduğuna inandığım. seçim yapmak gerçekten zor. david cage'in işlerini her zaman takdir etmişimdir. buraya yakışacağını düşünüyorum. ayrıca 1 episode ile life is strange 2'nin aday gösterilmesini çok abes bulduğumu söyleyebilirim.)

> best art direction
    god of war
    (eğer god of war sadece bir tane ödülü alması gerekiyorsa o da budur. bu oyun cidden "estetik". iskandinav mitolojisini, canlı renk paletleriyle beslendiği sinematografik bir anlatım ve akıcı oyun dinamikleriyle harmanlayıp bizlere sunan, başta cory barlog olmak üzere tüm santa monica studios bu ödülü hakediyor.)

> best score/music
    celeste
    (lenacığım senin o büyük titlelar arasında aday gösterilmen bile bizim için kazandın sayılır zaten. harikasın.)

> best audio design
    red dead redemption 2
    (yine zor bir seçim ancak rdr 2'deki ses tasarımı başka bir seviyede. sadece at ve revolverla girseler de kazanırlar açıkcası.)

> best performance
    roger clark / arthur morgan / red dead redemption 2
    (tüm adayların harika performans sergilediği kategori... yine çok zor bir karar ve sadece bir tane seçme hakkımız var malesef. roger clark, arthur morgan karakteriyle olağanüstü bir performans sergiledi bunu gözden kaçıramıyorum. yani bir karakter bu kadar mı güzel oynanır. ses tonu, mimikleri, tepkileri... kısacası her şeyiyle bu ödülü hakettiğini düşünüyorum. ancak bir yandan bryan dechart gerçeği var. işte seçmenin çok zor olduğu ödüllerden biri. adayların hepsi iyi, hangisi alırsa alsın gönlüm ferah.)

> games for impact
    11-11 memories retold
    (beni duygularımla başbaşa bırakan o etkileyici hikayesi ve alışagelmedik sanat tasarımıyla diğer oyunlardan sıyrıldığını düşündüğüm için oyumu 11-11'den yana kullanıyorum.)

> best independent game
    celeste
    (al işte yine god of war vs red dead redemption 2 gibi bir çıkmaza sokan durum. celeste mi dead cells mi? ikisi de muhteşem oyunlar ve seçim yapmak işkence. ben burada hakkımı celeste'den yana kullanıp, best action ödülünde ise dead cells'ten yana kullanacağım. bu iki indie oyunda, gerçekten "kaliteli bir indie nasıl olur"a örnek verilebilecek çalışmalar.)

> best vr/ar game
    beat saber
    (birkaç aday arasında gidip geldim ama beat saber cidden inanılmaz eğlenceli ya. yani oynayınca "işte vr bunun için yapıldı!" diyor insan.

> best action game
    dead cells
    (indie indie olalı böyle aksiyon görmedi. aaa rakiplerini bile sönük bırakabilir. hâlâ oynamadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz.)

> best action/adventure game
    marvel’s spider-man
    (bence spiderman'in parladığı ödül burası. uyumayan şehirin aksiyon bulutu altında kaybolmanın karşılığı bu ödül olmalı.)

> best role-playing game
    dragon quest xi
    (square enix köklerine bağlı kalarak çok güzel rpgler çıkarmaya devam ediyor. bu da onlardan biri.)

> best fighting game
    blazblue cross tag battle
    (harika el çizimleri, hızlı animasyonları ve dövüş mekanikleriyle benim oyumu aldı. özellikle guilty gear ve genel olarak arc system works'u takip edenlerin gözdesi bu. bazılarına fazla japone gelebilir.)

> best family game
    overcooked 2
    (super mario party arasında kararsız olsam da, nintendo'nun bu yarışmadan ödülsüz ayrılmayacağını da biliyorum. overcooked son zamanlarda gözlemlediğim, oyunlarla hiç haşir neşir olmayan insanların bile co-op üzerinde oldukça eğlendiği bir yapım.)

> best strategy game
    valkyria chronicles 4
    (seriyi severek takip ediyorum o yüzden seçimim bu. başka açıklamaya gerek yok herhalde.)

> best sports/racing game
    forza horizon 4
    (spor oyunlarını sevmiyorum, o yüzden tercihim hep racingten oluyor bu ödülde ki zaten yıllardır hep forza alıyor bunu.*)

> best multiplayer game
    destiny 2: forsaken
    (ongoing game için yazdıklarım geçerli. forsaken ek paketi gerek pvp olsun gerek raid olsun çok güzel yenilikler getirdi. bu ödül resmen bungie'nin hakkı. önceden cringe overwatch vardı, şimdi de rakip aday fortnite geldi. o ergen ordusuna nasıl dayanacak destiny bilemiyorum. ama bak göreceğiz fortnite seçilecek.)

> best student game
    liff
    (zayıf olduğum tek alan burasıydı. adayların oyunlarını tek tek inceleyip izledim. (çoğu yayınlanmadığı için oynamak mümkün değil) sanatsal dokunuşları sebebiple liff'i beğendim. yetenekleri gençlere bu sektörde desteğim her zaman tam.)

> best debut indie game
    the messenger
    (allahım bu nasıl güzelliktir. aldığım ninja gaiden vibeların, kulaklıklarımı neşelendiren muziğin haddi hesabı yok.)

"best mobile game", "best esports game", "best esports player", "best esports team", "best esports coach", "best esports event", "best esports host", "best esports moment" ve "content creator of the year" gibi olmasa da olurmuş türevi, umursamadığım kategorileri es geçiyorum.
    ---------------

kısacası bu şekilde. 2018 oyuncular için dolu dolu geçen iyi bir seneydi. umarım sürpriz trailerların ve keyifli sonuçların olduğu eğlenceli bir event izleriz.
  • ödüllerden çok açıklanacak oyunları bekliyorum. daha önce piyasaya görüntüsü sızdırılmış bir harry potter'ın resmi duyurusu güzel olur. ayrıca avengers oyununu merak ediyorum.
  • obsidian entertainment'ın yeni oyun duyurusu için hazır ola geçtiğim etkinlik.

düzenleme: (bkz: the outer worlds)
  • rdr 2 nin her listeye tek aday olarak girdiği ödül töreni. sanırım yılın oyununa kadar da böyle devam edecek.
  • en iyi rpgy'yi monster hunter world'e vererek sovdurmuslerdir.

fakat canımız ciğerimiz arthur morgan'ımız roger clark'ın en iyi performans ödülünü almasıyla biraz olsun rahatlatmistir.
  • red dead redemption 2 nin tüm öldülleri hak ettiği tören. helal olsun.
  • god of war un hakkı yenmiştir. hadi anladık oyuncuylar rdr2 taze çıktığı için heyecanlı da sektör neden alelacele ödülü bunlara verdi?

emojidir.
  • crash team racing nitro-fueled'in duyurulmasıyla beni sevindiren, pc'ye henüz gelmediğini öğrenince üzen tören. ulan be :(

bir de borderlands 3 görürsek mutlu uyurum.

edit: steam'den izlediğim için valkyria chronicles 4 kazanmışım. kısa günün kârı resmen.
  • her ne kadar red dead redemption 2 aldığı tüm ödülleri hak etse de god of war'un ödülsüz dönmeyeceğini umduğum etkinliktir.

edit. gow en iyi yonetmenlik ödülünü alarak rahatlatmıştır. şimdi goty'ı rdr2'ye verebilirsiniz.
  • russo kardeşleri çağırdınız, konuşturdunuz, ödülü verdirdiniz, sonra ışıkları çat diye kapattınız, ama çıkan avengers 4 fragmanı değil. müthiş
28 entry daha