şükela:  tümü | bugün
  • j. paul getty avrupa tarihine sevdalı ve her türlü sanat eserine meraklı birisi olarak arkadaşı bir mimardan, vezüv yanardağının patlamasından sonra kül ve moloz altında kalmış, sanırım kazıdaki bir eleman tarafından taslak olarak şekli çizilmiş ve sonrasında içerisindeki yazılardan dolayı (scrolls) villa of the papyri (yazmalar villası) adını almış binanın aynısını los angeles'ta malibu civarında tasarlamasını ve yapılmasını ister.

    mimar da taslağa uygun olarak zengin bir romalı asile (jül sezar'ın babalığı sanırım lucius calpurnius piso) ait olan evi ve müzenin geri kalanını tasarlar. getty müzesinin ilk yeri burasıdır, burası ihtiyacı karşılamayınca bugün meşhur olan getty museum yapılmış ve pek çok eser orada sergilenmektedir.

    villa'da günlük yaşama ait bahçeden bitkiye kadar bir villa canlandırılmış olup bununla beraber roma, yunan ve etrüsk ile ilgili eserler mevcut.

    gezmesi zevkli, giriş ücreti yok. araba ile ulaşıp arabayı yukarı parka park etmeniz gerekiyor. tek ücret de bu. yok illa yayan geldim diyorsanız yukarı götürecek bir araç ayarlıyorlar. yaya kabulünü istemiyorlar hatta uber ile giderseniz tepeye kadar çıkarttırın çünkü aşağıda güvenlik rica ediyor mutlaka gelecek sefere araba ile çıkın diye.

    edit: j. paul getty burasının bitmiş halini göremeden ölmüş.